Poznajcie Sylwię Bodnar, strateżkę komunikacji, absolwentkę Uniwersytetu SWPS we Wrocławiu. Opowie o swoich pomysłach i inspiracjach, zwłaszcza o projekcie: „Mate School”

Cykl „Młody Design” jest poświęcony pełnym energii i zapału do pracy ludziom, świeżo upieczonym młodym projektantom. W ciągu najbliższych miesięcy przedstawimy niezwykle utalentowane jednostki, które mają pomysł na rozwój polskiego designu. 

zdj2  

Zdjęcia: własne

RedakcjaKim jesteś i gdzie uczyłaś się projektować?

Sylwia BodnarWybrałam się na Uniwersytet SWPS we Wrocławiu, aby zostać psychologiem. Uczyłam się na specjalności psychologia kliniczna, chciałam pracować z dziećmi. Atmosfera designu panująca na uczelni z roku na rok skutecznie kierunkowała mnie jednak na branżę związaną z projektowaniem komunikacji marek. Po ukończeniu studiów zaczęłam pracować jako copywriter, pisząc teksty oparte na insightach i mocno skoncentrowane na potrzebach odbiorców, bo wsłuchiwania się w drugiego człowieka nauczyłam się od psychologów praktyków. Dziś w swojej pracy łączę narzędzia znane mi psychologii z tymi, które chłonęłam od wykładowców i absolwentów katedry Grafiki. Obecnie pracuję jako strateg marek i psycholog biznesu. Prowadzę warsztaty, które pozwalają biznesom odkrywać potencjał ich produktów i usług oraz budować wokół nich skuteczną komunikację.

RedakcjaCo takiego zrobiłaś, czym chciałabyś się pochwalić?

Sylwia BodnarOd podstaw zaprojektowałam strategię komunikacji wrocławskiej szkoły językowej Mate School. Przy projekcie pracowałam z absolwentami Grafiki Uniwersytetu SWPS: Aleksandrą Napieralską, odpowiedzialną za projekt identyfikacji wizualnej, i Michałem Niemyjskim, odpowiedzialnym za sesję zdjęciową. Dzięki podejściu strategicznemu, udało nam się zbudować silną markę, której celem jest nie tylko generowanie zysków, ale także budowanie swojej społeczności.

Nomada chair 4  mmzaluska projektowanie rzemieslnikow edycja 01 10 

Zdjęcia: własne

RedakcjaCo Twój projekt wnosi nowego?

Sylwia BodnarMate School to mały biznes i lokalna marka. Budując jej komunikację, chciałam pokazać, że warto korzystać z usług małych firm, że produkty sprzedawane lokalnie są wartościowe, że wkłada się w nie dużo serca. Cieszę się, że rynek otwiera się na małych przedsiębiorców, dzięki temu niszowe zawody, rzemiosło i ci, którzy chcą zrobić coś inaczej, mają szansę bytu. Doświadczenie z pracy z małymi firmami często przenoszę na pracę z większymi biznesami, tam staramy się dotrzeć do korzeni i odnaleźć powód, dla którego biznes robi to, co robi. W dużych firmach gdzieś się to gubi. Kiedy po realizacji projektu widzę w oku mojego klienta, wiem, że wniosłam do tej firmy coś dobrego.

RedakcjaNad czym teraz pracujesz?

Sylwia BodnarObecnie kończę pracę nad budowaniem strategii marki e-warzywniaka. Będzie to sklep, w którym zakupy zrobimy przez internet z opcją dostawy pod same drzwi. Oprócz strategii marki, jestem w tym projekcie odpowiedzialna za naming, teksty na stronę, hasła reklamowe, badania jakościowe z potencjalnymi klientami i koncepcję komunikacji marki w mediach społecznościowych. Oprócz tego, pracuję obecnie z wrocławskim studiem architektonicznym przy projekcie meblarskim z pogranicza service designu. Różnorodność projektów nie pozwala mi się nudzić, to w tej pracy lubię najbardziej!

  zdjecie 3

Zdjęcia: własne

RedakcjaJakie są Twoje marzenia związane z projektowaniem?

Sylwia BodnarMarzy mi się zaprojektowanie mojej własnej usługi, która polegałaby na rozwoju osobistym w podejściu slow. Tyle czasu spędzamy przed ekranami, czynności manualne zautomatyzowaliśmy, gadamy głównie przy pomocy komunikatorów tekstowych. Marzy mi się otwarta przestrzeń, w której ludzie mogliby na nowo doświadczać kreatywności, uczyć się od siebie nowych rzeczy. Jest to projekt na 2020 rok, którego zalążki powstają od kilku tygodni. Z Martą Waszczyszyn, z którą chcemy go zrealizować, poznałyśmy się przy projekcie Mate School. Chcemy zrobić to jak należy, przeprowadzić badania, rozbić usługę na części pierwsze, przyjrzeć się temu z różnych perspektyw – po to, żeby stworzyć coś, co pozwoli nam na realizowanie siebie i równocześnie odpowie na potrzeby ludzi.

