Narzędzia projektanta

  •  Jak nowe technologie wspomagają tradycyjne rzemiosło

    Kiedyś babcie i mamy robiły swetry na drutach i przenosiły wykroje z „Burdy” na papier, szewcy naprawiali buty, garncarze toczyli miski, wazony i talerze. Dziś roboty na podstawie algorytmu dziergają z drutu miedzianego skomplikowane struktury, a drukarki 3D drukują meble z recyclingowanych materiałów.

  •  Pożegnanie z cepelią, czas na nowe rzemiosło?

    Wydawało się, że rzemiosło w Polsce jest w zapaści. Wielu kojarzyło się z cepeliowskimi wyrobami oferowanymi przez kolorowe jarmarki w turystycznych miejscowościach.

  • ~5 (!=) książek o nieprojekto­wa­­niu, lecz wciąż o rozwiązywaniu problemów

    Projektanci stają obecnie przed wyzwaniem szybko zmieniających się potrzeb społecznych i projektów z nimi związanych. Czy poza specjalistyczną wiedzą i wrażliwością społeczną projektant powinien również dysponować solidnym warsztatem nauk ścisłych czy podstawową umiejętnością programowania? Dr Krzysztof Moszczyński z Katedry Grafiki Uniwersytetu SWPS przedstawia kilka źródeł, które są znakomitymi przykładami zmian, jakie właśnie się dokonują w międzynarodowym systemie kształcenia.

  • 4 książki o psychologii i empatii w projektowaniu

    Gdy kończyłam studia psychologiczne na Uniwersytecie SWPS we Wrocławiu, moi znajomi, ze strachem wypisanym na twarzy, pytali mnie, czy teraz będę czytać z nich jak z otwartej księgi. Już wtedy starałam się przekonywać, że psychologia nie jest nauką, która ma się dobierać do ludzkich tajemnic, a raczej powinna służyć ludziom i ułatwiać odpowiadanie na ich potrzeby.

  • 5 książek o projektowaniu – dla dzieci i nie tylko

    Jakie książki o projektowaniu dla dzieci z zainteresowaniem przeczytają również dorośli? Czy z publikacji przeznaczonych dla czytelników, którzy nie mają nawet kilkunastu lat, można dowiedzieć się czegoś więcej niż na Akademii Sztuk Pięknych? Czy książka dla sześciolatków może się przyczynić do edukacji w zakresie wzornictwa także starszych pokoleń? Czyje oko bardziej ucieszą piękne ilustracje w takich książkach – dziecka czy dorosłego? Małgorzata Ciesielska z Katedry Grafiki Uniwersytetu SWPS zabierze nas w świat książek, które można czytać dzieciom, z dziećmi lub samemu. Zapraszamy do lektury! 5 książek o projektowaniu nie tylko dla dzieci „Archistoria.

  • 5 książek o projektowaniu, które warto przeczytać

    Projektowanie to fach, który czerpie z bogactwa interdyscyplinarności i dynamiki aktualności. Projektant graficzny, który swój warsztat ogranicza tylko do ekranu komputera czy analogowych narzędzi projektowych, szybko zostanie negatywnie zweryfikowany ze względu na dynamikę aktualności.

  • 5 książek o rozwijaniu kreatywności

    Jakiś czas temu rozpoczęła się moda na bycie kreatywnym.  Aby podkreślić swoje atuty, uparcie zaczęliśmy w życiorysach określać się mianem kreatywnych.

  • 5 książek o Service Design

    Aby zrozumieć, czym jest projektowanie usług, na czym polega, jakich kompetencji, wiedzy i postaw wymaga od projektanta, a także dlaczego jest tak ważne we współczesnym świecie, warto sięgnąć po literaturę. I choć nic nie pozwoli lepiej poznać Service Designu od pójścia za dewizą doing, not talking, podstawa teoretyczna z pewnością pomoże uporządkować wiedzę, poznać narzędzia i doświadczenia innych projektantów oraz otworzyć się na nowe perspektywy – pisze Joanna Burska-Kopczyk z Grafiki Uniwersytetu SWPS.

