logo uswps nazwa 3

Edukacja
Rekrutacja 2020/21

15 kwietnia rusza oficjalnie rekrutacja na studia wyższe!
Wybierz kierunek studiów i zarejestruj się w formularzu rekrutacyjnym.

Slider

 

21 listopada w ponad 180 krajach obchodzony jest Światowy Dzień Życzliwości, którego celem jest wzbudzenie w ludziach pozytywnych emocji i uwrażliwienie na wzajemną życzliwość. Inicjatorami święta są bracia Brian i Michael McCormack ze Stanów Zjednoczonych, którzy w 1973 roku, w odniesieniu do konfliktu między Egiptem i Izraelem, próbowali przekonać rządzących do rozwiązywania problemów w sposób pokojowy. Dlaczego zawiść działa na naszą niekorzyść? Dlaczego opłaca się być życzliwym na co dzień? - wyjaśnia dr Konrad Maj, psycholog z Uniwersytetu SWPS.

pobierz pakiet 2

 

Życzliwość to pewna postawa. Jeśli wyrażamy tę życzliwość w stosunku do innych ludzi to jest duża szansa, że ta życzliwość nam się opłaci w tym sensie, że inni będą życzliwi w stosunku do nas.

dr Konrad Maj, psycholog społeczny, Uniwersytet SWPS

Jednym z najtrudniejszych doświadczeń, z jakim mierzymy się obchodząc świadomie Święto Zmarłych, jest konfrontacja z własną śmiertelnością. Tego rodzaju doświadczenie najczęściej staje się udziałem osób, które doświadczają własnej ciężkiej choroby, wspierają terminalnie chorą osobę w swoim otoczeniu lub doświadczyły straty kogoś bliskiego. To często ważny moment w rozwoju człowieka, ponieważ czasami ludzie otwierają się na życie nie dlatego, że są szczęśliwi, ale dlatego że cierpią. Ból przesuwa granice obszaru Ja i skłania do wyjścia poza bezpieczne, określone ramy. Skonfrontowanie z własną śmiertelnością wpływa na wizję własnego życia, hierarchię wartości oraz cele, ponieważ nie chcemy już tracić czasu na rzeczy i sprawy, które nie są wystarczająco ważne, czy wartościowe. Zmiany, które zachodzą w wyniku tego procesu zazwyczaj dotyczą najważniejszych aspektów naszego życia: związków, relacji z bliskimi, wykonywanej pracy, domu rodzinnego. W ten sposób myśl o własnej śmierci staje się początkiem nowego etapu życia. Jak pisał Stephen Levine – konfrontacja ze śmiercią, jednoczy nas z życiem.

 

Materiały Audio

Dlaczego pielęgnujemy pamięć o zmarłych?

Pobierz plik MP3 (1,55 MB)

Ile trwa żałoba?

Pobierz plik MP3 (1,86 MB)

 

Jak poradzić sobie ze stratą kogoś bliskiego z kim żyliśmy w konflikcie?

Pobierz plik MP3 (1,86 MB)

Na jakie etapy dzielimy żałobę?

Pobierz plik MP3 (2,35 MB)

Śmierć i żałoba po bliskich to czas, w którym musimy zmierzyć się z własną śmiertelnością

Pobierz plik MP3 (1,10 MB)

W jaki sposób najlepiej przeżyć okres Wszystkich Świętych?

Pobierz plik MP3 (1,64 MB)

 

 

Znajdź studia dla siebie!

AJAX callback

Zobacz także:

Dlaczego
Uniwersytet SWPS?

Czytaj więcej

Finansowanie
studiów

Czytaj więcej

Wsparcie finansowe
i pozafinansowe
dla osob niepełnosprawnych

Czytaj więcej