hr award color

logo uswps nazwa 3

Nauka i badania

Gdybyśmy zrozumieli, że talent to największy skarb, jaki może wydać z siebie wspólnota, gdybyśmy doinwestowali mechanizmy wyławiania go i promowania, to nasze społeczne IQ wzrosłoby bardzo szybko, a marka narodowa poszybowała wysoko w percepcji świata – mówi Paweł Potoroczyn, dyrektor generalny Uniwersytetu SWPS i najbardziej znany w Polsce Pan od Kultury.

Wywiad został przeprowadzony przez Iwonę Zabielską-Stadnik, redaktor naczelną „Newsweek Psychologia”.

Kultura a marka

Newsweek Psychologia: Pan od Kultury - po tylu latach zajmowania się kulturą ten przydomek wydaje się jak najbardziej uprawniony. A skoro jest pan Panem od Kultury, to ciekawa jestem, jak pan definiuje to bardzo niedefiniowalne pojęcie.

Paweł Potoroczyn: Odpowiem metaforą: warunkiem życia na ziemi jest woda. A to przecież mieszanina dwóch łatwopalnych gazów. Kultura jest wodą, bez której życie więdnie. A mówiąc językiem komunikacji – kultura to tożsamość, emocje i zbiór wartości.

Tak samo mówi się o marce.

Dokładnie. To jest właśnie istota marki. Dlatego kultura jest markotwórcza, a marki tworzą własne kultury.

Czy Polska ma swoją markę narodową? Instytut Adama Mickiewicza, którym Pan kierował, bardzo nad tym pracował.

Państwo nigdy nie miało strategii, jak marką narodową zarządzać. Zmieniały się gabinety, powstawały różne rady, ale koherentnej strategii brakowało. Polska jest 23. gospodarką świata, a w Country Brand Index jesteśmy na 45. pozycji. To niekorzystna ekonomicznie i politycznie rozbieżność – percepcje rozjeżdżają się z rzeczywistością. Rolą Instytutu Mickiewicza było takie zarządzanie percepcjami, by zmniejszyć dystans między realnym potencjałem kraju, a jego miejscem w rankingach.Przez kilka lat z rzędu mieliśmy bezprecedensową sekwencję wielkich kotwic komunikacyjnych, czyli idealnych okazji do opowiadania Polski: Rok Chopinowski, prezydencja w UE, Euro 2012, Europejska Stolica Kultury we Wrocławiu. Żadnej z tych okazji nie zmarnowaliśmy. IAM, którym wtedy kierowałem, odpowiadał za międzynarodowy program kulturalny polskiej prezydencji. Zrealizowaliśmy 400 projektów w 100 dni, w 10 strefach czasowych. Na podsumowującą konferencję prasową przyjechałem z 33. kilogramami wydruków ze światowej prasy. 7 tysięcy różnego typu materiałów i wszystkie życzliwe. To była komunikacyjna masa krytyczna.Dzięki kulturze Polska zyskała oblicze, stała się rozpoznawalna. Lubiana, rozumiana, szanowana, uśmiechnięta.

Rewolucjonizm kulturalny?

Wyszliśmy z percepcyjnego dna?

Nigdy bym nie użył tego słowa, powiedziałbym, że wyszliśmy ze sfery przezroczystości czy niewidzialności. Dzisiaj opieramy się na ostatnich badaniach Country Brand Index, kolejne będą chyba za rok. Nie potrafię przewidzieć czy rozdźwięk między rzeczywistością a percepcją nadal się utrzyma, zmniejszy czy pogłębi. Wciąż mam mnóstwo kontaktów w najbardziej opiniotwórczych środowiskach w Europie i ci ludzie zachodzą w głowę, czy Polacy na pewno wiedzą, co robią. Kiełkuje w nich wątpliwość, czy to był dobry pomysł, żeby rozszerzać Unię na Wschód. Że może to jest tylko Białoruś light, kraj pociągnięty cienką warstwą pokostu, który udaje Europę, ale jego prawdziwe miejsce jednak jest w rosyjskiej strefie wpływów. Takie myślenie jest zabójcze dla marki narodowej. To, że nie kupimy Caracali, że zażądamy reparacji od Niemców, że nauczymy Francuzów jeść widelcem jest drugorzędne. Straty, które ponosi polska tożsamość, ta głęboko europejska, ta sympatyczna i gościnna, będą trudne do odrobienia. Następne pokolenie zawodowców od komunikacji marki i dyplomacji będzie miało mnóstwo roboty.

Czuł się pan w tych czasach nieodległych, ale jednak już minionych, rewolucjonistą kulturalnym?

Nie, dlaczego?

Przecież przewrócił pan myślenie o zarządzaniu kulturą do góry nogami. Najpierw w Instytutach Kultury Polskiej, potem w Mickiewiczu.

Nigdy nie czułem się rewolucjonistą tylko realistą. Rewolucja zaczyna się dopiero teraz, wraz z załamaniem paradygmatu. Kiedy przekonywaliśmy klasę polityczną i świat biznesu, że kultura jest częścią gospodarki, po prostu podążaliśmy za trendem, który w Europie Zachodniej czy w Stanach był oczywisty. Ale rewolucyjna jest konkluzja, że dzisiaj jest dokładnie odwrotnie. Że to gospodarka jest częścią kultury. Jedna z przesłanek, która o tym świadczy to kryzys roku 2008. Czytałem wywiad z bankierem, który mówił, że źródeł ostatniego kryzysu trzeba szukać w aksjologicznej słabości kultury i jedna z dróg wyjścia z niego wiedzie przez wzmocnienie kultury. Druga rewolucyjna przesłanka to fakt, że do języka ekonomii weszły na trwałe pojęcia ze sfery aksjologicznej, czyli z kultury właśnie: zaufanie, szacunek, wartość, sens. Gospodarka, która tworzy własną aksjologię staje się kulturą.

