Pierwsze: szanuj swoich współpracowników. Drugie: ufaj im. Trzecie: wierz, że nie ma rzeczy niemożliwych. Czwarte: doceniaj swoich ludzi. To pierwsze przykazania dekalogu lidera. Ich przestrzeganie nie gwarantuje stuprocentowego sukcesu, ale na pewno do niego zbliża. Wiele może o tym powiedzieć Sonia Wędrychowicz-Horbatowska, liderka cyfrowej transformacji z 25-letnim doświadczeniem. Jak wygląda jej wizja przywództwa? Co zadecydowało o jej sukcesie?

logo ogolne swps

Artykuł powstał w ramach współpracy z Business Insider Trends Festival, której partnerem była Strefa Zarządzania Uniwersytetu SWPS.

Ewa PlutaPamięta pani moment, w którym poczuła, że jest nie tylko menedżerką, lecz także liderką?

Sonia Wędrychowicz-HorbatowskaTrudno mówić o konkretnym momencie. To raczej kilka sytuacji, w których czułam, że ludzie zależą ode mnie. Wiedziałam wtedy, że oczekują wsparcia, chcą, abym pokazała im drogę, jednocześnie obdarzają mnie dużym zaufaniem. Tak było w 2000 roku, kiedy Citibank, w którym byłam wtedy szefową bankowości transakcyjnej, łączył się z Bankiem Handlowym. Miałam 31 lat i zostałam szefową dużego zespołu, w którym większość osób była starsza ode mnie. Zależało nam, żeby zespół Banku Handlowego czuł się ważny i doceniony. Było to przecież połączenie dwóch organizacji, a nie przejęcie jednej z nich. Na spotkaniu z moim zespołem powiedziałam, że musimy ludzi z Banku Handlowego włączyć do kierownictwa naszego departamentu, ponieważ mają oni bardzo duże doświadczenie i sporo możemy się od nich nauczyć. Tak się stało. Gdy ludzie z Banku Handlowego zobaczyli, że okazujemy im szacunek i zaufanie, integracja poszła już szybko.

Ewa PlutaJakie cechy charakteru zaważyły na tym, że zaczęła być pani postrzegana jako liderka i tak się czuć?

Sonia Wędrychowicz-HorbatowskaTo nie jest wyjątkowy zestaw cech. Śmieję się, że są one jak 10 przykazań – proste, ale trudno je stosować na co dzień. Na pewno wśród nich jest szacunek dla drugiego człowieka. Dzięki niemu stajemy się naturalnymi kandydatami na lidera. Jeśli z szacunkiem traktujemy innych, oni odwdzięczają nam się tym samym. Dodam jeszcze optymizm i wiarę w to, że wszystko może się udać. Moje zespoły wielokrotne dokonywały rzeczy niemożliwych. To sprawiało, że ludzie zaczynali wierzyć, że jak będą za mną, wszystko się uda. Kolejna rzecz to przekonanie, że lider jest nikim bez swojego zespołu. Zawsze otaczałam się ludźmi, którzy byli lepsi ode mnie.

Ewa PlutaNie bała się pani potencjalnej konkurencji?

Sonia Wędrychowicz-HorbatowskaSkądże. Wiedziałam, że lider jest osobą, której siła i sukces nie zależy od niego samego, tylko od zdolności przyciągania wspaniałych ludzi. Trzeba jednak stać za nimi w najtrudniejszych sytuacjach. Oddawać im wszystkie sukcesy, bo to oni je wypracowali. Jednocześnie brać na siebie ich błędy i porażki, tak by zawsze czuli się bezpiecznie.

Ewa PlutaW teorii szacunek wobec innych ludzi wydaje się oczywistością, standardem. W praktyce różnie bywa, zwłaszcza w pracy.

Sonia Wędrychowicz-HorbatowskaDla mnie naturalne jest to, że szanuje się innych ludzi. Takie podejście wyniosłam z domu. Wielkim autorytetem był dla mnie ojciec. Prowadził kancelarię adwokacką. Przez nasz dom przewijali się różni ludzie, często z kryminalną przeszłością. Ojciec wszystkich traktował tak samo. Nie miało znaczenia, kim jest i co zrobił ten człowiek. Fakt bycia człowiekiem daje nam prawo do szacunku.

Ewa PlutaA czego nauczyły panią książki czytane w dzieciństwie? Ulubione lektury?

Sonia Wędrychowicz-Horbatowska„Pan Samochodzik”! Uwielbiałam też Conana Doyle’a i jego historie o Sherlocku Holmesie. W ogóle lubiłam książki, które wymagały rozwiązania zagadki i intelektualnego zaangażowania. Zaczytywałam się w powieściach podróżniczych. Może dlatego że marzyłam wtedy o podróżach? Tata z kolei marzył, żebym kontynuowała rodzinną tradycję i została adwokatem, najlepiej w rodzinnym Lublińcu. Kiedy skończyłam 12 lat, powiedziałam mu: „Tatusiu, ja tu nie zostanę. Bardzo chcę podróżować, jadę na studia do Warszawy, pójdę na handel zagraniczny”. To była jeszcze głęboka komuna, mało kto wyjeżdżał za granicę, nasze paszporty leżały na milicji. Wymyśliłam, że taki kierunek studiów daje możliwość współpracy z zagranicznymi firmami. Negocjacje, podpisywanie umów – jak to zrobić bez wyjazdu za granicę?

