logo uswps nazwa 3

Centrum Prasowe

Efekt Michała Anioła

Proces kształtowania szczęśliwego człowieka można rozpocząć już w dzieciństwie. Tak zwany efekt Michała Anioła występuje nie tylko w związkach partnerskich, ale także w relacji rodzica z dzieckiem. Sposób, w jaki rodzic, a potem partner życiowy postrzega drugą osobę, ma związek z tym, jakie aktywności i działania ona podejmuje.

Nauka daje szczęście

Na poziom naszego szczęścia m.in. wpływ ma także to, czy jesteśmy w stanie cały czas się dokształcać. Dzięki permanentnemu kształceniu mamy dużą odporność w reagowaniu na silne emocje, dobrze radzimy sobie w warunkach stresowych i nie załamujemy się w trudnych sytuacjach. Wyniki badan pokazują, że osoby podejmujące stałe i różnorodne aktywności umysłowe, takie jak studiowanie kolejnych, nowych kierunków na uczelniach wyższych, charakteryzują się niskim poziomem neurotyzmu. Takie osoby mają wysoką samoocenę, która prawdopodobnie pozwala wierzyć w sukces kolejnych projektów edukacyjnych – mówią autorzy badania.

Zwierzęta na walkę z depresją

Jak polepszyć jakość życia osób starszych? Co zrobić, aby nie czuli się osamotnieni w domach spokojnej starości? Badanie przeprowadzone w SWPS wykazało, że obecność zwierząt w domach pomocy społecznej może poprawić jakość życia rezydentów. Miłość do zwierząt, chęć opiekowania się nimi i pozytywne doświadczenia zmniejszają poziom depresji oraz poczucia opuszczenia, natomiast osoby, które nie lubią i brzydzą się zwierząt czują się bardziej samotne i mają obniżony nastrój.

Czy szczęścia warto się nauczyć? Na pewno tak. Jak pokazują wyniki badań, ludzie szczęśliwsi mają większe szanse na zdobycie wykształcenia, znalezienie pracy, trwały związek. Są zdrowsi, dłużej żyją, mają więcej przyjaciół, bardziej troszczą się o innych, są skłonni do większej tolerancji – podsumowuje prof. dr hab. Ewa Trzebińska, psycholog kliniczny SWPS, prorektor ds. dydaktyki.

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o szczęściu. Materiały do pobrania dla mediów [AUDIO, WIDEO]

Strona rekomendowana przez: nauka w polsce  Patronat: mnisw  Należymy do: promeuprio