W jaki sposób hejt w sieci zmienia rzeczywistość analogową? Jak reagować na przemoc w internecie? O konsekwencjach mowy nienawiści porozmawiają uczestnicy debaty, która odbędzie się w ramach projektu Strefa Psyche Extra w Warszawie.

Wstęp wolny po wypełnieniu formularza zgłoszeniowego »

 Nasze „second life” w cyberprzestrzeni

Internet stał się dla wielu jego użytkowników naturalną przestrzenią funkcjonowania. Coraz więcej codziennych aktywności wykonywanych jest właśnie w cyberprzestrzeni. Wyniki badań jednoznacznie wskazują, że opinie i wydarzenia znajdujące się w internetowym obiegu, mają na nas niezwykle silny wpływ. Internet oddziałuje zarówno na sferę emocjonalną, poznawczą, jak i moralną jego użytkowników.

– Choć internet jest masowo używany zaledwie od dwudziestu lat, to obecnie nie wyobrażamy już sobie życia bez niego. Kontakty twarzą w twarz coraz częściej są uznawane przez internautów za swoiste „second life”, odnosząc się do tytułu znanej gry. Celem debaty jest spojrzenie na blaski i cienie cyfrowej rewolucji z jak najszerszej, interdyscyplinarnej perspektywy – mówi Jakub Kuś z wrocławskiego wydziału Uniwersytetu SWPS.

Już sam fakt korzystania z internetu wpływa na zmianę postrzegania tego, co jest etyczne, a co takim nie jest. W przeprowadzonych badaniach Andrea Flores i Carrie James dowiodły, że internauci funkcjonując w przestrzeni wirtualnej, charakteryzują się myśleniem egoistycznym i indywidualistycznym.

mgr Jakub Kuś

 

Perspektywa blogera i naukowca

Celem debaty jest przyjrzenie się temu zjawisku w sposób interdyscyplinarny, dlatego w spotkaniu udział wezmą naukowcy zajmujący się tematyką nowych technologii oraz blogerzy:

  • red. Jarosław Kuźniar (Hejt Stop), 
  • Joanna Grabarczyk (Hejt Stop), 
  • dr Krzysztof Krejtz (psycholog Internetu z Uniwersytetu SWPS, współautor raportów na temat mowy nienawiści w sieci), 
  • Jakub Kuś (psycholog nowych technologii  z Uniwersytetu SWPS), 
  • Joanna Gutral (blog Zdrowa Głowa).

Internetowa moralność


Internet przesuwa granice dozwolonych zachowań, sprzyja formułowaniu kategorycznych i radykalnych sądów na temat innych osób. Odacı i Çelik wskazują, że największe predyspozycje do przejawiania zachowań patologicznych w internecie wykazują osoby agresywne oraz nieśmiałe – mówi Jakub Kuś z wrocławskiego wydziału Uniwersytetu SWPS.

Internet może doprowadzać do zmiany myślenia o tym, co jest etycznie i moralnie dopuszczalne. Sama specyfika komunikacji w sieci sprzyja agresji oraz relatywizowaniu norm moralnych. To z kolei może prowadzić do akceptacji zachowań, które w rzeczywistości analogowej byłyby społecznie napiętnowane

W trakcie wydarzenia eksperci omówią zmiany zachodzące w modelach komunikacji cyfrowej, możliwości przeciwdziałania przemocy oraz wpływ procesów zachodzących w sieci na świat realny.

Termin i miejsce

18 października 2016 r., godz. 10.30, N308 (piętro 3)
Uniwersytet SWPS
ul. Chodakowska 19/31

Zgoszenia

Osoby zainteresowane udziałem w wydarzeniu prosimy o wcześniejszą rejestrację poprzez poniższy formularz zgłoszeniowy.

[Form StrefaPsycheExtra_10_2016_Warszawa not found!]

Wydarzenia

Archiwum wydarzeń

Zobacz także

Group 426 Group 430 strefa zarzadznia logo 05 logo white kopia