RedakcjaZ kim chciałabyś pracować?

Sylwia BodnarZ ludźmi, którzy szanują moją pracę i mają podobną wrażliwość. Po stronie klienta chciałabym mieć osobę, która jest otwarta na nowe rozwiązania i mój punkt widzenia, równocześnie jest zaangażowana w cały proces i razem ze mną buduje kolejne elementy marki. Lubię pracować w zespole; przez ostatnie lata nauczyłam się jednak, że taki zespół, w którym uzupełniamy się i rozumiemy, to skarb, ale też ciężka praca i ciągłe docieranie się.

RedakcjaGdzie szukasz inspiracji?

Sylwia BodnarTam gdzie jestem. Aktualnie pracuję w Berlinie i pochłaniam to miasto całą sobą. W pracy projektanta jest tak, że projekty w twojej głowie pracują cały czas, a to, co ci się przytrafia, wpływa na twoje projekty. Doświadczenia sprawiają, że jesteśmy takimi, a nie innymi twórcami.. Kilka miesięcy temu miałam zawodowo bardzo intensywny czas, siedziałam przed komputerem non stop: wymyślałam, pisałam, poprawiałam – tak w kółko. Zamknięta w swoim świecie, zupełnie zapomniałam o świecie zewnętrznym. Bardzo na tym straciłam, moje pomysły były płaskie, było trudno o kreatywność. Już nie popełniam tego błędu, chodzę do teatru, uczestniczę w konferencjach, spaceruję po mieście, przesiaduję w księgarniach i bibliotekach. Cały czas uczę się tego, że moje domowe biuro nie jest jedynym miejscem na ziemi.

RedakcjaCo jest dla ciebie trudne w pracy projektanta?

Sylwia BodnarWyczucie granicy pomiędzy wypracowywaniem rozwiązań, które odpowiadają na oczekiwania klienta, a tymi, które według mnie są faktycznie dobre dla jego marki. Czasem, z jednej strony, klient ma tak sztywną wizję tego, czego chce, że trudno mu wyjaśnić, dlaczego ona nie zadziała, a z drugiej – moją misją jest przecież też to, żeby każda marka dawała poczucie dumy jej właścicielom i autorom??, była zgodna z nimi. To jest sztuka kompromisów. Czuję, że przy każdym kolejnym projekcie mój proces twórczy jest coraz bardziej skuteczny i buduje kompromis oraz wzajemne zrozumienie.

RedakcjaCo byś powiedziała sobie kilka lat temu, kiedy podjęłaś decyzję o byciu projektantem?

Sylwia BodnarTo, co faktycznie powiedział mi mój chłopak, gdy studiowałam psychologię i nie byłam pewna, czy mogę ot tak pójść w innym kierunku: “rób swoje”. Masz pomysł na siebie, chcesz tego, a więc rób to! Dziś myślę, że najważniejsze jest być szczerym z sobą samym. Ta szczerość może nas doprowadzić do bardzo fajnego punktu w naszym życiu, nawet jeśli po drodze będzie ciężko. Trzeba się tylko na tę szczerość odważyć.

Młody Design

images/StrefaDesignu19/artykuly/intro/Ala_Zakrzewska_foto.jpg

Ala Zakrzewska: storytelling w projektowaniu

Ala Zakrzewska – absolwentka Grafiki na Uniwersytecie SWPS we Wrocławiu – jest projektantką, grafikiem i…
images/StrefaDesignu19/artykuly/intro/wojtek_januszewski_tutek_media_house.jpg

Wojtek Januszewski: Tutek Media House

Tutek Media House to dom produkcyjny zajmujący się realizacjami filmowymi oraz fotograficznymi. Specjalizuje się w…
images/StrefaDesignu19/artykuly/intro/Buraki_-proces_-_hot_pressing.jpg

Sonia Jaśkiewicz: ekologiczne projektowanie

Sonia Jaśkiewicz jest twórcą startupu Waste Lab. Eksploruje nowe zastosowania materiałów (zwłaszcza odpadów przemysłowych) oraz…
images/StrefaDesignu19/artykuly/intro/ola_bodarus_barwy_dzwieku.jpg