 Państwo, które myśli, że kultura jest droga, bardzo szybko się przekonuje, ile kosztuje ignorancja.

Gospodarka jako kultura

Gospodarka czyli kultura?

Gospodarka jako kultura. Jeśli spojrzeć na największe sukcesy ostatniej dekady czy ostatnich 15 lat, to osiągają je firmy, które wyszły z modelu transakcyjnego i weszły w model relacyjny. A gdy mówimy o relacjach, to mówimy właśnie o ideach, tożsamościach, wartościach. Przyszłość należy do tych gospodarek, tych firm, które tworzą własną kulturę, własne zbiory wartości.

Myśli pan, że w polskim modelu społeczno-gospodarczym, opartym jednak na myśleniu bardzo tradycyjnym, hierarchicznym, zależnościowym, taka koncepcja ma szanse się przyjąć?

Ta zmiana jest nieunikniona. Zsieciowani millenialsi, screenagersi, czy jeszcze młodsi, wymuszą te zmiany, ponieważ oni nie będą kupowali produktów, które nie pochodzą z firm o określonej kulturze. Puszczą z torbami schowane za poprawnościowym CSR-em koncerny, które łżą w żywe oczy, podszywając się pod wartości, których nie mają w swoim DNA.

A na razie, w nowej Polsce, mimo gospodarczego, mitycznego już skoku, z kulturą zawsze jest jakiś problem. Wszyscy wiedzą, że jest ważna, ale finanse na nią już nie, przynajmniej dopóki nie służy indoktrynacji i propagandzie. Dlaczego państwu nie opłaca się dbać o kulturę?

Tylko głupiemu państwu tak się wydaje. Państwo, które myśli, że kultura jest droga, bardzo szybko się przekonuje, ile kosztuje ignorancja.

Jest taka pyszna anegdota: dziennikarz pyta Czesława Miłosza jaka byłaby jego pierwsza decyzja, gdyby został ministrem kultury. A Miłosz na to - przywróciłbym grekę w szkołach. Na co dziennikarz: No tak, ale to jest w gestii ministra edukacji. Miłosz odpowiada: O, to jest teraz osobno?

Niby mamy teraz teoretycznie bardzo pożądaną sytuację, kiedy dwóch wicepremierów odpowiada za kulturę i naukę, ale to nie jest rezultat namysłu nad przyszłością Polski tylko koalicyjnych układanek. Nie dostrzegam jakiegoś większego wysiłku, by zaangażować kulturę do zszycia tej wspólnoty, widzę za to masterplan, by ją jeszcze głębiej podzielić.

Nauka od "innych" i inwestycja w talenty

Ten „masterplan” chyba polega na tym, aby Boże broń nie uczyć się od innych. Dlaczego mamy taki problem z korzystaniem z dobrych wzorców?

Żartuje pani? Niemiec ma nas uczyć? Szwed by jeszcze mógł… na Szweda może jeszcze byśmy się zgodzili. Ale Czech, „Pepik”? Litości. My Polacy jesteśmy. My wiemy. Polski mężczyzna rodzi się z całkowitą i wyczerpującą wiedzą na każdy temat, a polska polityka należy do polskich mężczyzn. Kiedy pani słyszała polityka, który na dowolne pytanie z dowolnej dziedziny, o której nie ma pojęcia, odpowiedziałby: „Nie wiem, muszę o tym pomyśleć”? Słyszała pani taką odpowiedź? Nie. Bo on wie.

Ale za to jesteśmy dumni, że polskie dzieci świetnie sobie radzą w testach pisanych.

Zaskoczę panią. Trzy kraje, które wg OECD są liderami w rankingach innowacji technologicznej i innowacji społecznej to USA, Izrael i Szwecja. Jak wypadają szwedzkie dzieci w testach PISA? Słabo. Izraelskie? Jeszcze słabiej. Amerykańskie? Szkoda gadać. Więc z czego my się cieszymy? Że nauczyliśmy dzieci rozwiązywać testy zamiast rozwiązywać problemy?

A gdybyśmy zrezygnowali z tego naszego polskiego przekonania, że wszystko wiemy najlepiej i zechcieli sięgnąć do dobrych wzorców, to co w sferze szeroko rozumianej kultury mogłoby być dla nas najbardziej inspirujące?

Unikam słowa naród, bo to się dzisiaj zrobiło dwuznaczne, ale może tak trzeba - są narody, które potrafią szanować talent. Rozumieją, że to jest sól ziemi. I nawet są skłonne przeinwestować dziewięciu niezdolnych, żeby nie uronić tego jednego genialnego. I tego się powinniśmy nauczyć. Bo talent jest najmniej sprawiedliwie podzielonym dobrem na świecie. Bo jest go tak niewiele, pierwiastki ziem rzadkich. Gdybyśmy, jako wspólnota, zrozumieli, że to jest największy skarb, jaki może wydać z siebie lud, plemię, naród, jakkolwiek to nazwiemy, gdybyśmy doinwestowali mechanizmy ich wyławiania i - chociaż nie cierpię tego słowa – promowania, to jestem pewien, że nasze narodowe IQ wzrosło by bardzo szybko, a marka Polska poszybowałaby wiele miejsc do góry.

Wartościowanie kultury

A od samej kultury - czego możemy się nauczyć?

Szacunku, dumy, wstydu i ironii.

Kiedy kultura o tym mówi?

Inaczej. Jeżeli o tym nie mówi i tego nie uczy, to nie jest to kultura.

Pojmuje pan kulturę bardziej jako sposób myślenia niż jako zbiór wytworów ludzkiej kreatywności?

Jako język, który może być bardzo różny, ale zawsze wyraża emocje, tożsamość, wartości.

