logo uswps nazwa 3

Centrum Prasowe

Osoby starsze mogą aktywnie przeciwdziałać skutkom upływającego czasu – twierdzą dr Aneta Brzezicka i mgr Anna Maria Wieczorek, badaczki z SWPS, które rozpoczynają właśnie projekt badawczy adresowany do seniorów. Jego celem jest sprawdzenie wpływu intensywnej aktywności intelektualnej na poprawę ogólnego funkcjonowania poznawczego, np. koncentracji uwagi czy zapamiętywania nowych informacji, oraz opracowanie sposobu zapobiegania niekorzystnym zmianom w sferze intelektualnej, które zachodzą wraz ze starzeniem się.

Seniorzy– Starszy wiek może być okresem pozytywnych zmian. Konieczne do tego są otwarta postawa wobec możliwości, jakie niesie rozwój nowych technologii, chęć zmiany na lepsze i odrobina wysiłku – twierdzą badaczki i dodają, że udział w ćwiczeniach może pomóc zarówno w utrzymaniu aktualnego poziomu zdolności intelektualnych, jak i przyczynić się do jego poprawy. Tłumaczą, że oferowany „fitness umysłu” to metoda wspomagania sprawności intelektualnej, która może przyczynić się do podtrzymania i wydłużenia dobrego funkcjonowania poznawczego, co ma szczególne znaczenie np. w kontekście przedłużających się wymagań co do długości aktywności zawodowej.

Badanie odbywa się za pośrednictwem strony internetowej: www.treningipoznawcze.pl. Mogą wziąć w nim udział wszyscy zainteresowani ćwiczeniem umysłu, a szczególnie osoby w wieku 50+. Przez 5 tygodni uczestnicy wykonują 20 treningów poznawczych (każdy trwa ok. 15 minut) mających na celu wyćwiczenie określonej funkcji, tj. zapamiętywanie lub wyciąganie wniosków. Po zakończeniu całego programu każdy otrzymuje podsumowanie jego przebiegu. Trening jest tak skonstruowany, aby dopasowywać poziom trudności zadania do osiąganych przez uczestnika wyników i jego możliwości.

Projekt jest realizowany ze środków Narodowego Centrum Nauki i potrwa do końca 2012 r. Dodatkowe informacje można uzyskać pisząc na adres: treningi.poznawcze@gmail.com. Udział w treningach jest bezpłatny.

 

 

Strona rekomendowana przez: nauka w polsce  Patronat: mnisw  Należymy do: promeuprio