Od wieków uroda z jednej strony utożsamiana jest z dobrem i elegancją, a z drugiej traktuje się ją jako narzędzie wpływu i osiągania własnych korzyści. Literatura piękna przedstawia kreacje urodziwych i dobrych niewiast bądź wizerunki femmes fatales. Jednakże to uroda stanowi punkt wspólny tych postaci. Współcześnie jesteśmy narażeni na internalizację nierealistycznych standardów urody prezentowanych w mediach. Skąd bierze się kult piękna fizycznego? Jak ważne jest ono we współczesnym świecie? Jak zmieniały się standardy urody na przestrzeni wieków? Czy istnieją ponadczasowe kanony piękna? Podczas wykładu „Lustereczko powiedz przecie, czy piękno jest ważne na świecie?” odpowie na te pytania dr Dagmara Gawron, psycholog z Uniwersytetu SWPS we Wrocławiu.

Wydarzenie objęte jest patronatem Strefy Psyche.

13 kwietnia
16.00-17.30
Wrocław

O cyklu „Współcześni romantycy”

Czy atrakcyjność to rzecz ponadkulturowa, czy uwarunkowana modą? Romantyczne bohaterki i bohaterowie mieli być bladzi, rozmarzeni i chorowici. Zupełnie inaczej jest współcześnie: cenimy zdrową opaleniznę i wysportowaną sylwetkę. Jednak psychologia ewolucyjna podpowiada nam, że pewne cechy będziemy uznawać za piękne niezależnie od czasów, w których żyjemy.

„Współcześni romantycy” to prowadzony od 2016 roku cykl spotkań organizowany przez Muzeum Pana Tadeusza wspólnie z Uniwersytetem SWPS. Zaproszeni goście ze współczesnej, naukowej perspektywy przyglądają się tym zagadnieniom charakterystycznym dla kultury romantycznej, które są aktualne również dzisiaj. W kwietniu zapraszamy na kolejne spotkanie już czwartej odsłony cyklu, której motywem przewodnim jest szeroko rozumiany wizerunek.

Lustereczko, powiedz przecie, czy piękno jest ważne na świecie? Istota atrakcyjności fizycznej

Powszechnie uważa się, że uroda nie jest najważniejszą cechą człowieka. Szereg badań psychologicznych wskazuje jednak na wiele rzeczywistych korzyści płynących z ładnego wyglądu. Chcemy myśleć, że atrakcyjność nie jest ważna, jednak nadmiernie dbamy o własny wygląd.

Podczas wykładu odpowiemy na pytania o to, w jakich sytuacjach społecznych uroda pomaga i czy w ogóle może przeszkadzać? Dlaczego botoks poprawia nastrój i co sprawia, że ludzie chcą być piękni za wszelką cenę? Co zatem jest pięknem i co nam się podoba? Jak zmieniały się standardy urody na przestrzeni lat i czy istnieją uniwersalne kanony piękna?

258 Dagmara Gawron

dr Dagmara Gawron– adiunkt na Uniwersytecie Zielonogórskim oraz wykładowca na wrocławskim wydziale Uniwersytetu SWPS. Zajmuje się psychologią osobowości, psychologią emocji i motywacji. Prowadzi badania w zakresie koncentracji na własnym wyglądzie i jej związku z psychospołecznym funkcjonowaniem kobiet i mężczyzn. Autorka artykułów naukowych w obszarach wizerunku własnej osoby, emocji i motywacji.

Harmonogram kolejnych spotkań

11 maja 2019

  • Zaburzony wizerunek własnej osoby – dr Anna Jeleń

8 czerwca 2019

  • Wąsik Słowackiego. Kreowanie marki osobistej – dr Karina Stasiuk-Krajewska

Organizatorzy

  • Muzeum Pana Tadeusza
  • Uniwersytet SWPS

Partner

  • Radio LUZ

logotypy romantycy

Termin i miejsce

13 kwietnia 2019, godz. 16.00-17.30

Muzeum Pana Tadeusza,
Rynek 6, Wrocław

Kontakt

Ewa Pacykowska
e-mail: swps.wroclaw@swps.edu.pl

Dobromiła Jankowska
e-mail: dobromila.jankowska@ossolineum.pl
tel. +48 71 755 06 20 | +48 601 899 313

[Form 20190413_Event_Wroclaw not found!]

 

Wydarzenia

29
sierpnia
Temat miesiąca
wykład
Seks

Jakie strategie seksualne stosują kobiety?

Sopot

12
września
Temat miesiąca
spotkanie online
Samotność

Samotność pośród ludzi

Webinar

12
września
Temat miesiąca
event miesiąca
Samotność

Samotność – blaski i cienie

Wrocław

Archiwum wydarzeń

06
sierpnia
Temat miesiąca
spotkanie online
Seks

Seks zaczyna się w głowie

Webinar

02
sierpnia
Temat miesiąca
event miesiąca
Seks

Seks we współczesnym świecie

Poznań

11
lipca
Temat miesiąca
event miesiąca
Lęk

Lęk – nie taki straszny

Sopot

11
lipca
Temat miesiąca
spotkanie online
Lęk

Lęk – życiodajna emocja

Webinar

19
czerwca
spotkania dla młodzieży

Wrocławskie Kółko Psychologiczne

Wrocław

18
czerwca
spotkania dla młodzieży

Poznańskie Kółko Psychologiczne

Poznań

Zobacz także

Group 426 Group 430 strefa zarzadznia logo 05 logo white kopia