• https://podcasts.apple.com/us/podcast/paradoksy-samotno%C5%9Bci-psychologicznej-dr-hab-zofia-do%C5%82%C4%99ga/id1437994794?i=1000450347341
  • https://open.spotify.com/episode/2C0V8oRxPeLxzaEA4tjrRz
  • https://soundcloud.com/swpspl/paradoksy-samotnosci-psychologicznej-dr-hab-zofia-dolega
  • https://lectonapp.com/pl/audiobook/8f513c78-4532-4d2c-aa3b-a900d44be46f?_lst&catalog=e9425407-77fe-43bc-ab68-1aaeb3ec6033

Występuje w każdej kulturze, na każdej szerokości geograficznej, niezależnie od wieku, statusu materialnego czy społecznego. Samotność – bo o niej mowa, może mieć wiele rodzajów: od międzyludzkiej, metaforycznej, przez emocjonalną, egzystencjalną, po erotyczną i w komunikacji międzyludzkiej. W jakie sfery życia samotność niepostrzeżenie się wkrada? Jakie paradoksy się z nią wiążą? Czy istnieje osobowość samotnicza? Czy samotnik postrzega siebie w adekwatny sposób? Jak radzić sobie z poczuciem osamotnienia? Opowiada o tym psycholog dr hab. Zofia Dołęga, prof. Uniwersytetu SWPS.

Samotność w blasku fleszy, czyli syndrom Merlin Monroe

„Samotnym jest się także wśród ludzi”, jak pisał w „Małym Księciu” Antoine de Saint-Exupéry. To jeden z paradoksów samotności, zwany „paradoksem oczywistej nieoczywistości”, mówiący o tym, że wielu z nas ma dostęp do dużej sieci społecznej, ale nie wykorzystuje jej w sposób dla siebie satysfakcjonujący. Mamy wielu przyjaciół, rodzinę, udane relacje koleżeńskie i zawodowe, a mimo to czujemy się opuszczeni. Obrazuje to tzw. syndrom Marilyn Monroe. Sukces, uroda, bogactwo, zainteresowanie mediów i fanów nie sprawiły, że aktorka czuła się kochana, zrozumiana, komuś bliska. Świecąc w blasku fleszy, cierpiała na głębokie poczucie samotności i izolacji. Warto wiedzieć, że odczuwanie samotności jest dla naszego zdrowia psychicznego ważną informacją, uczuciem, które ma wielki wpływ na nasze życie i może prowadzić do licznych zaburzeń.

Prelegentka

258 michal pozdal2

dr hab. Zofia Dołęga, prof. Uniwersytetu SWPS – specjalistka w zakresie psychologii rozwojowej, edukacyjnej, stosowanej psychologii rozwoju i psychopatologii rozwoju psychicznego dzieci i młodzieży, a także psychometrii i diagnostyki psychologicznej dla celów wychowawczo-klinicznych. Zajmuje się problematyką straty, samotności psychologicznej, niedokończonej i powikłanej żałoby, stresu posttraumatycznego, czynników ryzyka zaburzeń w sferze emocjonalno-społecznej i komunikacyjnej w okresie dzieciństwa i młodości.

Zdjęcie: Sasha Freemind / Unsplash

Obejrzyj webinar „Samotność pośród ludzi”

Otoczeni ludźmi, ale samotni. Mając rodziny, wielu znajomych i dobre relacje w pracy, czujemy się osamotnieni, w izolacji, zmarginalizowani, odrzuceni. Dlaczego tak jest? Co na to wpływa? Czy kontakty twarzą w twarz mogą uczynić nas zdrowszymi, szczęśliwszymi i mądrzejszymi? Jakie są konsekwencje długotrwałego poczucia osamotnienia i do jakich zaburzeń prowadzą? Jak na dobre pożegnać ten stan? Psycholog Joanna Gutral rozmawia o tym z psycholożką i psychoterapeutką Ewą Chalimoniuk.

„Samotność pośród ludzi”

Zapraszamy na spotkanie

Chcemy mieć satysfakcjonujące życie osobiste, zawodowe, towarzyskie, cieszyć się zdrowiem – nie tylko fizycznym, lecz także psychicznym. Wiemy bowiem, jak trudne dla naszego samopoczucia i równowagi w codziennym funkcjonowaniu są niemiłe niespodzianki, kłopoty, przykre – czy nawet traumatyczne – doświadczenia, jakie funduje nam życie. Jak zapewnić sobie „zdrową głowę”? Jak rozwijać w sobie właściwości psychiczne, które pomogą nam tak kierować sobą, kontaktować się z ludźmi i rozwiązywać problemy, żeby móc się cieszyć wysoką jakością życia?

Zapraszamy na spotkanie „Zdrowie psychiczne - jak osiągnąć dobrostan psychiczny, fizyczny i społeczny?”, podczas którego wystąpią psycholodzy, psychiatrzy i psychoterapeuci: dr Agnieszka Popiel, dr Maciej Klimarczyk i dr Maja Herman.

15 października
17.30–19.00
Warszawa

Zapraszamy na webinar

Wśród cech wspierających zdrowie psychiczne wyróżnia się cechy intelektualne, takie jak mądrość, autentyczność i wytrzymałość, oraz cechy emocjonalne, jak wdzięczność, nadzieja czy duchowość. Na nasze zdrowe funkcjonowanie wpływa sposób odnoszenia się do ludzi, bliskość, współczucie, empatia czy altruizm. Co jeszcze składa się nasz dobrostan psychiczny i jak o niego dbać? Gdzie szukać wsparcia i pomocy? Jak pełniej korzystać z własnych zasobów i żyć zdrowo, a więc szczęśliwie?

Zapraszamy na spotkanie online „Zdrowie psychiczne – jak o nie dbać?”, podczas którego psycholog Joanna Gutral będzie rozmawiać z psychoterapeutką dr Agnieszką Mościcką-Teske z Uniwersytetu SWPS.

17 października
17.00–18.00
online

Zobacz także

Group 426 Group 430 strefa zarzadznia logo 05 logo white kopia