  • Architekt jak... ośmiornica

    Jeśli mój, dziś czternastoletni syn, przyjdzie do mnie i powie „Ojcze, chcę być architektem, co mam zrobić, żeby nim zostać?” będę w kropce. Szczypiąc moją siwiejącą brodę, jak stary marabut w kucki na dywaniku, będę musiał odpowiedzieć na jedno pytanie kilkoma, które zadam jemu i sobie – o tym kim jest projektant i na czym polega proces tworzenia architektura barwnie opowiada Jakub Szczęsny, architekt wykładający w School of Form Uniwersytetu SWPS.

  • Badania neuronaukowe w projektowa­niu nowych technologii – Anna Kovbasiuk i Leon Ciechanowski

    Czy będzie można utworzyć technologię dostosowaną do użytkowników, uwzględniającą różnice indywidualne i demograficzne? Możemy aktywnie brać udział w tworzeniu i projektowaniu przyszłości. Zapraszamy do wysłuchania wykładu naszych perelegentów Anny Kovbasiuk i Leona Ciechanowskiego.

  • Badanie potrzeb w procesie projektowania UX

    Dlaczego poznanie potrzeb jest kluczowe w procesie projektowania? Jaka jest specyfika badań UX? Jakie metody badań najlepiej się sprawdzają i jak się ich nauczyć? Jakie narzędzia pomagają w przeprowadzeniu analizy wyników? Kto najlepiej sprawdzi się w roli badacza i czy będą to humaniści? Czy badania w UX można przeprowadzać zdalnie? Między innymi o tym rozmawiają Łukasz Tyrała – ekspert zajmujący się projektowaniem, a także wdrażaniem produktów i usług cyfrowych, oraz Łukasz Ogrodniczak – Research Leader w Allegro. https://podcasts.

  • Badanie potrzeb w procesie projektowym UX

    Jak dowiedzieć się, czego potrzebują użytkownicy i jakie są ich prawdziwe motywacje? Czy ich deklaracje znajdują odzwierciedlenie w zachowaniach? To pytania, które spędzają sen z powiek niejednemu projektantowi User Experience. Odpowiedż mogą przynieść rzetelne i dobrze przeprowadzone badania potrzeb.

  • Biznes a UX. Jak stworzyć produkt, który pokochają użytkownicy

    Jak tworzyć innowacyjne produkty, które podbiją rynek i serca użytkowników? Czy kluczem do sukcesu jest umiejętne połączenie strategii biznesowej z projektowaniem UX? – Biznes coraz częściej dostrzega realne korzyści, jakie przynosi UX: zwiększenie obrotów firmy, zmniejszenie obciążenia pracowników poprzez cyfryzację i upraszczanie wielu procesów – mówi Tomasz Skórski, Digital Products and Architecture Manager w firmie Inter Cars S. A.

  • Czego możemy nauczyć się od robota, a czego od własnej babci – dr Agnieszka Jacobson-Cielecka

    Czy technologie zastąpią rzemiosło, a roboty zabiorą pracę ludziom? A może na odwrót, rzemiosło, niskoemisyjne, powolne i zrównoważone jest jedyną słuszną receptą na zatrzymanie postępującej dewastacji środowiska? Zapewne nie zdarzy się ani jedno, ani drugie. Rzemiosło i technologie będą egzystować w symbiozie i nawzajem uczyć się od siebie.

  • Czy można odtworzyć historię? O zapisach fotograficznych (podcast)

    Czego nie da się opowiedzieć słowami, a można to uchwycić w fotografii? Czym jest fotografia dokumentalna? Co rozwija oko fotografa? Jak patrzenie przez obiektyw wpływa na inne funkcje poznawcze oraz perspektywę projektową? Na te i inne pytania odpowiada Agnieszka Rayss, kierowniczka warsztatu foto-video w School of Form Uniwersytetu SWPS, fotografka i założycielka stowarzyszenia Sputnik Photos. Rozmowę poprowadzi Agata Bisping.

  • Czy projektowanie (np. graficzne) można sprowadzić do prostej instrukcji?

    Projektowanie to aktywność, której celem jest rozwiązywanie problemów i dostarczanie prostych w użyciu rozwiązań. Wydawałoby się, że nie ma w tym nic trudnego, jednak praktyka projektowania dowodzi, że dominującą charakterystyką procesu są intuicja i chaos, co można łączyć z kreatywnym napięciem (creative tension).

