Projektowanie dla potrzeb

  •  Pożegnanie z cepelią, czas na nowe rzemiosło?

    Wydawało się, że rzemiosło w Polsce jest w zapaści. Wielu kojarzyło się z cepeliowskimi wyrobami oferowanymi przez kolorowe jarmarki w turystycznych miejscowościach.

  • 4 książki o psychologii i empatii w projektowaniu

    Gdy kończyłam studia psychologiczne na Uniwersytecie SWPS we Wrocławiu, moi znajomi, ze strachem wypisanym na twarzy, pytali mnie, czy teraz będę czytać z nich jak z otwartej księgi. Już wtedy starałam się przekonywać, że psychologia nie jest nauką, która ma się dobierać do ludzkich tajemnic, a raczej powinna służyć ludziom i ułatwiać odpowiadanie na ich potrzeby.

  • Badanie potrzeb w procesie projektowania UX

    Dlaczego poznanie potrzeb jest kluczowe w procesie projektowania? Jaka jest specyfika badań UX? Jakie metody badań najlepiej się sprawdzają i jak się ich nauczyć? Jakie narzędzia pomagają w przeprowadzeniu analizy wyników? Kto najlepiej sprawdzi się w roli badacza i czy będą to humaniści? Czy badania w UX można przeprowadzać zdalnie? Między innymi o tym rozmawiają Łukasz Tyrała – ekspert zajmujący się projektowaniem, a także wdrażaniem produktów i usług cyfrowych, oraz Łukasz Ogrodniczak – Research Leader w Allegro. https://podcasts.

  • Badanie potrzeb w procesie projektowym UX

    Jak dowiedzieć się, czego potrzebują użytkownicy i jakie są ich prawdziwe motywacje? Czy ich deklaracje znajdują odzwierciedlenie w zachowaniach? To pytania, które spędzają sen z powiek niejednemu projektantowi User Experience. Odpowiedż mogą przynieść rzetelne i dobrze przeprowadzone badania potrzeb.

  • Czy projektowanie (np. graficzne) można sprowadzić do prostej instrukcji?

    Projektowanie to aktywność, której celem jest rozwiązywanie problemów i dostarczanie prostych w użyciu rozwiązań. Wydawałoby się, że nie ma w tym nic trudnego, jednak praktyka projektowania dowodzi, że dominującą charakterystyką procesu są intuicja i chaos, co można łączyć z kreatywnym napięciem (creative tension).

  • Czym service design różni się od user experience?

    Nie jest łatwo odnaleźć się w gąszczu definicji. Ale spróbujmy.

  • Dlaczego projektowanie UX nie może się obejść bez psychologii?

    Projektanci UX pracują z ludźmi i dla ludzi. Tworzą rozwiązania, które mają trafić do szerokiego grona odbiorców i zachwycić ich nie tylko estetyką, lecz przede wszystkim użytecznością.

  • Edukacja projektowa. Czy szkoły potrafią przygotować do wejścia na rynek pracy?

    Studia projektowe to fascynująca przygoda, ale ograniczona w czasie. Nadchodzi moment, w którym absolwenci muszą stawić czoła rynkowi pracy.

  • Jak projektować to, czego ludzie potrzebują? - Henryk Stawicki

    Jak projektować mądrze, by wyjść naprzeciw wyzwaniom stawianym firmom przez rynek, klientów, technologie i wciąż zmieniające się otoczenie? Jak wykorzystać design w myśleniu strategicznym, nie tylko na poziomie produktów, lecz także wartości i doświadczeń? Te pytania zadaliśmy Henrykowi Stawickiemu, projektantowi i strategowi, wykładowcy w School of Form Uniwersytetu SWPS. .

  • Jak zostałam UX Designerką. Porady dla początkujących

    Chcesz pracować jako UX Designer, ale nie wiesz, jak zacząć? Od kursu online? Studiów podyplomowych? Może lepiej pójść na staż i pod okiem profesjonalistów nauczyć się zawodu? Zastanawiasz się, czy to praca dla ciebie? Przeczytaj, co do powiedzenia mają praktycy, tacy jak Patrycja Walencik z Orange Flex, która przeszła drogę od UX Researcherki do UX/UI Team Leadera. Ewa Pluta: Podobno UX Designerem nie jest się od 9.

  • Język jako narzędzie projektanta

    Sprawność w posługiwaniu się słowami jest w designie ważna. Prawie tak ważna, jak rysowanie, szkicowanie, robienie modeli.

  • Kariera UX Designera. Jak wygląda praca projektanta doświadczeń? – P. Walencik (Orange Polska)

    Jak wygląda praca UX Designera? Co powinien umieć? Ile zarabia? Jak zacząć pracę jako projektant UX? Jakie predyspozycje i kompetencje trzeba mieć, by być dobrym UX-owcem? Czy można przebranżowić się na projektanta doświadczeń? Czy język angielski jest w tej pracy ważny? Jaka jest różnica między UX a UI Designerem? Tajniki profesji projektanta UX przybliża nam Patrycja Walencik – team liderka zespołu UX/UI w Orange Flex oraz współtwórczyni społeczności Tipi UX. Rozmowę prowadzi Natalia Bienias (by Zebza).

  • Kolejna zmiana w designie – głos w sprawie

    Projektowanie to nie tylko dostarczanie ładnych obrazków, użytecznych przedmiotów czy wygodnych samochodów. To również odpowiedzialność projektantów za konsekwencje stosowania swoich rozwiązań.

