Współpraca z Chinami
Aktualności
W dniach 20, 21 października w Pekinie, w budynku Centrum Handlu Światowego odbyły się targi edukacyjne adresowane do młodych Chińczyków zainteresowanych nauką zagranicą. Honorowym gościem targów był EHEF (European Higher Education Fair), inicjatywa Unii Europejskiej, realizowana wspólnie przez DAAD, British Council, Nuffic i Campus France. Ma ona na celu szerzenie informacji na temat szkolnictwa wyższego w państwach UE, promowania programów wymiany z państwami pozaeuropejskimi, informowanie o możliwościach stypendialnych oraz wizach studenckich do państw UE. W targach z ramienia EHEF udział brało prawie 200 instytucji szkolnictwa wyższego w UE, nie wspominając już o wystawcach z innych części świata, jak np. z Australii czy Stanów Zjednoczonych, których prezentacja zajmowała większą część obszaru wystawowego.


Dzień przed targami, 19 października, EHEF przy współudziale chińskiego Ministerstwa Edukacji zorganizował Asia Link Symposium. Udział w nim wzięli: Jan Figiel – Komisarz UE ds. Edukacji, prof. Georga Winklera – Prezydent European University Association, Zhou Ji - minister edukacji Chin oraz Zhang Jin – wiceminister ds. nauki i technologii Chin a także wielu innych przedstawicieli szkolnictwa wyższego z Unii Europejskiej i Chin. Inicjatywa sympozjum wraz z targami stanowiła pierwszy krok EHEF w kierunku nawiązania bardziej intensywnych, niż dotychczas relacji na polu edukacyjnym i naukowym z instytucjami chińskimi.

Karolina Mazurowska
Specjalista ds Wymiany Edukacyjnej z Chinami
 
Stypendium rządu chińskiego (The Chinese Government Scholarship Programme)
Rząd Chińskiej Republiki Ludowej uruchomił program stypendialny The Chinese Government Scholarship Programme (EU Window). Ministerstwo Edukacji ChRL oferuje studentom państw Unii Europejskiej pulę 100 pełnych stypendiów, które zostaną przyznane w latach 2008-2011 na okres maksimum jednego roku akademickiego.
Więcej…
 
Konsorcjum Boyma
SWPS od trzech lat dwa razy w roku uczestniczy w targach edukacyjnych w Chinach, w tym czterokrotnie współorganizując misje Study in Poland (wspólnie i na zlecenie Fundacji „Perspektywy").

Dział Współpracy Międzynarodowej nawiązał wiele kontaktów akademickich, z niektórymi uczelniami i chińskimi agencjami rekrutującymi zainteresowanych studiami w Polsce Chińczyków podpisaliśmy stosowne porozumienia. Na podstawie tych doświadczeń opracowaliśmy strategię działania na chińskim rynku edukacyjnym, która zmierza do uruchomienia nauczania na terenie Chin.

W tym zakresie postanowiliśmy zaprosić do współpracy Wyższą Szkołę Międzynarodowych Stosunków Gospodarczych i Politycznych w Gdyni. Obie uczelnie powołały wspólny projekt Boym Universities Consortium (chodzi w nazwie o postać Michała Boyma) w oparciu o zapisy nowej Ustawy o Szkolnictwie Wyższym dotyczące tworzenia tzw. jednostek międzyuczelnianych. Obecną tendencją, a nawet preferencją, w unijnej przestrzeni współpracy akademickiej jest działanie w oparciu o wielostronne projekty, sieci zorientowane na zadania, w miejsce tradycyjnej współpracy na bazie tzw. umów bilateralnych zawieranych „w ogóle" i częstokroć słabo lub wcale niewykorzystywanych. W oparciu o podobny sposób działania, tzn. tworzenia projektów zorientowanych na cele planujemy rozwijać współpracę z chińskimi partnerami.

 
Sylwetka Michała Boyma

Michał Piotr Boym, w Chinach znany jako Pu Cze-juen Mi-ko, (urodzony 1612 lub 1614 we Lwowie - zmarł 22 sierpnia 1659 w chińskiej prowincji Kwangsi) - jezuita, misjonarz w Chinach, przyrodnik, kartograf i propagator chińskiej medycyny w Europie.

Więcej…
 


© Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej, ul. Chodakowska 19/31, 03-815 Warszawa, tel. 22 517 96 00