logo uswps nazwa 3

Centrum Prasowe

Młodzi przykładają duże znaczenie do relacji z rodzicami. Z badań przeprowadzonych przez dr. hab. Jacka Kurzępę, socjologa z SWPS we Wrocławiu, wynika, że mają bardziej zażyłe kontakty z matkami niż z ojcami (28% badanych uznaje za swoich przyjaciół matkę, a 18% ojca). Cenią rodziców za to, że mogą się im zwierzyć ze spraw, z którymi nie dają sobie sami rady (wobec matki w 51%, wobec ojca 45%).

Badanie wykazało, że młodzi woleliby zamiast codziennego zjadania posiłków z rodzicami spędzać z nimi wakacje i weekendy, zamiast codziennego oglądania telewizji – prowadzić rozmowy na ważne dla nich tematy (o przyszłości, relacjach z innymi ludźmi), zamiast nicnierobienia, chcieliby wspólnie z rodzicami realizować jakieś pasje, uprawiać sporty, grać na komputerze, serfować po Internecie, dyskutować o aktualnych wydarzeniach społeczno- politycznych i kulturalnych.

Młodzi oczekują od rodziców, że będą oni towarzyszyć im w sensownym, aktywnym i twórczym spędzaniu wolnego czasu, że będą pomocni w oswajaniu nieprzyjaznej przyszłości, rozumieniu teraźniejszości, będą pomocni w rozwiązywaniu dylematów rówieśniczych, szkolnych, sercowych, znajdą czas na to, aby pójść razem do kina, teatru lub uprawiać sport.

„Mamy do czynienia z generacją wzrostu oczekiwań wobec własnych rodziców” – mówi dr hab. Jacek Kurzępa. „Młodzi wyszli już z zachowań, które związane były z zażenowaniem czy wstydem, że się ma takich, a nie innych rodziców. Obecnie uznają oni, że to rodzice potrzebują więcej wzmocnień niż ich dzieci. W wielu przypadkach jest tak, że młodzi są dynamiczni, kreatywni, a pokolenie ich rodziców staje się gnuśne, zmanierowane, na wstecznym biegu – dodaje.

Według Jacka Kurzepy, autora badań, relacje z rodzicami są przyjazne, oparte bardziej na przyzwalaniu niż na ograniczaniu praw i przywilejów. Młodzież ma wolną rękę co do wyboru szkoły, uczelni czy urządzenia własnego pokoju. Sprzeczki zdarzają się sporadycznie i jeśli już to z młodszymi niż starszymi. Obie strony unikają konfliktów. Jedną z najczęstszych strategii rodzicielskich jest: „zostańmy przyjaciółmi naszych dzieci”. Strategia ta jest przyjmowana coraz częściej ze świadomością, że przyjaźń zobowiązuje obie strony. Zatem zarówno rodzice starają się być partnerscy wobec swoich dzieci, jak i one starają się być odpowiedzialne wobec swoich rodziców. Im młodsze dzieci tym rodzice są bardziej rygorystyczni i restrykcyjni. Z czasem ich podejście się zmienia, zaczynają stopniować wolność swoim dzieciom, np. poczynając od samodzielnych wakacji, kończąc na coraz późniejszym powrocie do domu z imprezy.

Badanie wykazało, że według młodego pokolenia bunt jest niepragmatyczny, przynosi więcej szkody niż pożytku. Młodzi uważają, że żadna ze stron konfliktu nie wyjdzie z niego bez szwanku, więc lepiej sobie tego zaoszczędzić. Jak sami mówią, rodzice czasami wolą „nie wiedzieć i nie widzieć”, więc najlepiej nie mówić im wszystkiego, aby ich nie drażnić.

Młodzi rozumieją, że zakazy ze strony rodziców są wynikiem naturalnej matczynej czy ojcowskiej troski i odpowiedzialności, które wpisują się w rolę matki i ojca. Najczęściej stosowane przez rodziców zakazy wobec dzieci dotyczą nadużywania/używania alkoholu, narkotyków, papierosów, przedwczesnego seksu, zbyt późnych powrotów do domu, spotykania się z nieznanym rodzicom towarzystwem, siedzenia stale przed PC/TV i wakacjami/wyjazdami z niesprawdzonymi koleżankami/kolegami.

Wśród swoich kluczowych obowiązków młodzi wymieniają sprzątanie własnego pokoju (niekiedy domu), codzienne zakupy, wyrzucanie śmieci, troskę o domowe zwierzę czy kwiaty, odwiedziny u babci, mycie samochodu oraz opiekę nad młodszym rodzeństwem.

Badaniem objęto grupę 1000 respondentów w wieku 14 – 25 lat, mieszkańców wsi, dużego miasta i aglomeracji wielkomiejskiej. Podczas badania zastosowano metody ilościowo-jakościowe. Wyniki nie są reprezentatywne dla całej populacji młodzieży polskiej, ale stanowią preludium dla zmiany postaw młodego pokolenia. Badania przeprowadzono na zlecenie Coca Cola Polska. Dr hab. Jacek Kurzępa jest socjologiem w Wydziale Zamiejscowym SWPS we Wrocławiu, w którym od października 2010 r. będzie można studiować na kierunku socjologia (studia licencjackie i magisterskie).

Strona rekomendowana przez: nauka w polsce  Patronat: mnisw  Należymy do: promeuprio