Jeśli kultura reprezentuje tożsamość i wartości, a poprzez język go wyraża to znaczy, że sama jest wartościująca. Mówimy o niej potocznie, że jest wysoka albo niska, gorsza i lepsza.

Nie mówimy tak.

Mówimy. W najlepszym razie, o tej „niskiej” mówimy – popularna.

Chciałbym zauważyć, że w Polsce kultura popularna do niedawna to była Ewa Demarczyk, Marek Grechuta, Starsi Panowie, Czesław Niemen czy Grzegorz Ciechowski.

To prawda, ale jest też kultura popularna rodem z tabloidów i disco polo.

Nie nazywajmy tego kulturą. To jest rozrywka.

A rozrywka nie jest częścią kultury?

Oczywiście, że jest. Może być godna albo nikczemna. Ale to jest coś innego, niż wysoka i niska. A takie podziały funkcjonują w percepcji i twórców i odbiorców. Kultura jako zbiór wytworów ludzkiego umysłu, musi chyba podlegać wartościowaniu, nawet jeśli nam się to nie podoba.

Chodzi o to, żeby manifestacje kultury podlegały aktywnemu wartościowaniu przez więcej niż jeden czy dwa procent danej populacji. I tu wracamy do edukacji. Polska szkoła nie przygotowuje do udziału w kulturze. Nie uczy czytania kodów kultury, rozumienia jej toposów. Tadeusz Mazowiecki wyznał kiedyś, że w procesie transformacji zgubiliśmy kulturę, edukację i środowisko naturalne, i że od tego powinniśmy byli zacząć.

A wracając do „wartościowania” - proponuję stosować metodę mojej córki Marysi. Kiedy miała pięć lat, powiedziała: „Tatku, ja tak lubię piękne rzeczy”. „Córeczko – pytam - które to są te piękne?”, a ona: „To te, które lubią Marysię”. Piękno jest miłością rzeczy do ludzi. Piękna literatura, piękna muzyka, piękna sztuka to te, które kochają człowieka. I z jakiegoś powodu wszyscy wiemy, chociaż każdy ma inne kryteria, które dzieło pobudza zmysły czy katapultuje w duchowy kosmos. Rozrywka zaspokaja potrzeby, kultura je tworzy. A nawet jest potrzebą. Niech więc wartościuje się w ten sposób.

Jak „opowiadać” Polskę światu?

Gdyby dostał pan taką możliwość, żeby znowu opowiadać Polskę światu, co by pan opowiedział dzisiaj?

  • Duma bez pychy.
  • Wolność bez anarchii.
  • Powaga bez zadęcia.
  • Mądrość bez nieomylności.
  • I humor bez rechotu.

Cały czas to samo.

Artykuł był publikowany w listopadowym wydaniu "Newsweek Psychologia Extra 4/17”.
Czasopismo dostępne na stronie »

258 pawel potoroczyn

Paweł Potoroczyn

Dyrektor generalny Uniwersytetu SWPS. Był Konsulem do spraw kultury w Konsulacie Generalnym RP w Los Angeles, pierwszym dyrektorem Instytutu Kultury Polskiej w Nowym Jorku, dyrektorem Instytutu Polskiego w Londynie, przez osiem lat (do września 2016) dyrektorem Instytutu Adama Mickiewicza. W roku 2013 wydał nominowaną do Nike powieść „Ludzka rzecz”.

Blog popularnonaukowy

Blog popularnonaukowy 14-01-2019

Tutoring jako poszukiwanie wolności

Tutoring jako metoda indywidualnego nauczania, wychowania i wspierania rozwoju osobistego studentów, posiada niezwykle bogatą tradycję i ma coraz silniejszą pozycję oraz należne uznanie w środowiskach akademickich na świecie, a ostatnio...

Czytaj więcej

Blog popularnonaukowy 10-05-2018

„Manhunt: Unabomber” i detektywistyczne aspekty językoznawstwa

Serial „Manhunt: Unabomber”, dostępny w Polsce na platformie Netflix, to oparta na faktach historia poszukiwania jednego z najsłynniejszych amerykańskich terrorystów ubiegłego wieku. Głównym bohaterem serialu jest James Fitzgerald, postać autentyczna...

Czytaj więcej

Blog popularnonaukowy 03-05-2018

Powroty (do) „Gwiezdnych wojen”

May the fourth be with you! - te słowa wybrzmią w światowy Dzień Gwiezdnych Wojen z ust fanów Lucasowskiej sagi, wyczekujących na premierę kolejnego spin-offu w maju. O źródłach komercyjnego...

Czytaj więcej

Blog popularnonaukowy 21-04-2018

Zaufaj w geniusz swojego zespołu

Liderzy innowacyjnych firm nie kreują się już na indywidualistów, narcystycznych wizjonerów, bo wiedzą, że ich siłą jest dopasowany i skuteczny zespół. Jak liderzy  zmieniają siebie, aby wpływać na konkurencyjność organizacji?...

Czytaj więcej

Blog popularnonaukowy 16-03-2018

Wyimki z myśli o sztuce mediów

O tym jak przez czterdzieści lat ewoluowały poglądy w odniesieniu do sztuki nowych mediów - opowiada, na swoim przykładzie prof. Jerzy Olek uznany teoretyk sztuki zajmujący się fotografią i sztuką multimedialną. Niech...

Czytaj więcej

Blog popularnonaukowy 12-03-2018

MatchBeta – sztuczna inteligencja w planowaniu kariery

Zaczęło się od akcji zbierania danych od polskich profesjonalistów w 2016 roku. Miała ona charakter dobrowolnego wypełnienia anonimowego testu dostępnego online, przygotowanego przez naukowców z Centrum Innowacji Uniwersytetu SWPS. Wszystko...

Czytaj więcej

Blog popularnonaukowy 05-02-2018

Portret pamięciowy – relikt przeszłości czy przyszłość organów ścigania?