Ola Bodnaruś: barwy dźwięku w projektowaniu obrazu

Ola Bodnaruś jest absolwentką Grafiki na Uniwersytecie SWPS. Zajmuje się fotografią, a praca jest jednocześnie…
images/StrefaDesignu19/artykuly/intro/martyna-mrozek_foto.jpg

Martyna Mrozek: projektowanie jako wspieranie człowieka nowymi technologiami

Martyna Mrozek ukończyła Grafikę na Uniwersytecie SWPS. Jest współautorką aplikacji służących do cyfryzacji edukacji na…
images/StrefaDesignu19/artykuly/intro/Napieralska_Grynda_foto.jpg

Aleksandra Napieralska i Łukasz Grynda: szczerość i autentyczność w projektowaniu animacji

Aleksandra Napieralska i Łukasz Grynda to absolwenci Grafiki na Uniwersytecie SWPS. W swojej pracy starają…
images/StrefaDesignu19/artykuly/intro/tycjan_trzpiola.jpg

Tycjan Trzpioła: projekt fotograficzny

„Podróżując, zarabiam na życie” – brzmi jak marzenie. Ale właśnie tak o swoim sposobie na…
images/StrefaDesignu19/artykuly/intro/ala_zakrzewska_projekt_kolazowy_2.jpg

Ala Zakrzewska: projekt kolażowy

Ala Zakrzewska, absolwentka grafiki na Uniwersytecie SWPS we Wrocławiu, opowiada o swoim projekcie kolażowym. Projekt…
images/StrefaDesignu19/artykuly/intro/formatyw.jpg

Filip Susmanek: Formatyw

Formatyw to interdyscyplinarne studio projektowe, którego współtwórcą jest Filip Susmanek, absolwent grafiki na Uniwersytecie SWPS…
images/StrefaDesignu19/artykuly/intro/kocharz.jpg

Igor Dąbrowski: Kocharz

Igor Dąbrowski, absolwent grafiki na Uniwersytecie SWPS we Wrocławiu, opowie o Kocharzu. Kocharz to koncept…
images/StrefaDesignu19/artykuly/intro/decotive_zerka.jpg

Mateusz Gzik i Ola Więcławska: Zerka Studio i Decotive

Mateusz Gzik i Ola Więcławska, absolwenci Uniwersytetu SWPS we Wrocławiu, opowiedzą o swoim multidyscyplinarnym studiu…
images/StrefaDesignu19/artykuly/intro/mlody_design_sylwia_bodnar.jpg

Sylwia Bodnar: Mate School

Poznajcie Sylwię Bodnar, strateżkę komunikacji, absolwentkę Uniwersytetu SWPS we Wrocławiu. Opowie o swoich pomysłach i inspiracjach,…
images/StrefaDesignu19/artykuly/intro/mat_mioduszewski_1.jpg

Mateusz Mioduszewski: Ashka i Świetlica

Poznajcie Mata Mioduszewskiego, projektanta, absolwenta Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Opowie o swoich pomysłach i inspiracjach, zwłaszcza…
images/StrefaDesignu19/artykuly/intro/mmzaluska.jpg

Małgorzata Załuska: Simpla

Poznajcie Małgorzatę Załuską, projektantkę, absolwentkę Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Opowie o swoich pomysłach i inspiracjach,…
images/strefa_designu/Filip_Krol_mlody_design.jpg

Filip Król: Nowe wizje motoryzacji

Poznajcie Filipa Króla, projektanta w firmie Skoda Auto, w dziale Interior design, absolwenta School of Form.…
images/StrefaDesignu19/artykuly/intro/nomada-chair.jpg

Paula Werblicka: Nómada chair

Poznajcie Paulę Werblicką, projektantkę, graficzkę, absolwentkę Grafiki Uniwersytetu SWPS. Młoda projektantka opowie o swoich pomysłach i inspiracjach,…
images/StrefaDesignu19/artykuly/mlody-projektant/rosliny.jpg

Ola i Weronika: Rośliny

Poznajcie Olę i Weronikę, przyjaciółki, wspólniczki, autorki wrocławskiej marki „Rośliny”, absolwentki Grafiki Uniwersytetu SWPS .…
images/StrefaDesignu19/artykuly/mlody-projektant/zelenska-rosliny.jpg

Olga Zeleńska: empatyczne projektowanie

Poznajcie Olgę Zeleńska, absolwentkę specjalności domestic design w School of Form, której fascynacje koncentrują się wokół…

Zobacz także

Group 426 strefa zarzadznia logo 05 logo strefapsyche logo white kopia

Zapraszamy na webinar „Jak projektowanie może wpływać na zmiany społeczne?”