logo uswps nazwa 3

Centrum Prasowe

Król i królowa Szwecji przyjadą do Polski na zaproszenie prezydenta Bronisława Komorowskiego. Spędzą w Polsce trzy dni od 4 do 6 maja. W czwartek 5 maja otworzą trzydniową konferencję Dni Języka Szwedzkiego w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej. Porozmawiają ze studentami języka szwedzkiego, tłumaczami literatury, pracownikami naukowymi i władzami uczelni. – Wizyta króla i królowej Szwecji to dla nas radość i ogromne wyróżnienie. Stwarza nam też znakomitą okazję do szerszego informowania naszego społeczeństwa o Szwecji, jej społeczeństwie, kulturze, języku i literaturze. Ich Królewskie Moście przekonają się, że warunki studiowania u nas nie ustępują szwedzkim – mówi prof. Witold Maciejewski, kierownik Katedry Skandynawistyki SWPS.

Dni Języka Szwedzkiego to wydarzenie, odbywające się co dwa lata na przemian w Poznaniu (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza) i Warszawie (Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej). Za każdym razem gromadzi ponad stu uczestników – studentów, pracowników naukowych, tłumaczy, nauczycieli języka szwedzkiego – z czterech ośrodków akademickich oferujących studia skandynawistyczne w Polsce. Tematem tegorocznych obrad jest obraz Szwecji w literaturze detektywistycznej, gdyż jak tłumaczą organizatorzy, szwedzkie kryminały, obok literatury dla dzieci, stały się częścią polskiej i globalnej kultury masowej, ważnym składnikiem obecności tego kraju w świecie.

W programie Dni Języka Szwedzkiego przewidziano wykłady, dyskusje z zaproszonymi pisarzami oraz ćwiczenia warsztatowe dla studentów i tłumaczy. Konferencja odbędzie się w języku szwedzkim. W sobotę 7 maja zaplanowano dzień polskojęzyczny, któremu towarzyszyć będą dyskusje panelowe i otwarte spotkania z autorami. Zwieńczeniem sobotniego programu będzie impreza kulturalna „Dzień Szwecji”, która odbędzie się przed Zamkiem Królewskim u stóp pomnika Zygmunta III Wazy. Współorganizatorami konferencji są Instytut Szwedzki w Sztokholmie i Ambasada Szwecji w Warszawie.

Carl Gustaf Folke Hubertus z dynastii Bernadotte jest królem Szwecji od 1973 r. Na tronie zasiadł jako 27-latek po śmierci swego dziadka, króla Gustawa VI Adolfa. Rok wcześniej, w 1972 r. na olimpiadzie w Monachium książę poznał przyszłą żonę – Niemkę Sylwię Sommerlath, która pracowała tam jako hostessa i tłumaczka. Mają troje dzieci: Wiktorię, Karola Filipa i Magdalenę.

Strona rekomendowana przez: nauka w polsce  Patronat: mnisw  Należymy do: promeuprio