hr award color

logo uswps nazwa 3

Uczelnia

Naukowo... i rozrywkowo

W części wykładowej będziemy mieli przyjemność posłuchać: prof. Małgorzaty Kossut (IBD PAN), która opowie o tym jak mózg tworzy ślad pamięciowy, prof. Piotra Durki (FUW UW), który zapozna nas z tematyką interfejsów mózg-komputer. Jeżeli zastanawiacie się nad tym, czy można uzależnić się od seksu, koniecznie wysłuchajcie wykładu dr Mateusza Goli (IP PAN, UCSD San Diego). Dr Rafał Czajkowski (IBD PAN) opowie o tym, jak mózg tworzy mapy w przestrzeni, a mgr Łukasz Okruszek zgłębi tajemniczy temat łączący zjawisko schizofrenii, ruch biologiczny, interakcje społeczne i... kropki.

dzien mozgu 2016

Przerwy między wykładami wypełnione będą atrakcjami prezentowanymi na rozmaitych stanowiskach. Pośród częściowo znanych dla stałych bywalców atrakcji, takich jak wykrywacz kłamstw czy Wirtualna Rzeczywistość, znajdą się też pokusy zupełnie nowe: zabawa drukarką 3D, okulary z wbudowanym okulografem, nowoczesny elektroencefalograf, wirtualne i namacalne mózgi i wiele, wiele innych atrakcji, stwarzających niepowtarzalną okazję do przyjrzenia się swoim falom mózgowym czy fiksacjom gałek ocznych. Czekamy również na dzieci, dla których przygotowany będzie specjalny kącik (Uniwersytet Synaptyczny) oraz kino z wygodnymi pufami i pełnym angażującej treści przekazem w formie bajek.

O swoich doświadczeniach chętnie opowiedzą również studenci neurokognitywistyki, którzy przygotowali punkt informacyjny dla wszystkich zainteresowanych kierunkiem. Swoją wiedzą podzielą się także Trenerzy ze Strefy Młodzieży SWPS, którzy na co dzień zajmują się pracą nad zdrowym rozwojem młodych osób.

Jedenasta edycja Dnia Mózgu zapowiada się wyjątkowo. Organizatorzy z Koła Neuronauki Uniwersytetu SWPSFundacji Mózg! zadbają o każdy merytoryczny szczegół oraz prosty przekaz i formę, które w całości sprawiają, że z roku na rok impreza przyciąga coraz większą liczbę osób.

PROGRAM DNIA MÓZGU 2016

WYKŁADY

  • 11.00-12.00: ENGRAM - prof. Małorzata Kossut (IBD PAN, Uniwersytet SWPS)
  • 12.15-13.15: Interfejsy mózg-komputer i technologie asystujące - prof. Piotr Durka (FUW UW)
  • 13.30-14.30: Czy od seksu można się uzależnić? Neuronalne mechanizmy nałogów - dr Mateusz Gola (IP PAN, UCSD San Diego)
  • 14.30-16.30: INTERAKTYWNE POKAZY
  • 16.30-17.30: Jak mózg tworzy mapy przestrzeni - Jak się nie zgubić? - dr Rafał Czajkowski (IBD PAN)
  • 17.45-18.45: Ile jesteśmy w stanie wyczytać z kilkunastu poruszających się kropek? Ruch biologiczny, interakcje społeczne i schizofrenia - mgr Łukasz Okruszek (UW, KCL)
Ola-kolodziej-biale-tlo-small

{pullquote}W trakcie studiów magisterskich miałam przyjemność być częścią wspaniałego zespołu tworzącego Koło Neuronauki, które organizowało Dzień Mózgu w ramach ogólnoświatowego Tygodnia Mózgu. Praca czwórki zafascynowanych neuronauką studentów przerodziła się w niezwykłą pasję przekazywania wiedzy naukowej w sposób przystępny dla każdego. W ostatnim roku postanowiliśmy stworzyć Fundację Mózg! (www.fundacjamozg.pl), która ma na celu działania na rzecz popularyzacji i rozwoju neuronauki. To właśnie Fundacja w tym roku stała się organizatorem Dnia Mózgu 2016, na który serdecznie zapraszam.{/pullquote}