  • Moja droga: od projektantki grafiki do projektantki doświadczeń

    Jesteś projektantem graficznym, ale czujesz, że najwyższy czas na zawodowe zmiany? Chcesz sprawdzić się w roli UX Designera, nie wiesz jednak, jak zacząć przygodę z projektowaniem doświadczeń? A może chcesz zostać projektantem doświadczeń, lecz obawiasz się, że bez znajomości zasad projektowania graficznego nie dasz rady? Poznaj historię Natalii Bienias (by Zebza) – kiedyś projektantki grafiki, dziś projektantki UX – która dzieli się w rozmowie swoim zawodowym doświadczeniem.   Ewa Pluta: Przeszłaś drogę od projektantki grafiki do projektantki doświadczeń.

  • O projektowaniu zorientowanym na człowieka

    Kiedyś zachwycaliśmy się wyrafinowanymi formami przedmiotów. Kultowa wyciskarka do soków, choć niefunkcjonalna, budziła zachwyt estetów.

  • Od grafika do UX designera

    Jak wykorzystać umiejętności graficzne w projektowaniu UX? Czy da się pracować jako UX designer, nie znając podstaw projektowania graficznego? Czy sukces zawodowy UX designera nieposiadającego umiejętności w tym zakresie jest możliwy? Czy projektowania graficznego można się nauczyć? O tym wszystkim będą rozmawiać: Natalia Bienias (by Zebza) – wykładowca na podyplomowych studiach UX Design na Uniwersytecie SWPS, oraz Łukasz Tyrała – ekspert zajmujący się projektowaniem. https://podcasts.

  • Programowanie w pracy UX Designera – co warto wiedzieć?

    Wielu projektantów UX, zwłaszcza początkujących, ma wątpliwości, czy powinni umieć także programować. Niejasności jest więcej: jeśli programować, to w jakim języku? Czy można się tego nauczyć samodzielnie? A może nie warto? Programiści programują, UX Designerzy projektują – niech każdy zajmuje się swoją działką i robi to, co potrafi najlepiej.

  • Ruszyła rekrutacja na studia z obszaru projektowania i designu 2021/2022

    Jeśli interesujesz się grafiką, wzornictwem, fotografią, projektowaniem np. mody, komunikacji lub najbliższego otoczenia człowieka i jego potrzeb, nowatorskie, praktyczne studia na Uniwersytecie SWPS będą dla ciebie właściwym wyborem.

  • Ruszyła rekrutacja na studia z obszaru projektowania i designu 2023/2024

    Jeśli interesujesz się grafiką, wzornictwem, fotografią, projektowaniem komunikacji lub najbliższego otoczenia człowieka i jego potrzeb, nowatorskie, praktyczne studia na Uniwersytecie SWPS będą dla ciebie właściwym wyborem. Dołącz do nas – sprawdź, jakie kierunki możesz studiować! Wzornictwo – innowacyjna koncepcja School of Form School of Form to wyjątkowa szkoła projektowania, która skupia się na człowieku, potrzebach jednostki, społeczności oraz środowiska, w jakim żyjemy.

  • Strategia w UX. Jak połączyć biznes z projektowaniem UX?

    Kluczowym etapem w procesie projektowym jest połączenie strategii biznesowej z projektowaniem UX. Dlaczego jest to tak ważne? Czy UX jest niezbędny do osiągnięcia sukcesu biznesowego? Jak znaleźć wspólny punkt między biznesem a User Experience? Jak projektować usługi? Czym jest Business Model Canvas i jak go używać w ustalaniu strategii UX? W jaki sposób ustalać Value Proposition? Czy są sposoby na dobrze zaprojektowaną ścieżkę konsumenta? O tym wszystkim Natalia Bienias (by Zebza) rozmawia z Tomaszem Skórskim – Digital Products and Architecture Managerem w firmie Inter Cars S.

  • Tekstylia, tkactwo i włókiennictwo w designie ‒ Alicja Kaczmarek i Ewa Klekot

    Tekstylia są nieodłączną częścią naszej codzienności. Można zaryzykować stwierdzenie, że bez nich nie funkcjonujemy.

  • UX a programowanie – co je łączy, a co dzieli? – D. Orzeszek (CodersLab)

    User Experience, czyli takie projektowanie interfejsów, by odpowiadały na potrzeby użytkowników, a korzystanie z nich było intuicyjne i przyjemne, wymaga poznania odbiorców tworzonego rozwiązania. Odmienną, ale równie ważną kwestią są zagadnienia techniczne związane z programowaniem.

  • UX design – czym jest? O procesie i etapach projektowania – Marcin Bober (Google), Natalia Bienias (Zebza)

    Czym właściwie jest UX, czyli User Experience? Najkrócej mówiąc, to całość wrażeń, jakich doświadcza użytkownik podczas korzystania z produktu. Po co nam UX? Czy jest coś, do czego nie jest potrzebny? Co tworzy jego składowe? Jak wygląda proces projektowy UX? Na te pytania w rozmowie z Natalią Bienias (by Zebza) odpowiada Marcin Bober – Design Lead w Google.

  • Wiedza ciała – co powinien o niej wiedzieć projektant-rzemieślnik – Ewa Klekot i Agata Bisping

    Wiedza zaczerpnięta z antropologii jest bardzo pomocna w procesie tworzenia. Z jednej strony ułatwia artyście refleksję nad samym sobą i znalezienie swojego miejsca w świecie.

  • Zmiany w modzie – od rzemiosła do technologii: Piotr Szaradowski i Ewa Klekot

    Moda to nie tylko ubrania, jakie nosimy. To również telefony, jakich używamy czy samochody, jakimi jeździmy.

Zobacz także

Group 426 strefa zarzadznia logo 05 logo strefapsyche logo white kopia logo white kopia