Kilka, czasem kilkanaście sekund – tyle ma świadek, żeby zapamiętać twarz przestępcy. Na tej podstawie powstaje portret pamięciowy, który w arsenale środków wykrywczych znajduje się już od ponad 100 lat...

Czytaj więcej

Blog popularnonaukowy 02-02-2018

Bitcoin - czy stanie się prawnym środkiem płatniczym?

Kurs bitcoina pod koniec roku 2017 wzrósł o ponad 150 proc. Na początku roku 2017 jeden bitcoin kosztował tylko około 970 dolarów. Tym samym najpopularniejsza waluta wirtualna urosła w ubiegłym...

Czytaj więcej

Blog popularnonaukowy 23-01-2018

O pewnym przypadku terapii filmem

Film jest elementem aktywnym i działającym, który może pobudzić do zmiany sposobu myślenia oraz do działania zarówno w procesie jego tworzenia, jak i odbioru. Sam proces kreacji dzieła filmowego może...

Czytaj więcej

Blog popularnonaukowy 15-01-2018

Charytatywna aktywność Polaków

W ciągu ostatnich kilkunastu lat w Polsce wzrosło zainteresowanie działalnością charytatywną. Mamy wiele możliwości do podejmowania tego rodzaju działań: od pojedynczych aktów pomocy, po zorganizowaną aktywność na forum organizacji społecznych...

Czytaj więcej

Blog popularnonaukowy 21-12-2017

Co wpływa na koncentrację u dziecka?

Jest niezbędna w domu i szkole, w trakcie odrabiania lekcji i zabawy. Podczas oglądania filmu i rozmowy. Co to? To koncentracja uwagi. Problemy z jej utrzymaniem ma coraz więcej dzieci...

Czytaj więcej

Blog popularnonaukowy 08-12-2017

Dlaczego niewinni przyznają się do przestępstwa?

Wydaje się mało prawdopodobne, aby podczas przesłuchania ktoś przyznał się do przestępstwa, którego nie popełnił. A jednak. Fundacja Innocence Project w trakcie 25 lat działalności zwolniła z amerykańskich więzień 351...

Czytaj więcej

Blog popularnonaukowy 24-11-2017

Seriale kryminalne okiem kryminalistyka. O efekcie CSI

„Myślałem, że będzie jak w filmie”, „Jak to: ekspertyzy DNA nie da się zrobić w godzinę?!”, „No proszę państwa, przecież w serialu opinia biegłych była wydana natychmiast!”. Czy to monolog...

Czytaj więcej

Blog popularnonaukowy 08-11-2017

Kultura, głupcze, jest najważniejsza!

Gdybyśmy zrozumieli, że talent to największy skarb, jaki może wydać z siebie wspólnota, gdybyśmy doinwestowali mechanizmy wyławiania go i promowania, to nasze społeczne IQ wzrosłoby bardzo szybko, a marka narodowa...

Czytaj więcej

Blog popularnonaukowy 28-09-2017

Władza technologii – panoptyzm i rządomyślność

Czy Google wie o nas więcej niż nasi najbliżsi? Skąd ten brak oporów, aby w mediach społecznościowych dzielić się nawet najbardziej intymnymi szczegółami ze swojego życia? A może nowoczesne technologie...

Czytaj więcej

Blog popularnonaukowy 27-09-2017

Jakie będą miasta przyszłości?

Wzrost zanieczyszczeń, wyższe koszty życia czy starzenie się społeczeństwa stanowią tylko część wyzwań, przed którymi stoją aglomeracje na całym świecie. O tym, jak będą rozwijać się i funkcjonować miasta na...

Czytaj więcej

Blog popularnonaukowy 23-08-2017

Co oznacza Brexit dla seniorów z Polski?

Czy wymagający opieki seniorzy będą mogli dołączyć do swoich rodzin mieszkających w Wielkiej Brytanii? Na co mogą liczyć dziadkowie odwiedzający wnuki w ich angielskich domach? Zmiany dotyczące sprowadzania do Wielkiej...

Czytaj więcej

Blog popularnonaukowy 27-07-2017

Czy brak snu może zabić?

11 dni i 24 minuty – tyle wynosi najdłuższy udokumentowany okres bez snu. Rekordu należącego do Randy’ego Gardnera jak dotychczas nikt nie pobił, choć wielu nieświadomie próbuje – notorycznie rezygnując...

Czytaj więcej

Blog popularnonaukowy 10-07-2017

Wyrwani ze snu

Oddanie nerki to moment, który jak każda ważna życiowa zmiana może skierować nas w dwie alternatywne strony: utrudnić lub ułatwić nasz naturalny rozwój psychospołeczny. O tym ważnym momencie psychologicznym z...

Czytaj więcej

Blog popularnonaukowy 22-06-2017

Rozwój nowych technologii a ochrona danych osobowych

Obowiązujące przepisy nie przystają do obecnego stanu nowych technologii, które w coraz szybszym tempie generują luki w systemach ochrony danych firm. Przedsiębiorcy mierzą się z zagrożeniami wynikającymi z korzystania z...

Czytaj więcej

Blog popularnonaukowy 19-06-2017

Przyszłość indywidualnych relacji z klientem

Codziennie pozostawiamy za sobą cyfrowe ślady w rzeczywistości fizycznej czy wirtualnej. Nasze listy znajomych, historia aktywności w mediach społecznościowych, ciasteczka (HTTP cookies), które przechowuje przeglądarka naszego komputera czy dane geolokalizacyjne...

Czytaj więcej

Blog popularnonaukowy 06-06-2017

Chodzi o to, aby język giętki...

Staranne pisanie, ważenie każdego słowa to dziś rzadkość. Potoczna polszczyzna jest uboga, prymitywna składniowo, często też wulgarna. Jednak wbrew dość powszechnym opiniom, średni poziom sprawności językowej Polaków ciągle się podnosi...