Aleksandra Kołodziej, Fundacja Mózg, absolwentka neurokognitywistyki Uniwersytetu SWPS

Neuroanatomia w 3D
(Mikołaj Magnuski i Leon Ciechanowski, doktoranci Uniwersytetu SWPS)

Gdzie mózg ma poduszkę i czy ma czas na niej odpoczywać? Co robi konik morski w tym złożonym organie i czy musi dużo pamiętać? Czy węch dociera do wzgórza? Mózg ciągle zaskakuje swoją złożonością. Skomplikowana neuroanatomia jest początkiem próby zrozumienia tego, jak działa mózg.

Absolwenci kierunku Neurokognitywistyka, przy użyciu specjalistycznego oprogramowania postarają się przedstawić budowę ludzkiego mózgu w sposób możliwie najłatwiejszy. Wspólnie poobracają wirtualny, trójwymiarowy mózg, by pokazać go z jak najlepszej strony i na bieżąco wyjaśnią związki między anatomią a funkcją.

Mózg na fali
(Neuro Device)

Elektroencefalograf to jedno z wielu narzędzi neuronaukowców, które pomagają im zrozumieć istotę działania mózgu. Pozwala on na rejestrację procesów tak subtelnych jak zmiana potencjału elektrycznego, pochodzącego z neuronów oraz tego, jak obszary mózgu się ze sobą komunikują.

Zobacz jak faluje Twój mózg. Pozwól, by specjaliści z dziedziny analizy sygnału EEG, podłączyli Cię do aparatury elektroencefalografu i pokazali Twoją własną falę Alfa. Zapytaj o to, czym jest EEG i jak wyglądają fale mózgu, kiedy śpisz. Dowiedz się, jak działa urządzenie EEG i w jaki sposób sygnał z mózgu formuje się w falująca, wizualną formę.

Elektryczne figle twarzy
(dr Michał Olszanowski, Uniwersytet SWPS)

Zygomaticus Major to jeden z mięśni twarzy konieczny do uśmiechu. Czy wiesz, że kiedy eksperymentalnie zaburzyć jego pracę, prawdopodobnie nie będziesz w stanie prawidłowo rozróżnić emocji radości patrząc na inną osobę? O tym, jak ważne są mięśnie twarzy i mimikra, przekonacie się na stanowisku EMG. 

Elektromiograf jest urządzeniem, za pomocą którego możliwy jest pomiar czynności elektrycznej mięśni. Czy jesteś w stanie odczytać wyraz twarzy partnera patrząc jedynie na wykres z rejestracji czynności elektrycznej jego mięśni?

Kłamanie na zawołanie

Już w średniowieczu kobiety podejrzewane o niewierność, w czasie przesłuchiwań były trzymane za nadgarstek. Wyczuwalna zmiana pulsu podczas czytania listy nazwisk miała wskazywać na nazwisko kochanka.

Średniowieczne metody dziś na szczęście nie maja już zastosowania. Poligraf, który pozwala na pomiar reakcji fizjologicznych człowieka (np. potliwości skóry) w odpowiedzi na bodźce zewnętrzne (pytanie), zajął miejsce przestarzałych metod i znajduje zastosowanie w wielu dziedzinach życia.

Na czym polega niebezpieczeństwo użycia poligrafu i czy uda Ci się go oszukać? Dlaczego dziś właśnie to urządzenie uważają za średniowieczne? Przygotuj się na zaskoczenie i ... długą kolejkę!

Wirtualny Świat
(Neuro Device)

Wirtualna Rzeczywistość, czyli VR, wchodzi na salony, obiecując jeszcze lepszą rozrywkę, niż technologie przeszłości. Ale czy VR to tylko zabawa?

Coraz częściej dzięki przeniesieniu do rzeczywistości wirtualnej wspiera się rehabilitację ruchową, walkę z bólem np. po rozległych oparzeniach czy walczy się z fobiami. Arachnofobia? Wirtualny pająk pomoże. Lęk wysokości? W okularach włos Ci z głowy nie spadnie. Kontrolowane środowisko specjalistów od VR z firmy NeuroDevice pozwoli Ci przeżyć przygodę i poczuć adrenalinę, ale bez ryzyka.