Lider jest osobą, której siła i sukces nie zależy od niego samego, tylko od zdolności przyciągania wspaniałych ludzi. Trzeba jednak stać za nimi w najtrudniejszych sytuacjach. Oddawać im wszystkie sukcesy, bo to oni je wypracowali. Jednocześnie brać na siebie ich błędy i porażki, tak by zawsze czuli się bezpiecznie.

Ewa PlutaCzyli tata wpoił pani fundamentalne zasady, książki rozbudziły marzenia. Kto jeszcze miał wpływ na pani karierę?

Sonia Wędrychowicz-HorbatowskaW czasie kariery w Citibanku bardzo pomogły mi dwie wyjątkowe kobiety: Geeta Gopalan i Sue Harnett. Dostałam od nich lekcje życia w biznesie. Obydwie miały wysokie stanowiska w banku. Zresztą do dziś mamy kontakt. Gita doradziła mi kiedyś: „Słuchaj Soniu, jeśli jesteś na tak wysokim stanowisku, to nie możesz brać wszystkiego do siebie. Musisz mieć twardą skórę, żeby nie dotykały cię uwagi, które nie zawsze są sprawiedliwe. Bądź ponad tym wszystkim”. Z kolei Sue pokazała mi, jak można zarządzać wielkim bankiem i jednocześnie być liderem, do którego wszyscy czują szacunek. Bardzo mi się podobał jej miękki, kobiecy styl zarządzania, tak różny od twardego, męskiego. Ciepło wspominam też nieżyjącego już niestety Sunila Sreenivasana. Bardzo wierzył w ludzi, ufał im, był skupiony na ich rozwoju.

Ewa PlutaA jak pani dba o swój rozwój?

Sonia Wędrychowicz-HorbatowskaW pracy staram się rozwijać nie tylko poprzez to, co robię, ale również poprzez to, z kim pracuję, spotykam, od kogo czerpię wiedzę. Nawiązuję kontakty także poza moją branżą. Lubię rozmawiać z ciekawymi ludźmi. I oczywiście z przyjaciółmi. Dużo czytam. Staram się też wykorzystać czas, kiedy jestem sama ze sobą. Ćwiczę kick-boxing, chodzę na siłownię. Wtedy nie istnieje dla mnie nic innego.

Najważniejsza jest jednak rodzina. Mam męża i dwoje dzieci, syna i córkę, 15- i 20-letnich. Dają mi dużo wsparcia i pozwalają utrzymać balans w życiu. Dzieci są też moimi największymi krytykami i bardzo dbają o to, żeby woda sodowa nie uderzyła mi do głowy. Przebywanie z nimi uświadamia mi, że życie to nie tylko praca. Mąż z kolei jest dla mnie największym wsparciem w życiu i moim najlepszym przyjacielem. Bez niego żadne z moich sukcesów nie byłyby możliwe.

Ewa PlutaWracając jednak do pracy – zaufanie do współpracowników jest dla pani ważne?

Sonia Wędrychowicz-HorbatowskaZaufanie jest wszystkim. Zanim trafiłam do Malezji, zajmowałam się głównie bankowością korporacyjną. W Azji skoczyłam na głęboką wodę – bankowość detaliczna była dla mnie nowością. Zostałam szefową kilkusetosobowego międzynarodowego zespołu. Generalnie nie boję się wyzwań. Zawsze myślę, że musi się udać. Uświadomiłam sobie wtedy, że bardziej niż kiedykolwiek muszę zawierzyć swojemu zespołowi, bo to oni mają mnie nauczyć wszystkiego o bankowości detalicznej. Pierwszy raz w życiu zdałam sobie sprawę, że szefem wcale nie jest osoba, która zawsze wie najlepiej, lecz taka, która potrafi otaczać się ludźmi lepszymi od siebie.

Ewa PlutaNa początki kariery miała jednak pani problem z tym, żeby całkowicie zaufać swoim współpracownikom.

Sonia Wędrychowicz-HorbatowskaTo prawda. Początkowo myślałam, że wszystko robię najlepiej. Patrzyłam współpracownikom na ręce. Czułam się niepewnie, stąd ta potrzeba ciągłej kontroli. Gdy połączyliśmy się z Bankiem Handlowym, stało się jasne, że wielu rzeczy nie wiemy, i że musimy obdarzyć nowy zespół zaufaniem i pozwolić mu na samodzielność. Nie mam już potrzeby kontrolowania współpracowników. Staram się z nimi dużo rozmawiać, być blisko. Zależy mi, by chcieli się przede mną otworzyć, opowiedzieć o swoich problemach. W Azji jest to szczególnie ważne, bo tam ludzie z reguły są zamknięci i niechętnie mówią o trudnościach. Myślę, że to jest klucz do sukcesu zarządzania dużymi zespołami ludzkimi.

Ewa PlutaJak pani to robi – „otwiera” ludzi?

Sonia Wędrychowicz-HorbatowskaJest słowo, nadużywane w dzisiejszych czasach, w które ja jednak mocno wierzę. Autentyczność. Ludzie wiedzą, że tak w biznesie, jak w życiu prywatnym jestem tą samą osobą. Nie ma różnicy między Sonią na wakacjach a Sonią w sali konferencyjnej. Nigdy nie udaję. Jeśli nie mogę czegoś powiedzieć, to o tym mówię, a nie lawiruję. Jeśli w krytycznej sytuacji obiecuję współpracownikom, że biorę wszystko na siebie, to gdy ten moment nadchodzi, działam zgodnie z deklaracjami. Nie mówię, że ta osoba zawaliła, biorę odpowiedzialność za porażkę na siebie, bo to mój zespół. Ludzie to widzą i doceniają. W ten sposób tworzy się zaufanie na lata. A podstawą zaufania jest autentyczność.

