logo uswps nazwa 3

Dla Młodzieży

Jesteś nauczycielem - zgłoś szkołę!

Image is not available

Bezpłatne warsztaty i wykłady dla uczniów... spotkania na uczelni i w Państwa szkole!

Slider
Uniwersytet SWPS we Wrocławiu

W ramach projektu współpracujemy ze szkołami w 15 województwach!

Uniwersytet SWPS we Wrocławiu:

Gdzie działamy?

województwo opolskie
województwo dolnośląskie
województwo lubuskie (część południowa)

Uniwersytet SWPS w Warszawie

W ramach projektu współpracujemy ze szkołami w 15 województwach!

Uniwersytet SWPS w Warszawie:

Gdzie działamy?

województwo mazowieckie
województwo lubelskie
województwo łódzkie
województwo podlaskie
województwo świętokrzyskie

Uniwersytet SWPS w Sopocie

W ramach projektu współpracujemy ze szkołami w 15 województwach!

Uniwersytet SWPS w Sopocie:

Gdzie działamy?

województwo pomorskie
województwo warmińsko-mazurskie
województwo kujawsko-pomorskie

Uniwersytet SPWS w Poznaniu

W ramach projektu współpracujemy ze szkołami w 15 województwach!

Uniwersytet SWPS w Poznaniu:

Gdzie działamy?

województwo zachodniopomorskie
województwo wielkopolskie
województwo lubuskie (część północna)

Uniwersytet SWPS w Katowicach

W ramach projektu współpracujemy ze szkołami w 15 województwach!

Uniwersytet SWPS w Katowicach:

Gdzie działamy?

województwo śląskie
województwo małopolskie

previous arrow
next arrow
Slider

Tematy spotkań

Profilaktyka zaburzeń odżywiania i postrzegania własnego ciała w okresie dorastania

Podczas spotkania prowadzący postara się odpowiedzieć na następujące pytania: Czym są bulimia i anoreksja? Kiedy nie lubienie własnego wyglądu zaczyna być poważnym problemem? Czy można się uzależnić od budowania masy mięśniowej i ćwiczeń na siłowni? Dlaczego tak wielu ludzi nie akceptuje własnego wyglądu? Gdzie szukać pomocy, jeśli my albo nasi bliscy mamy problem z postrzeganiem własnego ciała?

W okresie dojrzewania ciało jest dla nastolatka źródłem wielu sprzecznych emocji i punktem odniesienia dla ogólnej samooceny. Kreowany przez media wizerunek atrakcyjnej kobiety i mężczyzny powoduje, że ciało staje się dyskomfortem związanym z rozbieżnością między „ideałem” a odbiciem. Obserwujemy wzrastającą liczbę zaburzeń odżywiania wynikającą z podejmowanych rygorystycznych diet, które mają na celu zmniejszenie owej rozbieżności i przybliżenie nastolatka do wizerunku z okładki kolorowego pisma. Rozpaczliwe próby schudnięcia niejednokrotnie kończą się drastycznie i pozostawiają konsekwencje w postaci zaburzonego obrazu ciała na wiele lat. Ciało to temat tabu. Chcemy to odczarować.

Profilaktyka ryzykownych zachowań seksualnych w okresie dorastania

Podczas spotkania prowadzący postara się odpowiedzieć na następujące pytania: czym jest wirus HIV i jak można się przed nim uchronić? Jaka jest różnica miedzy wirusem HIV a AIDS? Jakie zachowania seksualne obarczone są największym ryzykiem zakażenia chorobami przenoszonymi? Jakie są możliwości współczesnej antykoncepcji? Zastanowimy się także nad tym dlaczego warto czekać z rozpoczęciem współżycia na tzw "odpowiedni moment" i jak go rozpoznać.

Nastolatki są jedną z grup, które najczęściej podejmują ryzykowne kontakty seksualne. Niestety często nie mają odpowiedniej wiedzy na temat chorób przenoszonych drogą płciową. Zakażają się wzajemnie a także zachodzą w nieplanowane ciąże. Szukając informacji najczęściej zaglądają do internetu, gdzie mogą znaleźć dosłownie wszystko. Dlatego powielają mity i wierzą w działania cudownych środków, które maja ochronić ich przed konsekwencjami ryzykownych zachowań.

Profilaktyka wczesnych związków w okresie dorastania

Podczas spotkania prowadzący postara się odpowiedzieć na następujące pytania: Jak współczesna psychologia definiuje miłość? Czym różni się miłość od zakochania? Jak stworzyć udany związek oparty na szacunku i zaufaniu a kiedy warto powiedzieć sobie, ze to już koniec relacji?