  • Design i moda a ochrona środowiska – A. Szpura i M. Bachowski

    Moda jest drugim co do wielkości przemysłem zanieczyszczającym naszą planetę. Jej przeciętni użytkownicy mogą być tego bardziej lub mniej świadomi i sprowadzać tę informację do wniosku „Co zrobić? Taki jest świat“.

  • Design w służbie natury – jak projektować z myślą o środowisku – dr K. Murlak i M. Bachowski

    Matka natura najlepszym designerem? Tak! Jeśli jednak o nią nie zadbamy, odbije się to na nas wszystkich – takie przesłanie mogliśmy usłyszeć podczas spotkania online z dr. Karolem Murlakiem ze School of Form Uniwersytetu SWPS.

  • Design: jak się zmienia i jakie wyzwania przed nim stoją? – Zebza, M. Wszołek, K. Moszczyński

    Czym jest design? Z pewnością to nie tylko dostarczanie ładnych obrazków, użytecznych przedmiotów czy wygodnych samochodów. To również odpowiedzialność projektantów za konsekwencje stosowania rozwiązań, jakie stworzyli.

  • Dlaczego projektowanie UX nie może się obejść bez psychologii?

    Projektanci UX pracują z ludźmi i dla ludzi. Tworzą rozwiązania, które mają trafić do szerokiego grona odbiorców i zachwycić ich nie tylko estetyką, lecz przede wszystkim użytecznością.

  • Edukacja projektowa. Czy szkoły potrafią przygotować do wejścia na rynek pracy?

    Studia projektowe to fascynująca przygoda, ale ograniczona w czasie. Nadchodzi moment, w którym absolwenci muszą stawić czoła rynkowi pracy.

  • Emocje i empatia w projektowaniu UX

    Empatia pozwala spojrzeć na świat z perspektywy drugiego człowieka. To może być jednak trudne dla projektanta.

  • Grafika projektowa i sztuka plakatu w Polsce – prof. Jacek Joostberens i Natalia Bienias (Zebza)

    Dlaczego grafika użytkowa nie powinna być definiowana tylko przez pryzmat użytkowości? Jak współcześnie można zdefiniować przestrzeń takiej grafiki? Kim jest artysta-rzemieślnik? Zapraszamy na spotkanie z prof. Jackiem Joostberensem z Katedry Grafiki Uniwersytetu SWPS, który opowiada o sztukach pięknych, użytkowych oraz sztuce plakatu.

  • Jak zostałam UX Designerką. Porady dla początkujących

    Chcesz pracować jako UX Designer, ale nie wiesz, jak zacząć? Od kursu online? Studiów podyplomowych? Może lepiej pójść na staż i pod okiem profesjonalistów nauczyć się zawodu? Zastanawiasz się, czy to praca dla ciebie? Przeczytaj, co do powiedzenia mają praktycy, tacy jak Patrycja Walencik z Orange Flex, która przeszła drogę od UX Researcherki do UX/UI Team Leadera. Ewa Pluta: Podobno UX Designerem nie jest się od 9.

  • Język jako narzędzie projektanta

    Sprawność w posługiwaniu się słowami jest w designie ważna. Prawie tak ważna, jak rysowanie, szkicowanie, robienie modeli.

  • Kariera UX Designera. Jak wygląda praca projektanta doświadczeń? – P. Walencik (Orange Polska)

    Jak wygląda praca UX Designera? Co powinien umieć? Ile zarabia? Jak zacząć pracę jako projektant UX? Jakie predyspozycje i kompetencje trzeba mieć, by być dobrym UX-owcem? Czy można przebranżowić się na projektanta doświadczeń? Czy język angielski jest w tej pracy ważny? Jaka jest różnica między UX a UI Designerem? Tajniki profesji projektanta UX przybliża nam Patrycja Walencik – team liderka zespołu UX/UI w Orange Flex oraz współtwórczyni społeczności Tipi UX. Rozmowę prowadzi Natalia Bienias (by Zebza).

  • Koronawirus: projektowanie a kryzys, kryzys a projektowanie – Zuzanna Skalska i Agata Bisping

    Pandemia koronawirusa zmieniła nasze życie. Dla wielu z nas praca w domu nie jest niczym nowym, nie możemy się jednak spotykać z klientami czy bezpośrednio dyskutować o naszych projektach z ich odbiorcami.

