logo uswps nazwa 3

Centrum Prasowe

W dobie światowego kryzysu finansowego o psychologii rynków finansowych będą dyskutowali badacze z całego świata. „Mikrokosmos psychologii ekonomicznej” to hasło przewodnie 37. Światowego Kongresu Psychologów Ekonomicznych IAREP 2012 (International Association for Research in Economic Psychology), organizowanego przez SWPS we Wrocławiu. Podczas kongresu, który będzie trwać od 6 do 8 września, odbędzie się 30 sesji tematycznych oraz sesja posterowa. W sumie naukowcy z 30 krajów, w tym z całej Europy, obu Ameryk, Azji i Australii, zaprezentują wyniki ponad 150 projektów badawczych. Polskę będą reprezentowali badacze z UW, UG, ALK, UŚ, UMCS, SGH oraz zespół badaczy z wrocławskiego wydziału SWPS.

– Kongresy IAREP odbywają się co roku w wybranym miejscu na całym świecie. Do tej pory Polsce ten zaszczyt przypadł tylko raz, w 1989 roku – mówi dr hab. Tomasz Zaleśkiewicz, sekretarz IAREP, kierownik Centrum Badań nad Zachowaniami Ekonomicznymi oraz dziekan wrocławskiego wydziału SWPS. – Podczas konferencji zostaną zaprezentowane najnowsze wyniki badań z zakresu psychologii ekonomicznej i ekonomii behawioralnej, dotyczące psychologii pieniędzy, psychologii giełdy czy takich zachowań ekonomicznych, jak oszczędzanie, zadłużanie się, płacenie podatków i podejmowanie decyzji – wylicza.

Wykłady plenarne podczas kongresu wygłoszą prof. Kathleen D. Vohs z Uniwersytetu w Minnesocie, która naukowo zajmuje się m.in. psychologią pieniędzy, prof. Stephen Lea z Uniwersytetu w Exeter, badacz m.in. psychologii zadłużania się i ubóstwa, a także oszustw internetowych, prof. Fritz Strack z Uniwersytetu w Würzburgu, specjalizujący się m.in. w badaniach procesów podejmowania decyzji oraz prof. Bogusław Pawłowski z Uniwersytetu Wrocławskiego, antropolog zajmujący się także strategiami podejmowania decyzji w kontekście ewolucyjnym.

Dr Agata Gąsiorowska, współorganizatorka wydarzenia tłumaczy, że psychologia ekonomiczna jest dziedziną wiedzy ściśle powiązaną z praktyką, a z jej odkryć z powodzeniem korzystają specjaliści pracujący na rynkach finansowych. – Celem IAREP jest integracja badaczy i promowanie wiedzy na temat psychologicznych mechanizmów różnego rodzaju zachowań ekonomicznych i psychologicznych efektów wydarzeń ekonomicznych – dodaje.

IAREP to międzynarodowa organizacja, która powstała w 1982 roku. Zrzesza naukowców zajmujących się psychologią ekonomiczną: psychologów, ekonomistów, specjalistów z zakresu administracji, marketingu i zachowań konsumenckich z ponad 30 krajów z całego świata. Więcej informacji można znaleźć na stronie www.iarep2012.org.

Patronat nad wydarzeniem: Puls Biznesu, Radio PIN, PAP.

 

Strona rekomendowana przez: nauka w polsce  Patronat: mnisw  Należymy do: promeuprio