Okres dorastania to czas pierwszych miłości. Niestety nie zawsze są one szczęśliwe. Te nieudane mogą nawet prowadzić do pojawienia się zaburzeń nastroju czy myśli samobójczych. Pierwsze związki w okresie dorastania zostają w pamięci na całe życie i tworzą swoista matrycę doświadczeń. Dlatego ważne jest aby rozmawiać na ten temat z młodymi ludźmi, wskazać to na co powinni zwracać uwagę. Przede wszystkim jak nie dać się wykorzystywać i źle traktować. Z miłości robią tez wiele rzeczy, których później żałują. Jedna z nich jest wysyłanie nagich zdjęć, które później stają się obiektem szantażu i upokorzenia.

Profilaktyka rozwoju psychoseksualnego w okresie dorastania - tożsamość płciowa i orientacja psychoseksualna
Podczas spotkania prowadzący postara się odpowiedzieć na następujące pytania: czym jest płeć i co ją determinuje? Czy jest różnica między płcią biologiczną a społeczną? Jak kształtuje się orientacja psychoseksualna i czy można ją sobie wybrać?

Tożsamość płciowa i orientacja seksualna są źródłem wielu niepokojów w okresie dorastania. To moment, w którym człowiek odpowiada sobie na pytanie kim jestem i jaki jestem. Nauka jednoznacznie tłumaczy oba pojęcia. Niestety przekaz medialny bardzo często zniekształca te zjawiska tworząc niezrozumiałe hybrydy, które budzą wiele lęku i niezrozumienia. W ostatnim roku młody chłopiec popełnił samobójstwo ponieważ był uważany w swojej szkole za geja. Wielu podobnych młodych ludzi trafia do terapeutów i psychiatrów z poważnymi zaburzeniami nastroju. Ich problemem jest głownie akceptacja społeczna i wiedza na temat tego, kim są.

Profilaktyka zaburzeń lękowych w okresie dorastania

Uczestnicy spotkania dowiedzą się m.in. jaka jest różnica między zwykłym lękiem a zaburzeniem lękowym, jak rozpoznawać u siebie i innych objawy zaburzeń takich jak np. fobia społeczna. Dowiedzą się, jaka jest granica między złością i agresją, gdzie szukać pomocy oraz jak pomóc samemu sobie i innym.

Zbyt często myją ręce, liczą wszystko co popadnie, domykają drzwi i okna, boją się zasnąć i zostawać samemu w domu – lista fobii i lęków, na które cierpią młodzi ludzie tylko się wydłuża. Z roku na rok rośnie liczba nastolatków, którzy doświadczają zaburzeń psychicznych. Jednym z najpowszechniejszych jest fobia społeczna. Młodzi ludzie mają coraz częściej problemy związane z autoprezentacją, nie radzą sobie w sytuacji wystąpień publicznych, trudność sprawia im funkcjonowanie w dużej grupie rówieśników.

Profilaktyka rozwoju psychoseksualnego w okresie dorastania - dojrzewanie płciowe

Podczas spotkania prowadzący postara się odpowiedzieć na następujące pytania: Czym dla naszego organizmu i emocji jest dorastanie? Jak zmieniają się ludzkie ciało i psychika w okresie adolescencji? Co jest normą rozwojową a co powinno nas martwić? Po co w człowieku rodzi się popęd seksualny i co oznacza słynna "burza hormonów"?

Okres dorastania to czas wielu zmian w życiu młodego człowieka. Z wieloma zjawiskami w swoim ciele i psychice spotyka się po raz pierwszy i nie wie jak na te zmiany reagować. Młodzież nie zna podstawowych zasad funkcjonowania swojego organizmu w kontekście rozwoju psychoseksualnego. Dziewczęta i chłopcy często nie wiedza dlaczego kobiety miesiączkują i jak długo trwa cykl menstruacyjny. Preejakulat jest pojęciem niezrozumiałym dla większości z nich. Porównują się do rówieśników, którzy dojrzali przed nimi i myślą, ze z nimi dzieje się cos złego, a przecież każdy ma swoje indywidualne tempo rozwoju. Wahania nastroju, które doprowadzają do szału ich rodziców, samych nastolatków pozostawiają zdezorientowanych.

Profilaktyka zaburzeń nastroju w okresie dorastania

Podczas spotkania prowadzący postara się odpowiedzieć na następujące pytania: Jak odróżnić zwykłego doła od depresji? Czy ludzie, którzy grożą samobójstwem rzeczywiście je popełniają?Na co zwracać uwagę, gdy nasi bliscy przeżywają trudne chwile? Co tak na prawdę oznacza samookaleczanie? Ponadto porozmawiamy o symptomach depresji młodzieżowej i podpowiemy, gdzie szukać pomocy.

