Uniwersytet SWPS gospodarzem szkolenia Vis Moot Bootcamp
Niemal 70 przyszłych prawników i prawniczek z kilku krajów Europy Środkowo-Wschodniej spotkało się na Uniwersytecie SWPS w Warszawie. Od 20 do 22 października intensywnie przygotowywali się do udziału w prestiżowym międzynarodowym konkursie prawniczym Willem C. Vis International Commercial Arbitration Moot. Szkolenie otworzyli ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce, Mark Brzezinski, rektor USWPS, prof. Roman Cieślak i dziekan Wydziału Prawa w Warszawie, prof. Adam Bodnar.
Symulacja rozprawy, czyli praktyczne przygotowanie do zawodu prawnika
Konkursy typu moot court polegają na symulacji postępowania przed międzynarodowym sądem lub trybunałem. Zazwyczaj składają się z dwóch etapów – pisemnego, który polega na stworzeniu pism procesowych oraz ustnego, w którym drużyny studenckie wcielają się w rolę pełnomocników stron podczas rozprawy. To dla młodych ludzi szansa na kształcenie umiejętności argumentacji i zdolności oratorskich w języku angielskim oraz możliwość zdobycia pierwszych doświadczeń na sali sądowej.
Willem C. Vis International Commercial Arbitration Moot, poświęcony zagadnieniom międzynarodowego arbitrażu i prawa handlowego, jest jednym z najważniejszych i największych konkursów tego typu na świecie. Odbywa się w Wiedniu co roku od ponad 30 lat. Bierze w nim udział kilka tysięcy studentów z ponad 300 uniwersytetów i szkół prawniczych z całego świata.
Prawniczy bootcamp na Uniwersytecie SWPS w Warszawie
Udział w tak prestiżowym i popularnym konkursie wymaga odpowiedniego przygotowania. Od 20 do 22 października Uniwersytet SWPS był gospodarzem tzw. bootcampu, czyli intensywnego szkolenia, w którym wzięli udział studenci z 11 uczelni z Litwy, Mołdawii, Polski i Ukrainy. Było to drugie tego typu wydarzenie zorganizowane w naszym kraju.
Przez trzy dni pod opieką międzynarodowego grona ekspertów przyszli prawnicy analizowali problem prawny bieżącej edycji konkursu Vis Moot, omawiali powiązane kwestie prawne oraz przygotowywali projekty pism. Bootcamp składał się z zajęć wspólnych, przeznaczonych dla wszystkich uczestników oraz warsztatów, w których brały udział jednocześnie dwie lub trzy drużyny.
Dzięki takiej metodzie studenci mogli od razu wykorzystać zdobytą wiedzą w praktyce i zacząć pracę nad kazusem w małych grupach, gdzie pod okiem trenera następowała wymiana informacji oraz spostrzeżeń dotyczących nie tylko kwestii merytorycznych, ale także formy przygotowywanych pism. Poza częścą merytoryczną w ramach Bootcampu odbyły się również dwa wieczorne spotkania networkingowe, które umożliwiły integrację polskich studentów z koleżankami i kolegami z zagranicy.
W oficjalnym otwarciu szkolenia wzięli udział ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce, Mark Brzezinski, rektor Uniwersytetu SWPS, prof. Roman Cieślak i dziekan Wydziału Prawa w Warszawie, prof. Adam Bodnar.
Jestem przekonany, że uczestnicy Vis Moot Court Bootcamp za kilkanaście lat spotykać się będą na salach sądów i trybunałów na całym świecie – przed trybunałami arbitrażowymi w Wiedniu i Sztokholmie, przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka w Strasburgu, a może nawet przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym w Hadze. Sky is the limit. Ale aby sięgać nieba, trzeba mieć do tego przygotowanie merytoryczne oraz umiejętności. Cieszę się, że Uniwersytet SWPS będzie mógł w tym pomóc, dzięki zaangażowaniu dr Dominika Horodyskiego oraz zespołu Wydziału Prawa w Warszawie.
Szkolenie współorganizowały amerykańska agencja rządowa United States Agency for International Development (USAID) oraz biuro Commercial Law Development Program wchodzące w skład Departamentu Handlu Stanów Zjednoczonych.
Zobacz zdjęcia z uroczystego otwarcia szkolenia
Drużyny z Uniwersytetu SWPS startują w moot courtach
Nasza uczelnia aktywnie wspiera studentki i studentów, którzy decydują się na udział w moot courtach. Zainteresowanych tego typu aktywnością zrzesza organizacja SWPS Moot Court Society. Jak tłumaczy pełnomocnik dziekana Wydziału Prawa w Warszawie ds. moot courtów, dr Dominik Horodyski, udział w międzynarodowych symulacjach rozpraw jest nie tylko doskonałym uzupełnieniem wiedzy zdobytej w trakcie studiów, ale przekłada się również na późniejszą karierę zawodową młodych prawników.
Wiele międzynarodowych kancelarii wprost wskazuje, że poszukuje kandydatów, którzy uczestniczyli wcześniej w wybranym moot courcie. Z doświadczeń naszych studentów jasno wynika, że udział w takim konkursie często stanowi przepustkę do praktyk w najlepszych kancelariach, a następnie do zdobycia wymarzonej pracy.
W tym roku akademickim drużyny reprezentujące Uniwersytet SWPS wezmą udział w konkursie Vis Moot (trzeci rok z rzędu) oraz w konkursie Nuremberg Moot Court, który przygotowuje studentów do występowania przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym. W zeszłym roku nasi studenci brali udział w symulacji postępowania i rozprawy przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka – Helga Pedersen Moot Court Competition.
Studiuj prawo na Uniwersytecie SWPS i zmieniaj świat!
Na Uniwersytecie SWPS uczymy prawa zgodnie z naszym autorskim programem, który na pierwszym miejscu stawia praktyczną wiedzę i umiejętności. Nauczymy cię analitycznego i strategicznego myślenia prawniczego oraz interpretacji przepisów. Pokażemy ci, jak stosować prawo w praktyce podczas szkoleń z negocjacji, debat oksfordzkich i symulacji rozpraw sądowych. Pomożemy ci zaplanować indywidualną ścieżkę kariery zawodowej dostosowaną do twoich predyspozycji i zainteresowań.
Program nauczania przygotowujemy w taki sposób, by jak najlepiej odpowiadał na potrzeby rynku. Wzbogacają go m.in. zajęcia z zarządzania, psychologii oraz komunikacji interpersonalnej. Od lat współpracujemy z Biurem Rzecznika Praw Obywatelskich, Naczelną Izbą Lekarską oraz czołowymi kancelariami prawniczymi. Na wydział staramy się też przyciągać osoby aktywnie uczestniczące w życiu publicznym.
Poznaj naszą ofertę studiów z obszaru prawa