  • Moja droga: od projektantki grafiki do projektantki doświadczeń

    Jesteś projektantem graficznym, ale czujesz, że najwyższy czas na zawodowe zmiany? Chcesz sprawdzić się w roli UX Designera, nie wiesz jednak, jak zacząć przygodę z projektowaniem doświadczeń? A może chcesz zostać projektantem doświadczeń, lecz obawiasz się, że bez znajomości zasad projektowania graficznego nie dasz rady? Poznaj historię Natalii Bienias (by Zebza) – kiedyś projektantki grafiki, dziś projektantki UX – która dzieli się w rozmowie swoim zawodowym doświadczeniem.   Ewa Pluta: Przeszłaś drogę od projektantki grafiki do projektantki doświadczeń.

  • Nowe rzemiosło – Itemprojekt: Ewa Dulcet i Martyna Świerczyńska

    Polscy projektanci, również ci początkujący, coraz częściej tworzą przedmioty tradycyjnymi metodami rzemieślniczymi. W dobie nachalnego konsumpcjonizmu i półek z niczym nieróżniącymi się od siebie produktami konsument zaczyna zwracać uwagę na przedmioty unikatowe.

  • O co chodzi w UX design?

    Kupujesz długo wyczekiwany produkt. Wraz z nim obietnicę bezproblemowego i przyjemnego użytkowania.

  • Od grafika do UX designera

    Jak wykorzystać umiejętności graficzne w projektowaniu UX? Czy da się pracować jako UX designer, nie znając podstaw projektowania graficznego? Czy sukces zawodowy UX designera nieposiadającego umiejętności w tym zakresie jest możliwy? Czy projektowania graficznego można się nauczyć? O tym wszystkim będą rozmawiać: Natalia Bienias (by Zebza) – wykładowca na podyplomowych studiach UX Design na Uniwersytecie SWPS, oraz Łukasz Tyrała – ekspert zajmujący się projektowaniem. https://podcasts.

  • Od procesu tworzenia do powstania dzieła – projektowanie ceramiki

    Podczas rozmowy z Arkadiuszem Szwedem, kierownikiem Pracowni Ceramiki na School of Form Uniwersytetu SWPS, poruszamy takie tematy, jak wychowanie przez sztukę czy rola mistrza w życiu twórcy i projektanta. Zastanawiamy się, czym jest eksperyment podczas procesu projektowania oraz jak działa na twórcę i jego kreatywność, co jest pomocne w życiu artysty, a także po co rzucać spalonymi jajkami.

  • Pitching w UX – jak dobrze zaprezentować swój produkt?

    Opowiadać o swojej pracy i projektach można na różne sposoby, sztuką jest jednak zrobić to na tyle atrakcyjnie, by dobrze się „sprzedać”. Czym charakteryzuje się dobry pitching? Co jest ważne w prezentacji produktu bądź usługi UX? Jak zaprezentować klientowi wyniki badań? Na czym się skupić, prezentując swój projekt? Rozmawiają o tym Wojtek Kutyła – trener UX i service design, oraz Natalia Bienias (by Zebza) z Uniwersytetu SWPS.

  • Programowanie w pracy UX Designera – co warto wiedzieć?

    Wielu projektantów UX, zwłaszcza początkujących, ma wątpliwości, czy powinni umieć także programować. Niejasności jest więcej: jeśli programować, to w jakim języku? Czy można się tego nauczyć samodzielnie? A może nie warto? Programiści programują, UX Designerzy projektują – niech każdy zajmuje się swoją działką i robi to, co potrafi najlepiej.

  • Projektanci dla ekosystemu – D. Kabała

    Czym jest ekonomia cyrkularna? Co mieści się pod pojęciem „human centered design”, a co „ecosystem centered design”? Jak się okazuje podstawą do projektowania powinno być traktowanie człowieka jako części ekosystemu.  Zapraszamy do obejrzenia prelekcji Doroty Kabały ze School of Form Uniwersytetu SWPS, podczas której dowiemy się, jak projektować użytkowo i z myślą o ekosystemie.

Zobacz także

Group 426 strefa zarzadznia logo 05 logo strefapsyche logo white kopia logo white kopia