Czytaj więcej

Blog popularnonaukowy 01-06-2017

Robot nauczy programowania i pomoże zrozumieć emocje

Kiedy leciałem na Ziemię, niefortunnie zderzyłem się z asteroidą. Części statku rozpadły się po całym świecie, a dzieci pomagają mi je odnaleźć - tak twórcy Photona przybliżają dzieciom jego historię...

Czytaj więcej

Blog popularnonaukowy 29-05-2017

Fenomen przedsiębiorczości pokolenia sieci

Co decyduje o tym, że pewne osoby dostrzegają szanse w swoim otoczeniu, a inne nie? Dlaczego niektórzy rozpoznają okazje na biznes, inni zaś, obok tych samych okazji przechodzą obojętnie? Jednym...

Czytaj więcej

Blog popularnonaukowy 22-05-2017

Logo - to tylko wierzchołek góry lodowej

Nadgryzione jabłko, syrena na zielonym tle czy złote łuki. Przywykliśmy, że charakterystyczne elementy wizualnie identyfikują większość znanych nam produktów czy usług. Jak zmieniała się rola kompozycji i estetyki znaków w...

Czytaj więcej

Blog popularnonaukowy 17-05-2017

Umysł otwarty czy zamknięty?

O modelu „closed and open minds” i jego zastosowaniach w wyjaśnianiu relacji społecznych i biznesowych opowiada Jacek Santorski. Tekst jest fragmentem artykułu, który był publikowany w magazynie Coaching 5/2016 (38)...

Czytaj więcej

Blog popularnonaukowy 11-05-2017

Prawo dla przyszłych startupowców

Jak pokazują statystyki upada 9 na 10 start-upów. Oprócz rozsądku oraz solidnego przygotowania ekonomicznego, do rozpoczęcia działalności biznesowej niezbędna jest znajomość podstaw prawa handlowego, cywilnego, a nawet autorskiego. Mimo iż...

Czytaj więcej

Blog popularnonaukowy 10-05-2017

Czy kariera przedsiębiorcy jest dla ciebie?

Asertywność, pewność siebie i zdolność do rywalizacji - tymi cechami najczęściej określane są osoby postrzegane jako przedsiębiorcze. Czy jednak charakter jest najważniejszy w zarządzaniu swoim biznesem? O znaczeniu osobowości, płci...

Czytaj więcej

Blog popularnonaukowy 24-04-2017

Jak podejmować słuszne decyzje?

Prawie każde nasze działanie wiąże się z podejmowaniem decyzji. Nawet teraz: czy czytać dalej i być może dowiedzieć się czegoś na temat dokonywania wyborów, czy nie? Skoro nadal tu jesteś...

Czytaj więcej

Blog popularnonaukowy 17-03-2017

Oswoić architekturę

Jak urbanistyka i architektura kształtują społeczeństwo? W jaki sposób przestrzeń wpływa na ludzi? W niewielu miejscach widać to mocniej niż w Pałacu Kultury i Nauki - mówią Jola Starzak, kierownik...

Czytaj więcej

Blog popularnonaukowy 13-03-2017

Młodzież dzisiaj dorasta inaczej

Nie konto w banku, praca, prawo jazdy czy małżeństwo a mądrość życiowa i dojrzałość psychiczna są dla młodych oznaką dorosłości. Obok tradycyjnych ról społecznych wyłaniają się nowe kryteria, które zdaniem...

Czytaj więcej

Blog popularnonaukowy 26-01-2017

Rola kobiety w kulturze wietnamskiej

„Żywe historie” to fotograficzno-podróżniczy projekt Eweliny Klasury i Agnieszki Żywczyńskiej, absolwentek Uniwersytetu SWPS. Właśnie realizują swoje wielkie marzenie o podróży dookoła świata. Ich wojaże to nie tylko fizyczne pokonywanie kolejnych...

Czytaj więcej

Blog popularnonaukowy 24-01-2017

Synestetic design - nowy nurt projektowania

Czy lampa może pachnieć miętą? Tak, a nawet kardamonem czy talkiem. Balustrada może grać, komoda może mieć uszy, a termofor być wypełniony gryką - to tak zwane projekty synestetyczne angażujące...

Czytaj więcej

Blog popularnonaukowy 17-01-2017

W czym pomaga design thinking?

„Świetne pomysły nie rodzą się nagle w genialnych umysłach. Są wynikiem ciężkiej pracy wspomaganej przez zorientowany na człowieka proces twórczy, po którym następują cykle prototypowania, testowania i poprawiania” - tak...

Czytaj więcej

Blog popularnonaukowy 01-12-2016

Quo Vadis, Pakistan? Radykałowie i przemoc wobec mniejszości

Zwolennicy radykalnego islamu coraz częściej dochodzą do głosu w targanym wieloma wewnętrznymi konfliktami Pakistanie. Ich narzędziem w walce z przeciwnikami staje się tzw. prawo o bluźnierstwie. Coraz częściej jest ono...

Czytaj więcej

Blog popularnonaukowy 01-12-2016

Sztuczna inteligencja w rekrutacji i planowaniu kariery

We współczesnym świecie biznesu i ekonomii sukces odnoszą firmy, które potrafią znaleźć, zatrzymać i dobrze wykorzystać potencjał pracowników. Znalezienie ludzi z odpowiednimi kwalifikacjami i potencjałem to duże wyzwanie. Pracodawcy coraz...

Czytaj więcej

Blog popularnonaukowy 25-11-2016

Quo vadis, Pakistan? Rząd kontra armia

Pakistan jako państwo nuklearne, uwikłane w przewlekły konflikt z Indiami, permanentnie zagrożone bezpośrednim przejęciem steru władzy przez armię, poważnie dotknięte działalnością grup terrorystycznych i oskarżane o wykorzystywanie zbrojnych aktorów pozapaństwowych...

