Już po raz czwarty Uniwersytet SWPS oraz Centrum Nauki Kopernik organizują adresowany do pracowników naszej uczelni konkurs na innowacyjny projekt badawczy. Dwa najwyżej ocenione projekty otrzymają granty w wysokości do 15 000 zł każdy na realizację badań w przestrzeni wystawienniczej w CNK.
Idea konkursu
W konkursie przyjmowane są zgłoszenia projektów, które poruszają jeden z proponowanych tematów:
- Zależności między złożonością treści i narzędzi edukacyjnych w edukacji STEAM a procesami uwagi i procesami pamięciowymi.
- Dostępność rozwiązań edukacyjnych z obszaru nowych technologii dla uczniów w kontekście rozumienia, myślenia algorytmicznego i tworzenia analogii.
Uczestnicy konkursu zrealizują projekty we współpracy z CNK: przedmiotem badań staną się wybrane projekty edukacyjne Centrum.
Centrum Nauki Kopernik
Konkursowi przyświeca idea praktycznego wymiaru badań humanistycznych i społecznych. Ponadto ma on propagować partnerstwo środowiska akademickiego z kultury. Organizatorzy zachęcają do tworzenia interdyscyplinarnych zespołów, opracowujących innowacyjne metody badawcze.
Programy edukacyjne Centrum Nauki Kopernik to inspirująca przestrzeń do badań procesów poznawczych dzieci i dorosłych. Ponad tysiąc osób każdego dnia korzystając z eksponatów, uczestnicząc w warsztatach, odkrywa, w jak różny sposób można uczyć się, i jak fascynujący jest świat nauki.
Eksploracja tych zjawisk w CNK przez socjologów, psychologów, kulturoznawców może dostarczyć unikalnej, użytecznej wiedzy, cennej przy tworzeniu nowych eksponatów, pomocy naukowych, zestawów edukacyjnych, programów i form zajęć.
Adresaci
Konkurs skierowany jest do wszystkich pracowników naukowo-dydaktycznych Uniwersytetu SWPS oraz doktorantów Interdyscyplinarnych Studiów Doktoranckich Uniwersytetu SWPS (w okresie składania wniosku i realizacji projektu kierownik projektu musi być pracownikiem etatowym Uniwersytetu SWPS lub doktorantem ISD). W konkursie mogą brać udział zarówno pojedynczy badacze, jak i wieloosobowe zespoły.
Nagroda
Nagrodą w konkursie są środki pieniężne w wysokości 15 000 zł na realizację każdego z dwóch najwyżej ocenionych przez komisję projektów badawczych.
Etapy konkursu i ważne terminy
I etap – przesłanie aplikacji zgodnej ze wzorem załączonym do regulaminu konkursu. Termin: 22 czerwca 2018 r.
II etap – publiczna prezentacja projektów wyselekcjonowanych przez Komisję. Termin: 13 lipca 2018 r.
III etap – ogłoszenie wyników konkursu
Termin: 28 lipca 2018 r.
IV etap – realizacja zwycięskich projektów.
Termin: 1 sierpień 2018 – 30 listopada 2018 r.
Jak wziąć udział?
Aplikacje (do 3 stron, w tym 1 strona kosztorysu), według wzoru stanowiącego załącznik do regulaminu, należy przesyłać drogą elektroniczną w terminie do 22 czerwca 2018 r. na adres Przewodniczącego Komisji (prorektordsn@swps.edu.pl) z kopią do Pani Dyrektor Działu Badań CNK (ilona.tanska@kopernik.org.pl)
Regulamin konkursu Przygody Umysłu z załącznikiem do pobrania »
Formularz zgłoszeniowy do pobrania »
Komisja konkursowa
przewodniczący
- prof. dr hab. Grzegorz Sędek, Prorektor ds. nauki Uniwersytetu SWPS
członkowie
- dyrektor Irena Cieślińska, Centrum Nauki Kopernik
- dr Ilona Iłowiecka-Tańska, Centrum Nauki Kopernik
- dr Maksymilian Bielecki, Uniwersytet SWPS
- dr Łukasz Tanaś, Uniwersytet SWPS
Podobne projekty badawcze prowadzone są w najbardziej innowacyjnych centrach nauki. Centrum Nauki NEMO od lat współpracuje z naukowcami z Uniwersytetu w Amsterdamie. Rezultatem jest szereg badań dotyczących relacji między dziećmi i ich opiekunami, a aktywnością eksploracyjną. Czytaj więcej»
Exploratorium w San Francisco od lat prowadzi badania dotyczące relacji między eksponatami a sposobami uczenia się. Warto inspirować się badaniami z tamtejszej biblioteki. Czytaj więcej »
Współpraca Uniwersytetu SWPS i Centrum Nauki Kopernik
Konkurs Przygody Umysłu to nie jedyne wspólne przedsięwzięcie Uniwersytetu SWPS i Centrum Nauki Kopernik. W ramach umowy o współpracy między instytucjami zawartej w 2015 r. organizowane są badania naukowe, projekty edukacyjne, seminaria i konferencje naukowe, praktyki studenckie i staże doktoranckie.