Przyjdź i przekonaj się na stanowisku NeuroDevice. Czy Twój mózg też da się oszukać i uwierzy w wirtualny świat?

Zafiksowani
(ET/ Eyetracking.pl)

Okulografia, czyli Eye Tracking, to metoda, która pozwala na śledzenie ruchów gałek ocznych. Gdzie patrzy student podczas nudnego wykładu? Na jakich miejscach skupia wzrok oglądając teledysk Beyoncé? W którym punkcie reklamy najdłużej skupia swój wzrok? Co najbardziej go przyciąga i jak przebiega ścieżka patrzenia na przekaz filmowy?

Załóż mobilny eyetracker, niewielkie urządzenie umieszczone w okularach, i przejdź się między naszymi atrakcjami. Podgląd live pozwoli odtworzyć Twoje ścieżki patrzenia i fiksacje.

Przed specjalistami z firmy EyeTracking nic się nie ukryje, naprawdę będziemy wiedzieli gdzie patrzysz. Czy Twoje oczy mogą kłamać?

NeuroForma

Neuronaukowcy od lat starają się znaleźć sposób na wykorzystane aktualnej wiedzy o mózgu w profilaktyce i leczeniu rozmaitych schorzeń układu nerwowego. 

Neuroforma to autorski program komputerowy, z którego można korzystać w domu. Jego wykorzystanie pozwala na wykonywanie ćwiczeń poznawczych oraz ruchowych. Został stworzony przez ekspertów z dziedziny neuropsychologii i neurorehabilitacji, a jego celem jest pomoc osobom ze schorzeniami i urazami neurologicznymi, w szczególności pacjentom cierpiącym na stwardnienie rozsiane oraz tym, którzy przebyli udar mózgu.

W praktyce technologia używana w Neuroformie może być świetną atrakcją dla osób w każdym wieku. Przyjdź i przekonaj się na żywo, na czym polega “exergaming”, czyli połączenie ćwiczeń terapeutycznych (ruchowych) z poznawczymi.

I study brains

Neurokognitywiści to niezwykle ciekawy gatunek studentów. Nie tylko potrafią wypowiedzieć bez łamania języka to skomplikowane słowo określające ich kierunek, ale wiedzą też, co się pod tą tajemnicza nazwą kryje. 

Porozmawiaj z nimi o tym, co robią na zajęciach. Zastanawia Cię, ile mózgów w mózgach? Zapytaj! Chętnie opowiedzą Ci o swoich planach zawodowych i możliwościach, jakie kreuje Neurokognitywistyka.

Jeśli zastanawiasz się nad podjęciem studiów właśnie u nas ­ to miejsce dla Ciebie!

Neurogra.pl

Neurogra.pl to platforma, której twórcy wciąż prowadzą badania i poszukują metod usprawniania  pracy mózgu, zarówno u osób zdrowych, jak i u tych z obniżoną sprawnością poznawczą. Czy naprawdę można wytrenować swój mózg? Czy można za pomocą specjalnych programów i aplikacji spowolnić proces starzenia się? A może to wszystko wciąż jeszcze należy do przyszłości? 

Zobacz co proponuje neurogra.pl i sprawdź sam, na czym polegają gry, mogące pozytywnie wpływać na funkcje poznawcze. Poćwicz skupienie i zapamiętywanie i porozmawiaj z twórcami o tym, jaką przyszłość widzą dla swoich aplikacji.

Uniwersytet Synaptyczny​

Zapraszamy wszystkie dzieciaki na mózgową przygodę! Tu każdy z młodych naukowców może wykonać własnoręcznie neuronowy plecak i mózgową czapkę! 

Nie zabraknie bajek, wyjaśniających zawiłości mózgu, labiryntów, kolorowanek, kredek, plasteliny i krzyżówek. To wszystko i wiele więcej, by wyjaśnić najmłodszym ciekawskim zawartości własnych głów. Będzie kolorowo, wesoło i edukacyjnie.

Dla dzieci przygotowane zostały wygodne, miękkie pufy i wszystkie rekwizyty potrzebne do zgłębienia tajemnic szarej, gumiastej masy w głowie. Dla chętnych mamy niespodziankę w postaci specjalnych pokazów filmowych!