Czytaj więcej

Blog popularnonaukowy 17-11-2016

To nie koniec telewizji

Nawet w dobie internetu pozostaje skutecznym medium, ale czy w przyszłości też tak będzie? Telewizja. O perspektywach jej rozwoju mówi prof. Mirosław Filiciak, kierownik School of Ideas Uniwersytetu SWPS. Nie ma...

Czytaj więcej

Blog popularnonaukowy 16-11-2016

Czy sukcesy i porażki mają wpływ na nasze kolejne osiągnięcia?

Charles R. Snyder wykazał, że przywołanie w pamięci niepowodzenia lub sukcesu z przeszłości ma wpływ na poziom nadziei na sukces jako stan, czyli przekonania o możliwości poradzenia sobie z aktualnymi...

Czytaj więcej

Blog popularnonaukowy 26-10-2016

Święta, popkultura i marketing

Według badań przeprowadzonych przez CBOS w 2013 roku aż 72 proc. Polaków sprzeciwia się komercjalizacji świąt. Mimo to wielu z nas celebruje je w popkulturowym klimacie. Co rządzi naszymi rytuałami...

Czytaj więcej

Blog popularnonaukowy 10-10-2016

Ortoreksja – czy można jeść (za) zdrowo?

Dbanie o odpowiednią dietę jest pozytywnym zjawiskiem. Dzięki zdrowym posiłkom czujemy się lepiej, mniej chorujemy, dłużej cieszymy się dobrym samopoczuciem. Czasem bywa jednak tak, że troska o zdrową dietę zamienia...

Czytaj więcej

Blog popularnonaukowy 22-09-2016

Jak przeciwdziałać krótkowzroczności?

Czy Twoje dziecko czyta wieczorem przy złym świetle? Czy siada zbyt blisko telewizora? Na pewno spotkaliście się z opiniami o wpływie tych czynników na rozwój krótkowzroczności (miopii). Ale kolejne badania...

Czytaj więcej

Blog popularnonaukowy 08-09-2016

Czy na co dzień się boimy?

Wysoki odsetek obywateli nie czuje się bezpiecznie w naszym kraju, wynika z ogólnopolskiego badania opinii o bezpieczeństwie i zagrożeniu przestępczością, przeprowadzonego przez CBOS w kwietniu 2016 roku. Lęk społeczny przed...

Czytaj więcej

Blog popularnonaukowy 06-09-2016

Młody Werter na Snapchacie

Wolność, sprawiedliwość, patriotyzm, braterstwo, solidarność i tolerancja – między innymi te fundamentalne wartości i pojęcia poznają uczniowie z lektur szkolnych. Czy niezmienny od lat kanon literatury przedstawia je w sposób...

Czytaj więcej

Blog popularnonaukowy 01-09-2016

Skąd się biorą innowacje?

wywiad z dr Karoliną Charewicz-Jakubowską – Nie uczymy dzieci i młodzieży współpracy i stawiania pytań problemom. Nie pokazujemy im, że warto ryzykować. W zamian zaszczepiamy w nich dużo zwątpienia, lęku przed...

Czytaj więcej

Blog popularnonaukowy 29-08-2016

Simplicity Designer poszukiwany, czyli o zawodach przyszłości

Kim chcesz zostać, kiedy dorośniesz? Wśród dzieci do 10 roku życia odpowiedź na to pytanie nie zmieniła się od kilkudziesięciu lat. Sportowiec, strażak, inżynier, astronauta, lekarz i nauczyciel – według...

Czytaj więcej

Blog popularnonaukowy 16-08-2016

Eyetracking – czy te oczy mogą kłamać?

wywiad z Mateuszem Zarembą Na której półce w sklepie umieścić produkt, by konsument go nie przeoczył?  Gdzie na stronie internetowej powinno znaleźć się logo, aby było widoczne dla użytkowników? Odpowiedzi...

Czytaj więcej

Blog popularnonaukowy 21-07-2016

Nie rób z siebie bohatera!

Masz poczucie winy? Nie dotrzymałeś obietnicy? Postaw się w roli ofiary! Badania Kurta Graya i jego współpracowników pokazują, że inni ludzie oceniają nasze winy jako mniejsze, jeśli widzą w nas...

Czytaj więcej

Blog popularnonaukowy 05-07-2016

Czy prawników można zrozumieć?

Każdy ma prawo do sądu. Ma prawo bezpłatnie dowiedzieć się, dlaczego dany organ administracji rozstrzygnął sprawę w taki, a nie inny sposób. Tymczasem większość obywateli nie rozumie treści wyroków i...

Czytaj więcej

Blog popularnonaukowy 26-06-2016

Po co nam psychodietetyk? Wywiad z Bożeną Borutą-Gojny

Zdrowie nie jest nam dane raz na zawsze. Możemy jednak zapobiec niekorzystnym zmianom. „Wystarczy” prowadzić odpowiedni styl życia, stosować zasady zdrowego odżywiania i regularnie uprawiać sport. To nie jest jednak...

Czytaj więcej

Blog popularnonaukowy 20-06-2016

Pierwsza w Polsce diagnoza polskich festiwali filmowych

Każdego roku w Polsce odbywa się około 90 festiwali filmowych. Jak wpływają na branżę i lokalną społeczność? Czy istnieją jakiekolwiek kryteria, pozwalające uznać festiwal za dobry? Między innymi na te...

Czytaj więcej

Blog popularnonaukowy 20-06-2016

Po co badania w biznesie? Wywiad z dr Ewą Jarczewską-Gerc

Biznes nie może obejść się bez badań. Jednak badania obejmujące wyłącznie deklaracje konsumentów nie mają racji bytu. Nie od dziś wiadomo, że ludzie mówią jedno, by za chwilę zrobić coś...