Ewa PlutaSzef, choć autentyczny, jest jednak zwierzchnikiem. W takiej sytuacji wielu będzie trudno się otworzyć, bo to mimo wszystko niesymetryczna relacja.

Sonia Wędrychowicz-HorbatowskaNie lubię słowa „zwierzchnik”. Zakłada ono wyższość jednej osoby nad drugą. Wierzę, że szef nie musi być zwierzchnikiem. Wszyscy jesteśmy równi, przy czym mamy w zespołach różne role do odegrania. Z tej perspektywy rolą lidera jest bycie mistrzem. W zrozumieniu tego pomogło mi trenowanie kick-boxingu. Gdy zdobyłam czarny pas, zapytałam mistrza, dlaczego to jest maksimum, co można zdobyć w tym sporcie. Odpowiedział, że już nie mogę więcej osiągnąć jako osoba, która skupia się na doskonaleniu swoich umiejętności. Jeżeli chcę zostać mistrzem, powinnam mieć swoich uczniów i doprowadzić ich do czarnego pasa. We wszystkich sztukach walki mistrzem jest ten, kto wykształcił uczniów, którzy stali się lepsi od niego. Podobnie było w gildiach – mistrz kształcił czeladników, a oni potem otwierali własne warsztaty. Ta prosta zasada istniała w historii ludzkości od tysięcy lat. W pewnym momencie została zastąpiona ideą autorytarnego szefa, który zawsze ma rację, tylko dlatego że jest szefem. Zawsze biorę pod uwagę zdanie innych ludzi, nie ustawiam się ponad nimi. Jak ktoś mówi, że pracował „dla mnie” to zawsze go poprawiam, że nie pracował „dla mnie” tylko „ze mną”.

opakowanie

Sonia Wędrychowicz-Horbatowska od lat trenuje kick-boxing | Zdjęcie: Studio  FotoMami

Ewa PlutaPrzykład mistrza i czeladników pokazuje, że nadchodzi moment, kiedy należy się rozstać ze swoimi uczniami. Inaczej mówiąc: nie szkoda pani, gdy odchodzą dobrzy pracownicy, którzy wiele się od pani nauczyli?

Sonia Wędrychowicz-HorbatowskaW mojej pierwszej pracy, Citibanku, spędziłam 18 lat. W tym czasie dużo się działo: fuzje, kryzys, zmiany stanowisk. Nigdy się nie nudziłam. Czasem jednak nachodzą mnie wątpliwości, którymi dzielę z moim mężem: czy 18 lat pracy w jednej firmie to nie za dużo. Mąż odpowiada, że bez tego doświadczenia nigdy nie osiągnęłabym swojej pozycji. Zgoda. Po odejściu z Citibanku zaczęłam jednak myśleć, że nie ma sensu pracować w jednej firmie dłużej niż 3-4 lata. Trzeba rozwijać się dalej, szukać nowych wyzwań, zwolnić miejsce dla osób ze świeżym spojrzeniem. W dzisiejszym, tak szybko zmieniającym się świecie nie możemy promować lojalności. Powinniśmy za to promować ludzi, którzy chcą osiągnąć więcej i dlatego co kilka lat zmieniają pracę. Trudno przeforsować taki punkt widzenia. Nadal wysoki wskaźnik atrycji, na poziomie 15-20 proc., jest uznawany za porażkę. Ja uważam, że lider odnosi sukces, gdy jego ludzie chcą się uczyć i rozwijać. Mistrz się nie martwił, że jego uczniowie odchodzą i zakładają własne warsztaty. To był dla niego powód do dumy.

Ewa PlutaZ kim nie lubi pani pracować?

Sonia Wędrychowicz-HorbatowskaZ osobami, które mają inne wartości filozofię życia niż ja, którym się wydaje, że mogą innych poniżać, bo mają wyższe stanowisko. Nie przepadam za ludźmi, którzy patrząc na moją wizytówkę, nie widzą w Soni Wędrychowicz osoby reprezentującej określone wartości i doświadczenie, lecz tylko moje stanowisko lub organizację, w której w danym momencie pracuję.

Ewa PlutaTak jest w tej części biznesowego świata, w której panuje męski styl zarządzania?

Sonia Wędrychowicz-HorbatowskaNie generalizowałabym. Takie sytuacje zdarzają się zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn. Kobiecy styl zarządzania wbrew nazwie wcale nie jest powszechny wśród kobiet. Do takich przemyśleń doszłam po kilku latach częstych spotkań z liderkami zajmującymi najwyższe stanowiska w swoich firmach. Z ubolewaniem dostrzegam, że rzadko stosują one kobiecy styl zarządzania. Kobiety z biznesowej czołówki często starają się kopiować mężczyzn. Przejmują od nich twardy, niejednokrotnie bezduszny styl zarządzania. Traktują inne kobiety jak rywalki, może dlatego że zdają sobie sprawę, że ich droga do sukcesu była trudniejsza niż mężczyzn. Pewnie boją się, że mogłyby stracić swoje stanowisko, a strach jest złym doradcą, ponieważ generuje on nieracjonalne i niesympatyczne zachowania.