Fundacja Mózg!

Fundacja Mózg! powstała z naszej pasji do neuronauki oraz z potrzeby dzielenia się wiedzą. Zajmujemy się tworzeniem wydarzeń związanych z popularyzowaniem wiedzy o mózgu, które przenosimy do przestrzeni miejskiej. Planujemy szereg akcji społecznych, dzięki którym dowiecie się, jak żyć długo i przede wszystkim zdrowo. Osobom związanym neuronauką zawodowo proponujemy warsztaty, kursy oraz konferencje.

Z niecierpliwością czekamy na spotkanie z Wami! Cieszymy się, że możemy przedstawić swoje plany na nadchodzący rok i porozmawiać o Waszych oczekiwaniach. A to wszystko, by móc dla Was tworzyć rzeczy większe, lepsze i bardziej inspirujące.

Pokażemy Wam, co fajnego może narodzić się z pasji do mózgu!

Wydrukuj sobie mózg

Jak to jest trzymać w dłoni własny lub cudzy mózg? Czy widzieliście kiedyś jak drukuje się kość? Na stanowisku Rapid Crafting będziecie mogli się tego wszystkiego dowiedzieć. Drukarki 3d przypominają nam, że to, co kiedyś wydawało się science­fiction, teraz staje się rzeczywistością. I my, wraz z profesjonalistami z Rapid Crafting, chcemy Wam to pokazać.

Poza oglądaniem, będzie można porozmawiać, dotknąć i... nawet wziąć trochę dla siebie. Na miejscu zobaczycie, że drukarki 3d to nie tylko gadżety i zabawa, a coraz prężniej rozwijająca się technologia wsparcia medycyny ­ i nie tylko!

sponsorzy

Aktualności

Aktualności z Wrocławia 28-05-2020

Prezydent Wrocławia docenia nasz Uniwersytet za inicjatywy podejmowane w związku z pandemią

Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk przekazał prof. Romanowi Cieślakowi, Rektorowi Uniwersytetu SWPS, specjalne podziękowania za inicjatywy podejmowane przez naszą uczelnię podczas pandemii. Szczególne podziękowania zostały skierowane do kadry dydaktycznej za: stworzenie cyklu otwartych...

Czytaj więcej

Aktualności z Poznania 03-06-2020

Badanie: Współczucie i odpornośc w czasach pandemii

Świat zmaga się z pandemią koronawirusa od grudnia 2019 r. Wirus, który w szybkim tempie rozprzestrzenił się na całym świecie, wpłynął na życie wielu ludzi (bezpośrednio lub pośrednio). Już sam...

Czytaj więcej

Sukcesy 08-06-2020

Nasze studia prawnicze przygotowują do egzaminów na aplikacje

Absolwenci studiów prawniczych często nie są odpowiednio przygotowani do zawodu. Zdanie egzaminu na aplikacje prawnicze to również nie lada wyzwanie – wymaga nie tylko wiedzy, ale też praktycznych umiejętności rozwiązywania...

Czytaj więcej

Aktualności z Warszawy 15-06-2020

Med-Stres SOS – program online na pomoc służbie zdrowia

Każdego dnia walczą o życie tysięcy ludzi w Polsce, godzinami pracują w stanie stałego zagrożenia i pod wpływem silnych emocji. Nie widzą swoich bliskich, często brakuje im nie tylko środków...

Czytaj więcej

Sukcesy pozanaukowe 29-06-2020

Wydział Prawa na 2. miejscu w rankingu Rzeczpospolitej wśród uczelni niepublicznych

Jesteśmy w ścisłej czołówce! W IX edycji Rankingu Wydziałów Prawa dziennika „Rzeczpospolita” z 2020 roku Wydział Prawa Uniwersytetu SWPS w Warszawie zajął 2. miejsce wśród wszystkich jednostek uczelni niepublicznych w...