Czytaj więcej

Blog popularnonaukowy 16-06-2016

Przyszłość Europy w rękach Brytyjczyków

23 czerwca obywatele Wielkiej Brytanii będą decydować, czy ich kraj pozostanie w Unii Europejskiej czy z niej wystąpi. Wynik referendum może rozpocząć proces rozłamu wspólnoty albo wręcz przeciwnie – umocnić...

Czytaj więcej

Blog popularnonaukowy 10-06-2016

Żywa sztuka czy nauka?

Hodowla i zastosowanie kultur tkankowych, metody pracy z DNA i komórkami macierzystymi, komunikacja między bakteriami, koncepcje biowładzy i biopolityki, zwierzęta a biotechnologie – czym jest sztuka biologiczna sprawdziła Joanna Jeśman...

Czytaj więcej

Blog popularnonaukowy 08-06-2016

4 pokolenia na rynku pracy

Waszyngtońskie lotnisko im. Ronalda Reagana zaskakuje swoim podejściem do zatrudnienia. W punktach informacyjnych pracują osoby, które 80 lat już mają za sobą, jednak prezentowaną postawą i zaangażowaniem wciąż potwierdzają swoją...

Czytaj więcej

Blog popularnonaukowy 06-06-2016

Zapomniane karty z historii najnowszych stosunków polsko-chińskich

Choć Polska  leży daleko od Chin nasze związki wzajemne były o wiele bardziej znaczące dla Polski niż można by sądzić. W związku z planowaną wizytą Prezydenta ChRL Xi Jinpinga w...

Czytaj więcej

Blog popularnonaukowy 05-06-2016

Brexit może być prezentem dla Polski

23 czerwca Brytyjczycy zagłosują za wyjściem lub pozostaniem w Unii Europejskiej. David Cameron prowadzi kampanię mającą zachęcić do pozostania w Unii, ale wynik referendum jest niewiadomą. W przypadku zwycięstwa zwolenników...

Czytaj więcej

Blog popularnonaukowy 07-05-2016

Zyski z naśladowania

Jeśli kelnerka powtarza słowa klientów to ma szansę na wyższe napiwki, a gdy ekspedientka w drogerii kopiuje gesty kupujących, to zarobi więcej - tak działa „efekt kameleona". Naukowiec z Uniwersytetu...

Czytaj więcej

Blog popularnonaukowy 17-03-2016

Transfer moralny

Ściskanie ręki z oszustem lub sam fakt siedzenia na krześle kłamcy sprawia, że ludzie czują się winni. Doktor Kendall Eskine wraz z zespołem na łamach Journal of Experimental Social Psychology...

Czytaj więcej

Blog popularnonaukowy 25-02-2016

Co dziś wpada w ucho młodym?

Muzyka to przekaz, który kształtuje styl życia młodzieży. Jakich gatunków muzyki słuchają dzisiaj młodzi ludzie? Czy utożsamiają się z ulubionymi artystami? Badanie przeprowadzone przez socjologa na Uniwersytecie SWPS potwierdza, że...

Czytaj więcej

Blog popularnonaukowy 23-02-2016

Oscary jako część amerykańskiej mitologii

Święto kina jest celebrowane w świetle fleszy, na czerwonym dywanie i w towarzystwie gwiazd. Czy złota statuetka to coś więcej niż tylko nagroda filmowa? Profesor Barbara Giza, filmoznawca oraz Kierownik...

Czytaj więcej

Blog popularnonaukowy 19-01-2016

Pieniądze rządzą nami już od dziecka

Sam widok pieniędzy lub chwilowy kontakt z nimi może wywołać u małych dzieci zachowania samolubne i antyspołeczne, ale jednocześnie zwiększyć ich wytrwałość i skuteczność przy pracy nad trudnymi zadaniami. Takie...

Czytaj więcej

Blog popularnonaukowy 15-12-2015

Presja medialna a akceptacja ciała przez nastolatków

Dziewczęta czują silniejszą presję ze strony mediów do zmiany swojego kształtu ciała oraz bardziej są z niego niezadowolone w porównaniu z chłopcami. A jednak to mężczyźni, silniej niż kobiety, dążą...

Czytaj więcej

Blog popularnonaukowy 09-12-2015

Kino na duszę

„Spośród wszystkich dziedzin sztuki, kino ma największą moc oddziaływania na emocje. Filmy pozwalają nam nie tylko na spotkanie z własnymi emocjami, ale również zaakceptowanie ich w bezpiecznych warunkach” – mówi...

Czytaj więcej

Blog popularnonaukowy 03-12-2015

Jasnopis - aplikacja, która ocenia zrozumiałość tekstu

Krótkie zdania, prosty język. Tak powinien być skonstruowany komunikat. Grupa naukowców z Uniwersytetu SWPS i PAN opracowała aplikację Jasnopis, która wskazuje, czy tekst jest zrozumiały dla adresata. Zrozumiałe... jak akt prawny Wiele...

Czytaj więcej

Blog popularnonaukowy 14-10-2015

Czy „bycie eko” zależy od portfela?

Ekologia nie jest domeną najbogatszych. Proekologiczne postawy częściej prezentują osoby o średnim i niższym statusie materialnym, niż osoby zamożne – dowodzą wyniki badania psychologów z Uniwersytetu SWPS Katowice.  Badania studentów Czy status...

Czytaj więcej

Blog popularnonaukowy 07-10-2015

Pokolenie dopalaczy

Są czwartą najczęściej stosowaną przez młodzież używką. „Kadzidełka", „artykuły kolekcjonerskie", „Cocolino" – większość osób zażywających nowe substancje psychoaktywne zna tylko ich nazwy marketingowe. Nie wie nic o składzie chemicznym czy...

