• https://podcasts.apple.com/us/podcast/samotno%C5%9B%C4%87-czego-nas-uczy-s%C5%82awomir-prusakowski/id1437994794?i=1000451305844
  • https://open.spotify.com/episode/498diwFRFuG2zYn0v9urHf
  • https://soundcloud.com/swpspl/samotnosc-czego-nas-uczy-slawomir-prusakowski/s-Qj5sI
  • https://lectonapp.com/pl/audiobook/bc1e5618-cc4d-4526-a3bf-89c73b329986?_lst&catalog=e9425407-77fe-43bc-ab68-1aaeb3ec6033

Nie ma nic złego w byciu samemu – pod warunkiem, że człowiek nie czuje się samotny. Samotność bywa potrzebą. Jedni mają z nią trochę łatwiej, inni trudniej. Czym chwila dla siebie różni od samotności? Co robić, by być mniej samotnym? Czy jako społeczeństwo informacyjne jesteśmy bardziej narażeni na osamotnienie? O samotności i nauce, jaką możemy z niej wyciągnąć, na podstawie 3 pytań opowiada psycholog i trener Sławomir PrusakowskiUniwersytetu SWPS.

Samotność w informacyjnym zgiełku

Samotność może być wynikiem braku samowiedzy – świadomości tego, co jest dla nas ważne, jakie mamy potrzeby. Naukowiec z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego przeprowadził badania, w których aż 76 proc. ankietowanych stwierdziło, że czuje się samotna. Czym się różnią te osoby od tych, którzy na osamotnienie i izolację się nie skarżą? Jaką naukę dla nas możemy z tej wiedzy wyciągnąć? 

Ilość bodźców, z jakimi się co dzień mierzy współczesny człowiek, ciągle wzrasta. Nasz mózg ma jednak swoje ograniczenia, szczególnie jeśli chodzi o odróżnianie informacji dla nas ważnych od mniej istotnych. Przez to jesteśmy zmęczeni nadmiarem bodźców. W rezultacie nie mamy już sił i ochoty na interakcje z innymi, unikamy ludzi. I niepostrzeżenie zaczynamy się czuć nieszczęśliwi…

 

Prelegent

258 michal pozdal2

mgr Sławomir Prusakowski – trener biznesu. Posiada uprawnienia II stopnia Polskiego Towarzystwa Psychologicznego do prowadzenia treningów interpersonalnych. Przeprowadził ponad 14 000 godzin szkoleń, w tym ponad 1 400 godzin treningów interpersonalnych (Business-Relation Group Coaching). Współpracuje z wieloma organizacjami szkolącymi. Zajmuje się działalnością prospołeczną. Pracuje również na uczelni, gdzie pokazuje studentom psychologii, jak to, czego się uczą na wykładach da się przełożyć na praktykę. Szkoli kadrę menedżerską i zespoły specjalistów z kompetencji miękkich.

Obejrzyj webinar „Samotność pośród ludzi”

Otoczeni ludźmi, ale samotni. Mając rodziny, wielu znajomych i dobre relacje w pracy, czujemy się osamotnieni, w izolacji, zmarginalizowani, odrzuceni. Dlaczego tak jest? Co na to wpływa? Czy kontakty twarzą w twarz mogą uczynić nas zdrowszymi, szczęśliwszymi i mądrzejszymi? Jakie są konsekwencje długotrwałego poczucia osamotnienia i do jakich zaburzeń prowadzą? Jak na dobre pożegnać ten stan? Psycholog Joanna Gutral rozmawia o tym z psycholożką i psychoterapeutką Ewą Chalimoniuk.

„Samotność pośród ludzi”

Zapraszamy na spotkanie

Chcemy mieć satysfakcjonujące życie osobiste, zawodowe, towarzyskie, cieszyć się zdrowiem – nie tylko fizycznym, lecz także psychicznym. Wiemy bowiem, jak trudne dla naszego samopoczucia i równowagi w codziennym funkcjonowaniu są niemiłe niespodzianki, kłopoty, przykre – czy nawet traumatyczne – doświadczenia, jakie funduje nam życie. Jak zapewnić sobie „zdrową głowę”? Jak rozwijać w sobie właściwości psychiczne, które pomogą nam tak kierować sobą, kontaktować się z ludźmi i rozwiązywać problemy, żeby móc się cieszyć wysoką jakością życia?

Zapraszamy na spotkanie „Zdrowie psychiczne - jak osiągnąć dobrostan psychiczny, fizyczny i społeczny?”, podczas którego wystąpią psycholodzy, psychiatrzy i psychoterapeuci: dr Agnieszka Popiel, dr Maciej Klimarczyk i dr Maja Herman.

15 października
17.30–19.00
Warszawa

Zapraszamy na webinar

Wśród cech wspierających zdrowie psychiczne wyróżnia się cechy intelektualne, takie jak mądrość, autentyczność i wytrzymałość, oraz cechy emocjonalne, jak wdzięczność, nadzieja czy duchowość. Na nasze zdrowe funkcjonowanie wpływa sposób odnoszenia się do ludzi, bliskość, współczucie, empatia czy altruizm. Co jeszcze składa się nasz dobrostan psychiczny i jak o niego dbać? Gdzie szukać wsparcia i pomocy? Jak pełniej korzystać z własnych zasobów i żyć zdrowo, a więc szczęśliwie?

Zapraszamy na spotkanie online „Zdrowie psychiczne – jak o nie dbać?”, podczas którego psycholog Joanna Gutral będzie rozmawiać z psychoterapeutką dr Agnieszką Mościcką-Teske z Uniwersytetu SWPS.

17 października
17.00–18.00
online

Zobacz także

Group 426 Group 430 strefa zarzadznia logo 05 logo white kopia