Kobiecy styl zarządzania dominuje raczej wśród managerek zarządzających mniejszymi zespołami. Jako kobiety jesteśmy bardziej emocjonalne, dzięki czemu zwracamy uwagę na „ludzką stronę zarządzania”. Potrafimy patrzeć na produkt oczami klienta.

Ewa Pluta25-letnie doświadczenie w biznesie zobowiązuje. Na przykład do dzielenia się nim. Jakiej lekcji udzieliłaby pani początkującym liderom i liderkom?

Sonia Wędrychowicz-HorbatowskaPo pierwsze, jesteście fantastyczni i musicie zawsze w to wierzyć. Jeśli ktoś będzie to podważać – a na pewno znajdzie się wiele takich osób – nie poddawajcie się. Miałam wiele takich sytuacji: niektórym ludziom na mojej drodze kariery bardzo zależało, żebym straciła wiarę w siebie, pomyślała, że jestem nic niewarta, załamała się.

Po drugie, bądźcie skromni. To, że jesteście dobrzy, nie oznacza, że wiecie wszystko. Słuchajcie innych ludzi. W ogóle więcej słuchajcie, niż mówcie. Od ludzi zawsze dowiecie się więcej, niż jesteście sami w stanie wymyślić. Poza tym dostaniecie dużo informacji, które potem pozwolą wam podjąć lepszą decyzję.

Po trzecie, zawsze doceniajcie swoich ludzi. Mówcie im, że są wspaniali. Wszyscy potrzebujemy być doceniani. Miałam szefów, którzy mnie cenili, ale nigdy mi o tym nie mówili. Brakowało mi, żeby ktoś zwyczajnie, po ludzku powiedział: Soniu, dziękuję, zrobiłaś dobrą robotę.

Po czwarte i najważniejsze, zawsze miejcie szacunek do ludzi i zawsze wstawiajcie się za nimi. Oddawajcie im wszystkie swoje sukcesy, bierzcie na siebie ich porażki. Wtedy będzie dobrze.

Ekspert

 

Sonia Wędrychowicz-Horbatowska

Karierę rozpoczęła w 1994 r. w Citibanku w Warszawie, który później połączył sie z Bankiem Handlowym. W ciągu 13 lat doszła do stanowiska wiceprezesa. Później kierowała w Malezji bankiem detalicznym Standard Chartered Bank. Jednym z jej największych projektów było uruchomienie cyfrowego banku o nazwie digibank by DBS w Indiach i Indonezji. Ostatnio pracowała w banku JP Morgan Chase w Nowym Jorku, gdzie odpowiadała za transformację banku detalicznego.

Rozmawiała

pluta

Ewa Pluta

ChinaTalk with David Dollar (Brookings Institution)

W ciągu ostatnich 40 lat Chiny przeszły gospodarczą metamorfozę od biedy do bogactwa. Ich droga do sukcesu nie była jednak prosta. W swojej niezwykłej historii doświadczały porażek, nagłych zmian kierunków polityki oraz stawiały czoła wyzwaniom systemowym. Chiński wzrost ekonomiczny okupiony był też wysokimi kosztami społecznymi…

ChinaTalk with Alicia Garcia Herrero (Natixis)

Azjatycki gigant, jakim są Chiny, to druga co do wielkości gospodarka świata. Rządząca państwem Komunistyczna Partia Chin niedawno ogłosiła właśnie swój 14. Plan Pięcioletni (na lata 2021–2025), czyli strategiczny plan rozwoju gospodarczego. Jakie kierunki rozwoju ekonomicznego i technologicznego obiorą Chiny? Jak interpretować ich kolejny plan…

Rozmowy z Liderami: Norbert Biedrzycki (Microsoft)

Jakim być liderem, aby w dzisiejszym świecie osiągnąć sukces? W jaki sposób przekonać ludzi do swojej wizji i celu? Co robić, by motywować zespół? Jak przez odpowiednie przywództwo zbudować przewagę konkurencyjną firmy? Czy bycia liderem można się nauczyć? Jak rozwijać swoje kompetencje przywódcze? Na te…

Sundose – suplementy online, zdrowie, startup

Sundose to pierwsza tego typu firma w Europie zajmująca się specjalistycznym doborem suplementów, które dopasowywane są do potrzeb i stylu życia klienta. Spersonalizowane saszetki z odpowiednimi dla poprawy zdrowia składnikami można zamówić online, są dostępne w modelu subskrypcyjnym. Jak stworzyć innowacyjny startup online? Z jakimi…

Profesjonalny, czyli jaki? O wizerunku w czasie pracy zdalnej

Praca z domu nie oznacza rezygnacji ze służbowych spotkań. Kiedyś jeździliśmy do sal konferencyjnych, szkoleniowych czy wykładowych, a dziś wszystkie te miejsca próbujemy zmieścić pod jednym dachem. Dachem naszego domu. I tak przez połączenia wideo pokazujemy swój dom kontrahentom, studentom czy widzom. Niektórzy ukrywają bałagan,…

Rozmowy z Liderami: Andrzej Borczyk (Grupa Żywiec)

Jakim być liderem, aby w dzisiejszym świecie osiągnąć sukces? W jaki sposób przekonać ludzi do swojej wizji i celu? Co robić, by motywować zespół? Jak przez odpowiednie przywództwo zbudować przewagę konkurencyjną firmy? Czy bycia liderem można się nauczyć? Jak rozwijać swoje kompetencje przywódcze? Na te…

ChinaTalk with Ying Lowrey (Tsinghua University)