Czytaj więcej

Blog popularnonaukowy 08-09-2015

Pamiątki są jak obecność najbliższych osób

Co może pomóc w radzeniu sobie z samotnością? Jak przetrwać bolesną rozłąkę? Pamiątki, fotografie bliskich osób i otrzymane prezenty mogą przywracać poczucie bezpieczeństwa i pewność siebie – wynika z badań...

Czytaj więcej

Blog popularnonaukowy 07-09-2015

Własne zasoby wsparciem w chorobie

Na raka płuc według danych WHO umiera rocznie około 1,4 mln ludzi. To jeden z nowotworów o najwyższej śmiertelności wśród mężczyzn, jak również od niedawna wśród kobiet w Polsce. Jak...

Czytaj więcej

Blog popularnonaukowy 27-08-2015

(Nie) utonąć w konsumpcji

"Kolekcjonuj i konsumuj" to współczesna odpowiedź kultury zachodniej na pytanie o szczęście. Satysfakcjonujące życie utożsamiane jest z szeroko pojętym konsumpcjonizmem, ten zaś stanowi fundament współczesnej "hedonomii" – gospodarki działającej tak...

Czytaj więcej

Blog popularnonaukowy 24-06-2015

Proces transplantacji a rola psychologa

Zespół transplantologów ze Szpitala Klinicznego Dzieciątka Jezus w Warszawie przeprowadził 23 czerwca 2015 r. przełomowy zabieg pobrania i przeszczepienia nerki pomiędzy trzema obcymi parami. O społecznym znaczeniu tego medycznego przedsięwzięcia...

Czytaj więcej

Blog popularnonaukowy 23-03-2015

Reklama psuje nawyki żywieniowe

Kontakt młodych ludzi z reklamą powoduje, że częściej sięgają po słodkie napoje, a rzadziej po warzywa. Europejskie badania potwierdzają, że wiedza o mechanizmach działających w reklamie nie pomaga nastolatkom w...

Czytaj więcej

Blog popularnonaukowy 24-02-2015

Anoreksja wczoraj i jutro

Niezależnie od siebie w 1873 i 1874 roku Anglik William Whitney Gull i Francuz Ernest Charles Lasègue opisali przypadek anoreksji, jednak ich definicje różniły się. Lasègue opowiadał się za tym...

Czytaj więcej

Blog popularnonaukowy 23-02-2015

Ile waży informacja?

Czy informacja o znaczeniu przedmiotu może wpłynąć na oszacowanie jego ciężaru? Okazuje się, że tak. Pytania o ciężar wirtualnych danych zadali naukowcy z międzynarodowego zespołu, a wśród nich polscy psychologowie...

Czytaj więcej

Blog popularnonaukowy 03-12-2014

Depresja pacjentów onkologicznych

Rozpowszechnienie depresji wśród pacjentów onkologicznych jest zdecydowanie wyższe niż w populacji generalnej. W zależności od umiejscowienia nowotworu oraz typu leczenia depresja dotyka od kilkunastu do nawet 40% pacjentów. Zaburzenia te...

Czytaj więcej

Blog popularnonaukowy 04-11-2014

Racjonalne decyzje wyborcze Polaków

Osoby, które mają łatwy dostęp do punktu wyborczego, interesują się w jakimś stopniu polityką i mają poczucie, że ich głos ma znaczenie – zdecydowanie chętniej biorą udział w głosowaniach w...

Czytaj więcej

Blog popularnonaukowy 29-10-2014

Niebezpiecznie zdrowa dieta

Ciągłe dbanie o prowadzenie zdrowego trybu życia i jedzenie właściwych posiłków może doprowadzić do obsesji. Jak upewnić się, czy dokładne sprawdzanie etykiet i staranny wybór artykułów spożywczych kwalifikuje się już...

Czytaj więcej

Blog popularnonaukowy 16-10-2014

Czy ludzki umysł może odkryć prawdę?

Jeszcze do niedawna fundamentem nowożytnej nauki była teza sformułowana w XVII wieku przez Kartezjusza, że przedmiotem badań naukowych jest przyroda, a narzędziem tego badania ludzki umysł, zdolny do poznawania prawdy...

Czytaj więcej

Blog popularnonaukowy 23-09-2014

Z ręką na sercu jesteś bardziej wiarygodny

Położenie ręki na sercu może zwiększyć wiarygodność gestykulującego, a nawet wpłynąć na jego późniejsze zachowanie. Naukowcy z sopockiego wydziału Uniwersytetu SWPS opublikowali wyniki badań nad psychologicznymi konsekwencjami ucieleśnienia myślenia.

Czytaj więcej

Blog popularnonaukowy 12-08-2014

Homo faber. Pracoholizm a efektywność i zdrowie pracowników

Przyczyny niskiej efektywności lub przerywania pracy z powodów zdrowotnych mogą wynikać z wielu czynników. Najczęściej wskazuje się na nadmierne obciążenie pracą, brak zdolności do radzenia sobie ze stresem, natomiast rzadziej...

Czytaj więcej

Blog popularnonaukowy 03-06-2014

Dlaczego pies szczeka, czyli psychologia zwierząt

Psychologia zwierząt jest dziedziną nauki, która kształtuje w sposób prawidłowy relacje człowieka ze zwierzęciem. Podnosi jakość tych kontaktów dając zrozumienie wzajemnych potrzeb i zasad komunikacji. Obejmuje także polepszanie funkcjonowania między...

Czytaj więcej

Blog popularnonaukowy 20-11-2013

Warszawa da się lubić

Jaką osobowość ma Warszawa? Czy stolica jest kobietą? Jak stosunek do symboli miasta wpływa na chęć przebywania w nim? Grupa studentów psychologii ekonomicznej z SWPS, pod opieką prof. Andrzeja Falkowskiego...

Czytaj więcej