logo uswps nazwa 3

Centrum Prasowe

Program START 2013 Fundacji na rzecz Nauki Polskiej wspiera najzdolniejszych młodych uczonych i zachęca ich do dalszego rozwoju naukowego przez umożliwienie pełnego poświęcenia się pracy badawczej. Na liście laureatów, wyłonionych spośród 1.076 kandydatów znalazł się dr Mateusz Gola, neurokognitywista ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej. – Siła naszej społeczności akademickiej budowana jest właśnie poprzez tego typu sukcesy. Jesteśmy uczelnią, w której przekazujemy wiedzę studentom, ale także tworzymy ją poprzez działalność badawczą. Potrafią to robić tylko najlepsze uczelnie – mówi dr hab. Roman Cieślak, prof. SWPS, prorektor ds. nauki.

– To moje pierwsze stypendium z Fundacji na rzecz Nauki Polskiej i ważny dowód uznania mojej dotychczasowej pracy i osiągnięć – mówi dr Mateusz Gola. – Część środków przeznaczę z pewnością na udział w warsztatach prowadzonych przez ekspertów w dziedzinie neuronauki. Już w czerwcu jadę do Massachusetts Institute of Technology, na warsztaty poświęcone uwadze i aktywności elektrycznej mózgu. Oprócz tego, planuję rozpocząć w tym roku kolejne badania, które pomogą odpowiedzieć na pytanie dlaczego wraz z wiekiem czas płynie nam coraz szybciej. Pomagają mi w tym bardzo zdolni studenci neurokognitywistyki w SWPS – dodaje laureat konkursu.

W aplikacji konkursowej dr Mateusz Gola zaprezentował swoje dotychczasowe projekty. – W wyniku prowadzonych badań udało się ustalić, że część osób starszych ma trudności z uwagą, a część nie. Okazało się, że trudności te odzwierciedlają się w zmianie sygnału EEG, czyli elektrycznym zapisie aktywności mózgu – wyjaśnia dr Mateusz Gola. – Obecnie chcemy sprawdzić, czy jesteśmy w stanie wyjaśnić te zmiany za pomocą jednego z białek obecnych w ludzkiej krwi. Odpowiada ono za transport glukozy, czyli „paliwa" dla mózgu.

Dr Mateusz Gola jest adiunktem w Katedrze Psychofizjologii Procesów Poznawczych i Instytutucie Neurokognitywistyki i Informatyki Społecznej w SWPS, a także członkiem Society for Neuroscience oraz Polskiego Towarzystwa Terapii Poznawczo-Behawioralnej. Bada psychofizjologiczne mechanizmy funkcjonowania uwagi i poszukuje neuronaukowych wyjaśnień intrygujących go zjawisk codziennego życia.

Uroczystość wręczenia dyplomów tegorocznym laureatom programu START odbędzie się 20 kwietnia (sobota) o godz. 11.00 na Zamku Królewskim w Warszawie.

Strona rekomendowana przez: nauka w polsce  Patronat: mnisw  Należymy do: promeuprio