Alibaba to jedna z największych na świecie platform e-handlu, chiński odpowiednik i najgroźniejszy konkurent amerykańskiego Amazona. Azjatycki gigant działa nie tylko w branży e-commerce: oprócz platform handlowych oferuje m.in. serwisy płatności online, usługi e-logistyki, e-marketingu czy wsparcia IT dla sprzedawców online. Taka „oddolna” prywatna przedsiębiorczość…

ZnanyLekarz.pl – lokalny startup, globalny sukces, medycyna online

Wymiana doświadczeń i opinii na temat wizyty u danego lekarza – to pierwotne założenie działaności polskiego startupu ZnanyLekarz.pl. Dziś firma działa na globalnym rynku i skierowana jest nie tylko do pacjentów, lecz także lekarzy. Cyfrowa transformacja systemu opieki zdrowotnej – jaką jest biznesową szansą? Jak wygląda dziś…

ChinaTalk with Gordon Orr (senior advisor to McKinsey & Company)

Czego w przyszłości możemy oczekiwać od Chin? Zastanawia się nad tym wielu ekonomistów, szefów firm, polityków, komentatorów. To ciekawy temat, szczególnie jeśli chodzi o obszar produktów cyfrowych – Chiny stały się przecież gigantem technologicznym. Jakie są prognozy dla chińskich firm tej branży? Jaka przyszłość czeka…

Kompetencje przyszłości – jak wyróżnić się na rynku pracy?

Postęp technologiczny, nowe zawody, przeobrażające się zapotrzebowanie na pracowników danych specjalności – rynek pracy w XXI wieku ciągle się zmienia. Od nas zależy, czy będziemy za nim nadążać, czy nie, i czy wybierzemy kształcenie, które jest „przyszłościowe”. Jakie zawody będą najbardziej pożądane przez przyszłych pracodawców? Czego uczyć…

Elastyczność w zarządzaniu – gdzie leżą granice?

W owładniętym przez pandemię świecie jednym z najważniejszych wyzwań, z jakimi mierzy się większość firm, jest zmiana. Aby aktywnie reagować na wciąż przeobrażające się otoczenie biznesowe, warto postawić na elastyczne zarządzanie. Jak elastyczność firmy wpływa na jakość jej zarządzania i jakie daje benefity? Gdzie leży…

Kompetencje przyszłości – czego uczyć się dziś, żeby jutro nie żałować

Skomplikowana, niepewna, obarczona dużym ryzykiem – to przyszłość. Czy można się na nią przygotować? Jakie kompetencje zdobywać, żeby odnaleźć się na rynku pracy? Czy warto stawiać na wąską specjalizację? – Często słyszę od licealistów: „moje życie jest proste, jestem w stanie je zaplanować”. Właśnie nie.…

Rozmowy z Liderami: Łukasz Stachowiak (Bolt)

Jakim liderem należy być, żeby osiągnąć sukces w dzisiejszym świecie? Jak przekonać ludzi do swojej wizji i celu? Co robić, by zmotywować swój zespół? Jak przez odpowiednie przywództwo zbudować przewagę konkurencyjną firmy? Czy bycia liderem można się nauczyć? Jak rozwijać swoje kompetencje przywódcze? Na te…

Okresowa rewolucja, ekologia, startup bez tabu – Marek Gut, Kaja Rybicka (Your KAYA) i Marta…

Your KAYA to polska marka oferująca ekologiczne produkty do higieny intymnej dla kobiet. Wyróżnia się osobistym podejściem do klientek, budowaniem z nimi bliskich więzi oraz odważną komunikacją. Ważna część firmy to zaangażowana społeczność podobnie myślących kobiet, która jest budowana wokół zdrowych, ekologicznych artykułów sprzedawanych za…

Elastyczne zarządzanie – fakty i mity – prof. Katarzyna Januszkiewicz

Elastyczność w zarządzaniu ciągle rodzi wiele pytań i kontrowersji. Elastyczny pracownik, czyli jaki? Gotowy pracować w dowolnym miejscu i czasie? Nieprzywiązany do swoich zadań, za to chętnie podejmujący się nowych wyzwań? Czy rzeczywiście elastyczność oznacza zgodę na wszystko? Co sprawia, że jedni pracownicy są bardziej…

ChinaTalk with George Magnus (economist and commentator)

Chińska Republika Ludowa w ostatnich latach stała się kluczowym graczem na ekonomicznej i politycznej mapie świata. Wyróżnia się nie tylko jednym z największych wzrostów gospodarczych na naszym globie, lecz także specyficznym ustrojem – władzę nad potężnym krajem do dziś dzierży niepodzielnie Komunistyczna Partia Chin. Z…

Lifehack na lepsze życie, czyli jak efektywnie zarządzać sobą? – Andrzej Tucholski

Praca jest dla nas tym bardziej przyjemna, im bardziej jest efektywna i jesteśmy zadowoleni z jej rezultatów. Jak skutecznie zarządzać sobą, swoim czasem i pracą, by odnieść sukces? Jakimi sposobami można zoptymalizować proces uczenia się czy codziennych obowiązków zawodowych? Gdzie szukać motywacji do działania? Jak…

ChinaTalk with Tom Orlik (Bloomberg Chief Economist)

Chiny zadłużają się na poziomie niespotykanym na skalę światową i w ten sposób napędzają swój wzrost gospodarczy – jeden z największych na świecie. Ten system finansowy budzi obawy przed ewentualnym załamaniem. Szczególnie w dobie kryzysu spowodowanego przez pandemię COVID-19 i swego rodzaju „wojny handlowej” z USA.…

