logo uswps nazwa 3

Centrum Prasowe

Traumatycznych lub ekstremalnie stresujących sytuacji możemy doświadczać na dwa sposoby. Bezpośrednio – kiedy bierzemy w nich udział osobiście lub jesteśmy ich świadkami, a także pośrednio – gdy doświadcza ich ktoś z naszych bliskich lub stykamy się z takimi komunikatami w mediach. Katarzyna Żukowska, psycholog SWPS, w ramach swojej pracy doktorskiej chce zbadać, jak reagujemy na trudne wydarzenia, których doświadczamy pośrednio.

– W naszym kraju od 1997 roku aż 14 razy ogłoszono żałobę narodową. Dla porównania, w Stanach Zjednoczonych takich przypadków było o połowę mniej. W swoim badaniu chcę sprawdzić, czy wpływa na nas doświadczanie np. katastrof i wypadków w sposób pośredni, czyli m.in. poprzez media – mówi autorka badania.

Nasze reakcje na trudne społecznie wydarzenia mogą być zróżnicowane i bardzo indywidualne. U jednych może obniżyć się nastrój, mogą pojawić się niechciane myśli związane z tym wydarzeniem, czy problemy ze spaniem i jedzeniem. Inni mogą poczuć się poirytowani lub mieć problemy z koncentracją. – Badanie pozwoli poddać analizie szeroki wachlarz naszych reakcji na  pośrednie traumatyczne wydarzenia. Umożliwi także sprawdzenie czy przekonania dotyczące siebie, świata i innych osób mogą zostać przez nie zmienione – tłumaczy Żukowska.

Badanie polega na dwukrotnym wypełnieniu ankiety, które trwa około 15 minut. Pierwszy raz zaraz po wyrażeniu zgody na udział w badaniu, drugi raz po około 3 miesiącach. Taki plan badania pozwoli określić, czy zaobserwowane reakcje u osób wypełniających ankietę utrzymują się w czasie. Badanie jest anonimowe i przeznaczone tylko dla osób pełnoletnich. Osoby zainteresowane wzięciem udziału w badaniu proszone są o wypełnienie kwestionariusza, który znajduje się pod poniższym linkiem: https://www.surveymonkey.com/s/ekspozycja1abp.

 

Strona rekomendowana przez: nauka w polsce  Patronat: mnisw  Należymy do: promeuprio