• https://podcasts.apple.com/us/podcast/po%C5%82owa-prawdy-o-samotno%C5%9Bci-czyli-o-po%C5%BCytkach-z-odosobnienia/id1437994794?i=1000452138501
  • https://open.spotify.com/episode/6242Jd91DQ51Hp5TRM1jgz
  • https://soundcloud.com/swpspl/polowa-prawdy-o-samotnosci-czyli-o-pozytkach-z-odosobnienia-dr-jaroslaw-kulbat/s-sSwux
  • https://lectonapp.com/pl/audiobook/ea1a4c9c-d41f-4b0a-9006-362bd65fab6a?_lst

Samotność kojarzy się nam jednoznacznie negatywnie. Okazuje się jednak, że może nam ona wiele dać. Jakie są dobre strony przebywania w odosobnieniu? Dlaczego warto uświadomić sobie pozytywne konsekwencje samotności? Dlaczego samotność epizodyczna jest integralnym elementem naszego funkcjonowania? Co ma wspólnego samotność z odpoczywaniem? Na te pytania odpowiada – jak sam o sobie mówi – entuzjasta samotności, psycholog społeczny Jarosław KulbatUniwersytetu SWPS.

Bycie samemu – potrzebne i pożyteczne?

Może nie ma się jednak czego bać? Psychologowie społeczni zbadali bowiem, że samotność nie jest wcale tak zła, jak ją malują. Podajmy przykład badania, w którym zapytano ludzi, w jaki sposób najlepiej odpoczywają, jakie aktywności ich relaksują. Ankietowani mieli wybrać z listy po 3 zachowania. Ponad połowa wskazała takie czynniki: samotny kontakt z naturą, czytanie, pozostawanie w samotności. Spotkania z przyjaciółmi i znajomymi wybrało zaledwie ok. 25 proc. ankietowanych. Okazuje się, że obecność ludzi wokół nas stymuluje nasz umysł i pobudza do działania, za to przebywanie w samotności daje redukcję nadmiaru informacji i wyciszenie. To jeden z tych aspektów samotności, które mają na nas zbawienny wpływ.

 

Prelegent

258 michal pozdal2

dr Jarosław Kulbat – psycholog społeczny. W swojej pracy badawczej koncentruje się na problematyce wpływu społecznego. Analizuje czynniki, jakie oddziałują na funkcjonowanie psychologiczne i modyfikują to, co myślimy i czujemy, a co często pozostaje niezauważone. Interesuje się także genezą, dynamiką i rozwiązywaniem konfliktów interpersonalnych, zwłaszcza doświadczanych w bliskich związkach. Jest autorem licznych publikacji, uczestnikiem konferencji i recenzentem czasopism naukowych.

Obejrzyj webinar „Samotność pośród ludzi”

Otoczeni ludźmi, ale samotni. Mając rodziny, wielu znajomych i dobre relacje w pracy, czujemy się osamotnieni, w izolacji, zmarginalizowani, odrzuceni. Dlaczego tak jest? Co na to wpływa? Czy kontakty twarzą w twarz mogą uczynić nas zdrowszymi, szczęśliwszymi i mądrzejszymi? Jakie są konsekwencje długotrwałego poczucia osamotnienia i do jakich zaburzeń prowadzą? Jak na dobre pożegnać ten stan? Psycholog Joanna Gutral rozmawia o tym z psycholożką i psychoterapeutką Ewą Chalimoniuk.

„Samotność pośród ludzi”

Zapraszamy na spotkanie

Chcemy mieć satysfakcjonujące życie osobiste, zawodowe, towarzyskie, cieszyć się zdrowiem – nie tylko fizycznym, lecz także psychicznym. Wiemy bowiem, jak trudne dla naszego samopoczucia i równowagi w codziennym funkcjonowaniu są niemiłe niespodzianki, kłopoty, przykre – czy nawet traumatyczne – doświadczenia, jakie funduje nam życie. Jak zapewnić sobie „zdrową głowę”? Jak rozwijać w sobie właściwości psychiczne, które pomogą nam tak kierować sobą, kontaktować się z ludźmi i rozwiązywać problemy, żeby móc się cieszyć wysoką jakością życia?

Zapraszamy na spotkanie „Zdrowie psychiczne - jak osiągnąć dobrostan psychiczny, fizyczny i społeczny?”, podczas którego wystąpią psycholodzy, psychiatrzy i psychoterapeuci: dr Agnieszka Popiel, dr Maciej Klimarczyk i dr Maja Herman.

15 października
17.30–19.00
Warszawa

Zapraszamy na webinar

Wśród cech wspierających zdrowie psychiczne wyróżnia się cechy intelektualne, takie jak mądrość, autentyczność i wytrzymałość, oraz cechy emocjonalne, jak wdzięczność, nadzieja czy duchowość. Na nasze zdrowe funkcjonowanie wpływa sposób odnoszenia się do ludzi, bliskość, współczucie, empatia czy altruizm. Co jeszcze składa się nasz dobrostan psychiczny i jak o niego dbać? Gdzie szukać wsparcia i pomocy? Jak pełniej korzystać z własnych zasobów i żyć zdrowo, a więc szczęśliwie?

Zapraszamy na spotkanie online „Zdrowie psychiczne – jak o nie dbać?”, podczas którego psycholog Joanna Gutral będzie rozmawiać z psychoterapeutką dr Agnieszką Mościcką-Teske z Uniwersytetu SWPS.

17 października
17.00–18.00
online

Zobacz także

Group 426 Group 430 strefa zarzadznia logo 05 logo white kopia