Czytaj więcej

Sukcesy pozanaukowe 30-06-2020

Uniwersytet SWPS doceniony w U-Multirank 2020

Z przyjemnością informujemy, że w rankingu U-Multirank 2020 Uniwersytet SWPS znalazł się wśród 25 najlepszych uniwersytetów na świecie, które otrzymały najwyższe oceny w kategorii Przychód z Kształcenia Podyplomowego i Zawodowego...

Czytaj więcej

UNIWERSYTET SWPS 02-07-2020

Zmiana formatu zajęć w październiku 2020

Zaspokajanie potrzeb studentów i konieczność przestrzegania zasad bezpieczeństwa w trakcie pandemii koronawirusa skutkują tym, że wiele uniwersytetów uruchomiło zajęcia online. Mimo złagodzenia ograniczeń nie wiemy, jak będzie wyglądała sytuacja jesienią...

Czytaj więcej

Online 04-07-2020

Strefa Designu Uniwersytetu SWPS partnerem Gdynia Design Days 2020

Już 4 lipca rusza wyjątkowa edycja online Gdynia Design Days – stworzona specjalnie na czas pandemii. Choć w tym roku nie zobaczymy się w Gdyni, można zameldować się na platformie GDD...

Czytaj więcej

Online 15-07-2020

Concept art: jak stworzyć świat gier od podstaw? – M. Antczak i A. Domino

Czy design działa? Tak, ale ten dobry. Czym jednak ten „dobry design” jest? Na to pytanie odpowiemy w nowym cyklu Strefy Designu Uniwersytetu SWPS: Dobry Design Działa. Cykl rozpoczynamy od bardzo...

Czytaj więcej

Webinar 15-07-2020

School of Ideas – warsztaty online dla młodzieży

Projektują nowe strategie działania. Kreują innowacyjne produkty i usługi służące poprawie jakości życia społecznego. Uczą się przewidywać trendy i jednocześnie budują profesjonalne portfolio. To studenci School of Ideas, nowatorskiego kierunku...

Czytaj więcej

Online 16-07-2020

What’s in store for the design industry? – L. Trialdi (Interni Design Journal)

Spotkamy się z redaktor prowadzącą największego magazynu o designie i architekturze Interni Design Journal. Ten kultowy magazyn doczekał się w czasie pandemii swojej premiery w wersji online, a za jego...

Czytaj więcej

Online 20-07-2020

Czym jest psychoterapia i dlaczego działa? – webinar

Psychoterapia – czym jest? Jak działa? Kto powinien z niej korzystać? Jak wygląda wizyta u psychoterapeuty albo u psychiatry? Na czym polegają dane zaburzenia psychiczne czy choroby? Czy farmakoterapia jest bezpieczna?...

Czytaj więcej

Online 22-07-2020

Współczesna fotografia i storytelling w projektowaniu graficznym – A. Gondek-Grodkiewicz

Dlaczego w fotografii ważny jest storytelling? Czy zdjęcia robi się aparatem, czy głową? Jak fotografowie funkcjonują w czasach, gdy każdy jest fotografem amatorem? Fotografia jako element grafiki – jak to...

Czytaj więcej

Webinar 23-07-2020

Hejt i odrzucenie. Osamotnienie nastolatków wśród rówieśników – webinar dla młodzieży

Każdy z nas potrzebuje kogoś zaufanego, na kogo może liczyć, z kim będzie się dobrze i swobodnie czuł. Nie zawsze jednak znajdujemy się w gronie osób, które sami wybraliśmy. Niejednokrotnie...

Czytaj więcej

Online 28-07-2020

Kultura organizacyjna: czy można ją zaprojektować? – Sylwia Hull-Wosiek i Edyta Paul (Concordia Desi…

Kultura organizacyjna jest bardzo ważnym elementem każdego miejsca pracy. To coś więcej niż przyjaźni współpracownicy czy estetyczna przestrzeń biurowa. Czym jest kultura organizacyjna i czy w ostatnich miesiącach zmieniła się wraz...

Czytaj więcej

Online 29-07-2020

Samotność w związku. Razem czy jednak osobno? – webinar

Uczucie samotności towarzyszy wielu osobom, które są w stałych związkach. Po okresie fascynacji przychodzi codzienność, a z nią – niekiedy obojętność na potrzeby drugiej osoby. Samotnie można czuć się również...

Czytaj więcej