ChinaTalk with Joerg Wuttke (EU Chamber of Commerce in China)

Pandemia COVID-19 odcisnęła piętno na sytuacji ekonomicznej większości państw świata. W szczególny sposób doświadczyły jej Chiny, w ostatnich latach jedna z najprężniej rozwijających się gospodarek na naszym globie. Jak pandemia zmieniła rodzimy i międzynarodowy biznes Chin, kraju, skąd koronawirus zaczął się szerzyć? Jaki jest wpływ…

Zarządzanie fundacją. Jak kreować lepszą rzeczywistość? – Jurek Owsiak (WOŚP)

Co roku zbiera setki milionów złotych na ratowanie życia chorych, szczególnie dzieci, oraz na profilaktykę zdrowia. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy gra z sukcesem już od prawie 30 lat, udowadniając, jak wielką siłę może mieć organizacja pozarządowa (NGO). Działalność fundacji to nie tylko zbiórki pieniędzy, lecz…

Plan na dobre życie, czyli jak efektywnie zarządzać sobą

Kto by tak nie chciał: ciekawa i satysfakcjonująca praca, dużo czasu dla rodziny i przyjaciół, rozwijające hobby. Brzmi jak dobre życie? Przywilej nielicznych? Los na loterii? Dobre życie może być udziałem wielu, trzeba postawić na efektywne zarządzanie sobą. Jak efektywnie zarządzać sobą? Dlaczego motywacji mamy…

Branża opakowań, personalizacja, startup – Konrad Kwiatkowski (Packhelp) i Marta Wujek (MamStartup.pl)

Packhelp, znany w Polsce jako zapakuj.to, to internetowa platforma sprzedaży spersonalizowanych opakowań. Startup swoją działalność rozpoczął od oferowania prostych tekturowych pudełek z nadrukami, a dziś oferta firmy obejmuje szeroką gamę opakowań oraz usług związanych z projektowaniem, konfekcjonowaniem i pracami R&D (kompleksowego opracowania rozwiązania na potrzeby…

Jak planować swoją karierę zawodową, aby odnieść sukces? – dr Barbara Zych

Chcemy się rozwijać zawodowo, zdobywać doświadczenie, piąć się po szczeblach kariery. Czasem mamy ochotę zmienić branżę, spróbować czegoś nowego – np. podjąć studia czy rozpocząć kursy dające nową wiedzę, umiejętności lub umożliwiające przebranżowienie. Jak planować swoją karierę i nią zarządzać? Kiedy zacząć działać? Co robić,…

Pierwsza praca: jak świadomie wybrać swoją karierę zawodową? – Konstancja Zyzik (Pracuj.pl)

Pracodawcy preferują kandydatów, którzy mogą się pochwalić doświadczeniem zawodowym. Często jednak trudno już podczas studiów czy nauki w szkole podjąć pierwszą pracę. Jednocześnie wiemy, że mając w CV jedynie dyplomy, nie prezentujemy się rekruterom jako wymarzone osoby do zatrudnienia. Kiedy zacząć myśleć o podjęciu pierwszej…

Od czego zależy sukces zawodowy i jak go osiągnąć?

Sukces zawodowy to nie tylko dobra pensja. To także poczucie, że wykonywana praca ma sens, a codzienne obowiązki są źródłem radości i satysfakcji. Wielu o takiej pracy marzy, niewielu te marzenie spełnia. Dlaczego? Czy przyczyna tkwi w nieumiejętnym zarządzaniu swoją karierą? Od czego zależy sukces…

Odpowiedzialny biznes, ekologia, startup – Martyna Zastawna (WoshWosh) i Marta Wujek (MamStartup.pl)

Historia WoshWosh i jej założycielki Martyny Zastawnej jest słynna w środowisku startupowym. Właścicielka firmy w swoim biznesplanie założyła, że w pierwszym miesiącu działalności przyjdzie do niej 10 klientów – a w rzeczywistości z jej oferty chciało skorzystać aż 500! Początki w startupie mogą być trudne,…

Kultura organizacyjna: czy można ją zaprojektować? – Sylwia Hull-Wosiek i Edyta Paul (Concordia Design)

Kultura organizacyjna jest bardzo ważnym elementem każdego miejsca pracy. To coś więcej niż przyjaźni współpracownicy czy estetyczna przestrzeń biurowa. Czym jest kultura organizacyjna i czy w czasie epidemii koronwirusa, kiedy wielu z nas pracuje zdalnie, zmieniła się? Czy należy ją rozumieć jako atmosferę w miejscu…

Jak znaleźć pierwszą pracę mimo braku doświadczenia?

„Jak znajdę pracę, skoro nie mam doświadczenia zawodowego?”, „W moim CV pełno pustych miejsc. Taki oszczędny życiorys raczej nie zainteresuje rekruterów”, „Co mam robić w życiu?” – to wątpliwości, które dręczą wielu absolwentów wchodzących na rynek pracy. Czas je rozwiać. Konstancja Zyzik, ekspertka z Pracuj.pl,…

Kultura organizacyjna jak powietrze – bez niej firma nie przetrwa?