Coraz więcej młodych ludzi cierpi na zaburzenia nastroju. Niestety rodzice oraz nauczycieli bagatelizują często problem, tłumacząc dziwne zachowania dziecka, buntem okresu dorastania. Nastolatki same nie rozumieją co się z nimi dzieje. Dla polepszenia swojego nastroju sięgają po rożnego rodzaju środki psychoaktywne czy alkohol. W skrajnej sytuacji młodzież samookalecza się czy podejmuje próby samobójcze. Osobami, które najczęściej pierwsze zauważają, że dzieje się cos złego są ich rówieśnicy. Naszym celem jest dostarczenie wiedzy o tym kiedy i w jaki sposób mogą zareagować, gdy widza, ze z ich bliskimi dzieje się cos złego. Chcemy także odczarować stygmat depresji oraz wizyt u psychoterapeuty czy psychiatry.

Profilaktyka przemocy wobec kobiet, w tym przemocy seksualnej na randce

Podczas spotkania prowadzący postara się odpowiedzieć na następujące pytania: Czym jest przemoc i jakie są jej rodzaje? Kiedy stajemy się ofiarą przemocy i jak się przed tym uchronić? Kiedy mój chłopak lub moja dziewczyna przekraczają granice i są wobec nas przemocowy? Jakie są źródła przemocy wobec kobiet w naszej kulturze?

Przemoc w związkach nie jest jedynie problemem osób dorosłych. Bardzo wielu młodych chłopców traktuje w ten sposób swoje dziewczyny. Zmuszają je do konkretnych zachowań seksualnych czy oglądania pornografii. One nie wiedzą, że stają się ofiarami nadużyć. Dodatkowo strach przed przyznaniem się do podejmowania zachowań seksualnych przed rodzicami czy innymi dorosłymi jest tak wielki, ze często zostają same ze swoim problemem.

 

Terminy spotkań

8 grudnia 2017 r.

 • 9.00-10.30     Profilaktyka zaburzeń odżywiania i postrzegania własnego ciała w okresie dorastania
 • 10.45-12.15   Profilaktyka ryzykownych zachowań seksualnych w okresie dorastania
 • 12.30-14.00   Profilaktyka zaburzeń nastroju w okresie dorastania

22 lutego 2017 r.

 • 9.00-10.30     Profilaktyka zaburzeń nastroju w okresie dorastania
 • 10.45-12.15   Profilaktyka rozwoju psychoseksualnego w okresie dorastania - tożsamość płciowa i orientacja psychoseksualna
 • 12.30-14.00   Profilaktyka wczesnych związków w okresie dorastania

23 lutego 2017 r.

 • 9:00-10:30, Profilaktyka zaburzeń lękowych w okresie dorastania
 • 10:45-12:15, Profilaktyka rozwoju psychoseksualnego w okresie dorastania - dojrzewanie płciowe
 • 12:30-14:00, Profilaktyka przemocy wobec kobiet, w tym przemocy seksualnej na randce

16 marca 2017 r.

 • 9.00-10.30     Profilaktyka rozwoju psychoseksualnego w okresie dorastania - dojrzewanie płciowe
 • 10.45-12.15   Profilaktyka zaburzeń odżywiania i postrzegania własnego ciała w okresie dorastania
 • 12.30-14.00   Profilaktyka zaburzeń nastroju w okresie dorastania

5 kwietnia 2017 r.

 • 9.00-10.30     Profilaktyka rozwoju psychoseksualnego w okresie dorastania - tożsamość płciowa i orientacja psychoseksualna
 • 10.45-12.15   Profilaktyka zaburzeń lękowych w okresie dorastania
 • 12.30-14.00   Profilaktyka przemocy wobec kobiet, w tym przemocy seksualnej na randce

6 kwietnia 2017 r.

 • 9.00-10.30, Profilaktyka ryzykownych zachowań seksualnych w okresie dorastania
 • 10.45-12.15, Profilaktyka zaburzeń odżywiania i postrzegania własnego ciała w okresie dorastania
 • 12.30-14.00, Profilaktyka wczesnych związków w okresie dorastania

Kontakt

Anna Matuszak
Koordynator Projektu
Strefa Młodzieży w Sopocie
tel. 58 721 46 91 | tel. kom. +48 694 441 727
e-mail: strefa.sopot@swps.edu.pl

Jesteś uczniem - weź udział w wydarzeniu!

Nothing to show. You must configure the data source of the widget.