• https://podcasts.google.com/?feed=aHR0cHM6Ly9yc3Muc2ltcGxlY2FzdC5jb20vcG9kY2FzdHMvNzY4Mi9yc3M%3D&episode=OWJmYTZhYWUtYWIzNS00ZGQ5LWIyMjUtMTU2NDQwMjY1MGEx
  • https://open.spotify.com/episode/39ytjv5oDIa4bZCQToUyXf
  • https://soundcloud.com/swpspl/kobieca-seksualnosc-czy-naprawde-istnieja-ozieble-kobiety-michal-pozdal
  • https://lectonapp.com/pl/audiobook/b24552a9-c079-4a62-8e85-dbb917bcae15?_lst&catalog=e9425407-77fe-43bc-ab68-1aaeb3ec6033

„Oziębłość seksualna” to brak zainteresowania aspektami seksualnymi i obniżenie popędu seksualnego. W opracowaniach naukowych przypisywana jest głównie kobietom. Dlaczego to określenie jest krzywdzące? Dlaczego nie istnieje żaden „optymalny poziom libido”? Co stymuluje seksualnie kobiety, a co mężczyzn? Dlaczego pożądanie kobiety jest fazowe i z czym się wiąże? Jak kulturowe wzorce narzucane kobietom i kompleksy na tle wyglądu negatywnie wpływają na libido? O swoich trzech wielkich odkryciach związanych z kobiecą seksualnością opowiada – z męskiej perspektywy – Michał Pozdał, psychoterapeuta i seksuolog z Uniwersytetu SWPS.

Kobieca przyjemność

Kobieca seksualność jest zupełnie inna niż męska. Jeśli kobieta nie ma ochoty na seks, nie doświadcza przyjemności erotycznej, warto odnaleźć, co jest tego przyczyną. Bo to złożony problem. Źródłem zahamowania mogą być wewnętrzne konflikty – dotyczące siebie i swojego postrzegania, swojej seksualności, nakazów i zakazów – kulturowych czy rodzinnych. Nieświadomie blokują reakcję seksualną również utrwalone przekazy, że np. „kobiecie pewnych rzeczy w seksie nie wypada” lub, co gorsza, „kobieta nie powinna inicjować seksu”, co jest oczywiście nieprawdą. Do tego należy pamiętać, że libido kobiety jest bardziej zmienne niż u mężczyzn – waha się nie tylko ze względu na stres czy zmęczenie, lecz także na fazy cyklu menstruacyjnego, stan zdrowia, poziom hormonów (tarczycy, prolaktyna), etap w życiu osobistym, rodzinnym czy zawodowym itp.

 

Prelegent

258 michal pozdal2

Michał Pozdał – psychoterapeuta, seksuolog. Wykładowca Uniwersytetu SWPS. Założyciel Instytutu Psychoterapii i Seksuologii w Katowicach, autor książki „Męskie sprawy. Życie, seks i cała reszta”. Ekspert akcji Sexedpl.

Zapraszamy na spotkanie

Samotność wiąże się z poczuciem straty, oddalenia, niezrozumienia, tęsknotą, odczuwaniem deficytu w relacjach i kontaktach z innymi ludźmi. To nie tylko stan subiektywny – mówi się dziś o samotności jako uniwersalnym problemie związanym z kondycją ludzką i procesami społecznymi. Czy samotność może mieć pozytywne strony? Z jakich powodów czujemy się samotni? Czym różni się samotność od „bycia samemu”?

Zapraszamy na spotkanie „Samotność - blaski i cienie”, podczas którego różnym obliczom samotności przyjrzą sie psychologowie w Uniwersytetu SWPS: prof. Zofia Dołęga, mgr Sławomir Prusakowski i dr Jarosław Kulbat.

12 września
18.00–19.30
Wrocław

Zapraszamy na webinar

Skąd się bierze uczucie osamotnienia nawet jeśli na co dzień jesteśmy otoczeni ludźmi? Czy „sam” rzeczywiście oznacza „samotny”? Jak długotrwała samotność odbija się na naszym życiu? Jak sobie z nią radzić? Dlaczego recepty na samotność szukamy „w sieci”? Czy przez komunikatory internetowe można prowadzić prawdziwe relacje?

Przygotowaliśmy dla Was spotkanie online „Samotność pośród ludzi”, na którym psycholog Joanna Gutral gościć będzie psychoterapeutkę Ewę Chalimoniuk.

12 września
18.00–19.00
online

Zobacz także

Group 426 Group 430 strefa zarzadznia logo 05 logo white kopia

Zapraszamy na webinar „Samotność pośród ludzi”