Kultura organizacyjna w firmie jest jak powietrze. Na co dzień nikt się nie zastanawia, czym i jak oddycha, ale gdy tlenu zaczyna brakować, robi się niebezpiecznie. Czym jest kultura organizacyjna? Co ją wspiera, a co niszczy? Czy kulturę organizacyjną można zaprojektować? Co się dzieje, gdy organizacja…

Telemedycyna, lekarz online, startup – Paweł Sieczkiewicz (Telemedi.co) i Marta Wujek (MamStartup.pl)

Kiedy rozpoczęła się epidemia koronawirusa, zostaliśmy skazani na wizyty u lekarza w formie konsultacji telefonicznej. Była to dla nas wielka nowość, a także wyzwanie. Podobnie dla lekarzy i placówek medycznych. Wielu mogło się przekonać, że to bardzo przydatne i wygodne rozwiązanie. Jak się okazuje, są…

Zarządzanie – teoria czy praktyka? Czego uczy większość uczelni? – prof. Monika Kostera

Przeładowane szczegółową wiedzą naukową wykłady. Ćwiczenia, na których nie dowiesz się, jak można jej użyć w praktyce. Po takich studiach z Zarządzania dość trudno wystartować z własną działalnością biznesową czy w świat zawodowy w ogóle. Niestety, to symptomatyczne dla tego kształcenia, że teoria nie zawsze…

Sztuka improwizacji w biznesie w zmiennym i niepewnym świecie – Bart Jurkowski (I’mpro Impro)

Kierowanie organizacją nie jest łatwe. Szczególnie w dzisiejszym świecie, który specjaliści określają jako VUCA – charakteryzującym się dużą zmiennością (volatility), niepewnością (uncertainty), złożonością (complexity) oraz niejednoznacznością (ambiguity). Rozwiązaniem nie jest kontrolowanie tego „chaosu”, ale rozwijanie płynnych i skutecznych sposobów interakcji z nim – umiejętności skutecznego improwizowania. Po warsztaty…

System wczesnego ostrzegania – jaką rolę pełni w firmie – dr Adam Kowalik

Jeśli wrzucimy żabę do garnka z wrzątkiem – żaba wyskoczy, jeśli jednak włożymy ją do garnka z zimną wodą i zaczniemy gotować, żaba nie zareaguje. Firma, która nie śledzi i nie ocenia zmian w otoczeniu, nie korzysta z systemu wczesnego ostrzegania, jest właśnie jak ta metaforyczna…

Improwizacja w biznesie – sposób na skuteczne działanie w świecie VUCA? – Bart Jurkowski (I'mpro…

O koncepcji VUCA specjaliści mówią już od dłuższego czasu. Zgodnie z nią żyjemy w świecie charakteryzującym się dużą zmiennością, niepewnością, złożonością i niejednoznacznością. To sprawia, że coraz trudniej przewidywać i tworzyć długofalowe plany. Dlatego zyskuje na wartości umiejętność improwizowania, czyli elastyczne reagowanie na zmienną i…

Uberyzacja usług, startup na studiach – Daniel Żukowski (WeeDo) i Marta Wujek (MamStartup.pl)

Pierwotnym założeniem startupu WeeDo było stworzenie aplikacji-platformy łączącej ludzi, którzy mogą zaoferować pracę, z tymi, którzy są gotowi ją wykonać. W obliczu pandemii koronawirusa twórcy WeeDo postanowili oprócz tego dać swoim użytkownikom możliwość oferowania i uzyskania wzajemnej pomocy w tym trudnym dla wielu osób okresie.…

Improwizacja w biznesie jako narzędzie do radzenia sobie we współczesnym niepewnym świecie – Bart Jurkowski…

Zewsząd trafiają do nas informacje próbujące przewidzieć możliwe skutki epidemii i powszechnej kwarantanny. Część z nich opisuje negatywne scenariusze, ale istnieją również takie, które podkreślają jej możliwe pozytywne konsekwencje. Mówi o nich w wywiadzie na łamach magazynu „Deezen” Li Edelkroot, właścicielka firmy Trade Union, zajmującą…

Service design: projektowanie doświadczeń w dobie kryzysu – A. Mróz i K. Andrzejczyk-Briks (Concordia Design)

Trwa właśnie niezwykły usługowy eksperyment na globalną skalę wywołany przez Covid 19. Nikt z nas nie wie, jak długo to potrwa ani jaka „nowa normalność” czeka nas za zakrętem. Wiemy jedynie, że mimo niepewności wokół nas nadal musimy projektować. Jak projektować, gdy nie ma pieniędzy,…

Service design. O projektowaniu doświadczeń w czasach kryzysu – Katarzyna Briks, Agnieszka Mróz

Wszyscy w tym jesteśmy, w globalnym eksperymencie o nazwie Covid-19. Nie wiemy, jak będzie wyglądać tzw. nowa normalność. Wiemy jedno – trzeba projektować usługi, które będą odpowiedzią na obecny kryzys. Ale jak projektować z mocno okrojonym składem zespołu i niższym budżetem, w dodatku pod presją czasu?…

Jak biznes korzysta z blockchainów publicznych? – Jacek Kubiak („I Love Crypto”) i prof. Włodzimierz…

Blockchain, czyli system oparty na technologii rozproszonego rejestru (DLT), to jedna z największych innowacji w gospodarce cyfrowej, która może umożliwić głębokie zmiany w modelach biznesowych i strukturach społecznych. Pozwala przeprowadzać transakcje online szybko i bezpiecznie, z pominięciem pośredników (np. banku) i kontroli administracji publicznej, a…

Koronawirus a przemysł kreatywny. Dobre praktyki i drogi pomocy – Emilia Cholewicka, Stanisław Trzciński

W czasie pandemii koronawirusa nie możemy pójść na koncert, a muzycy dla nas zagrać. Nie możemy wybrać się do teatru, a aktorzy wystąpić przed swoją publicznością. Wielu artystów przeżywa dziś trudny czas, bo zostają pozbawieni zarobku, a szczególnie ci, którzy nie są etatowo związani z…

Praca zdalna, produktywność, startup – Michał Śliwiński (Nozbe) i Marta Wujek (MamStartup.pl)

Pracują tylko zdalnie, od poniedziałku do czwartku, bo piątki przeznaczone są na przegląd tygodnia i rozwój osobisty albo na cieszenie się dłuższym weekendem. Pracownicy startupu Nozbe i jego szef Michał Śliwiński wiedzą, jak wspomagać produktywność. Na co dzień tworzą narzędzia do jej zwiększania. Są to…

Koronawirus: jak zarządzać ludźmi w sytuacji kryzysu i zmiany? – Bruno Żółtowski

Z powodu epidemii koronawirusa gospodarka doświadcza kryzysu, wiele firm mierzy się z trudnościami – finansowymi, organizacyjnymi czy w zespołach pracowniczych. Warto więc dostosować sposób zarządzania zespołem – a także samym sobą – do kryzysowej sytuacji związanej z epidemią. Jaką postawę i styl zarządzania przyjąć? Jak…

Jak biznes korzysta z blockchainów publicznych? – Jacek Kubiak („I Love Crypto”)

– Kryzys związany z pandemią koronawirusa pokazuje, że przeniesienie dokumentacji z offline do online z pomocą publicznego blockchaina, może być dobrym pomysłem. Teraz większość firm stoi, bo nie jest możliwe na przykład procesowanie umów – mówi Jacek Kubiak, redaktor naczelny „I Love Crypto”. Czy przyszłość…

Interes firmy czy dobro pracowników? Co jest ważniejsze w czasie kryzysu?

Pandemia koronawirusa sprawiła, że wszyscy musimy odnaleźć się w nowej rzeczywistości, także przedsiębiorcy. Zamknięcie wielu sklepów czy lokali usługowych, konieczność przestrzegania nowych, rygorystycznych zasad bezpieczeństwa i permanentny niepokój o zdrowie i życie bliskich to codzienność. O tym, czy da się sprawnie prowadzić firmę i jednocześnie…

Rap a internet. Jak raperzy zmieniają zasady rynku muzycznego – Karol „Solar” Poziemski (SBM Label)

Internetowa rewolucja ogarnęła też branżę muzyczną. Ulubionej muzyki słuchamy dziś w specjalnych serwisach, kupujemy płyty w formie elektronicznej. Właściwie każdy może tworzyć muzykę za pomocą dostępnych w sieci narzędzi, promować ją i zarabiać na niej online. Czy internet to jedynie dodatkowy kanał promocji muzyki i…

Koronawirus a efektywna praca z domu – okiem psychologa biznesu – Sławomir Prusakowski

Z szefem i współpracownikami widujemy się tylko przez oko kamerki internetowej. Praca w trybie home office – pod jednym dachem z bliskimi, dziećmi albo zupełnie samemu – przysparza nam wielu problemów. Może niekorzystnie wpływać na relacje z przełożonymi czy współpracownikami. Trudno zorganizować sobie stanowisko pracy,…

Coworking, praca zdalna, startup – Piotr Boulangé (WeWork) i Marta Wujek (MamStartup.pl)

Dobry pomysł to podstawa, by nasz startup osiągnął sukces. Otwierając własną małą firmę, musimy się jednak zmierzyć z wieloma wyzwaniami. Do tego powinniśmy pamiętać, że startup to specyficzny twór, który w swoje DNA ma wpisane ciągłe poddawanie się zmianom. Czym się charakteryzuje dobry pomysł na…

Pierwsze kroki we własnym biznesie

Chcę być wreszcie na swoim, boję się jednak zrezygnować z etatowej pracy. Mam pomysł, ale nie wiem, jak zacząć go realizować – to wątpliwości, które często towarzyszą osobom marzącym o własnym biznesie. Zamiast się im poddawać, warto poznać niezbędną wiedzę o zakładaniu firmy, o skutecznych…

Crowdfunding – jak pozyskać pieniądze na swoją pasję lub biznes – Tomek Chołast (zrzutka.pl)

Rozwój crowdfundingu w naszym kraju nie słabnie – internetowe zbiórki cieszą się ogromną popularnością. Nie ma znaczenia, czy mamy do czynienia ze zbiórką o charakterze charytatywnym, biznesowym, społecznym, naukowym, kulturalnym czy z indywidualną zrzutką, która pozwoli zrealizować czyjeś marzenia. Możliwość takiego finansowania planów jest jednym…

Nadzór nad finansami Europy a pandemia

Pandemia COVID-19 bez wątpienia wpłynie na rynki finansowe w Europie. Jak zareagowały europejskie agencje powołane do sprawowania nadzoru nad systemem finansowym Unii – tłumaczy dr Katarzyna Wojtkiewicz, prawnik i ekonomista z Uniwersytetu SWPS. W odpowiedzi na kryzys w 2008 r. europejska administracja publiczna wzbogaciła się…

Zobacz także

Group 426 Group 430 strefa psyche logo 05 logo white kopia

Zapraszamy na webinar „Rozmowy z Liderami: Monika Rajska-Wolińska (Colliers International)”