Doktorantka USWPS wyróżniona przez Instytut Książki

Projekt „Rita i koń” zwyciężył w konkursie na koncepcję książki dziecięcej Instytutu Książki. Autorką tekstu i ilustracji będzie doktorantka USWPS, Marta Kopyt. Książka zostanie wydana w nakładzie 50 tys. egzemplarzy i już na jesieni będzie dystrybuowana w przedszkolach i bibliotekach w całej Polsce. Gratulujemy!
Prestiżowy konkurs Instytutu Książki
Instytut Książki to narodowa instytucja kultury, która popularyzuje czytelnictwo oraz promuje polską literaturę za granicą. Ogłoszony przez Instytut konkurs był skierowany do wydawców i miał na celu wyłonienie najlepszych projektów książek dla dzieci w wieku przedszkolnym.
Uczestniczące oficyny musiały przedstawić koncepcję tekstu literackiego oraz portfolio ilustratorki lub ilustratora zaangażowanych w projekt. Wybrane książki zostaną dopiero napisane i zilustrowane. Ich wydanie, dystrybucja i promocja będą w całości sfinansowane ze środków Instytutu Książki.
Książkę naszej doktorantki zgłosiło do konkursu wydawnictwo Muchomor.
Jeszcze nigdy nie pracowałam z wydawnictwem Muchomor i jestem bardzo wdzięczna za zaproszenie do tego konkursu. Cieszy mnie, że wymyślam nie tylko tekst, lecz także ilustracje. Zarówno dla mnie, jak i dla wydawcy najmilsze jest to, że możemy wspólnie pracować nad książką, nie przejmując się jej późniejszą promocją.
W konkursie zwyciężyły trzy propozycje wydawnicze:
- „Rita i koń” – Marta Kopyt, Wydawnictwo Muchomor
- „Przywitanie Lata” – Maria Dek, Wydawnictwo Bernardinum
- „Bobuś” – Martyna Skibińska, il. Jacek Ambrożewski, Wydawnictwo Dwie Siostry
Wyniki ogłoszono 24 kwietnia 2024 r.
Książka trafi do dzieci w całej Polsce
Każda z wyłonionych w konkursie książek już jesienią zostanie wydana w nakładzie 50 tys. egzemplarzy. Książki zostaną przekazane do przedszkoli oraz ponad 90 proc. polskich bibliotek, dzięki czemu szybko dotrą do grupy docelowej – przedszkolaków.
Tak duży nakład to ewenement w świecie literatury dziecięcej – publikacje dla najmłodszych zazwyczaj ukazują się w kilku tysięcach egzemplarzy.
Mała książka – wielki człowiek
Konkurs stanowił część programu „Mała książka – wielki człowiek”, ogólnopolskiej inicjatywy Instytutu Książki promującej czytelnictwo wśród najmłodszych. Program poprzez liczne kampanie społeczne zachęca do wspólnej lektury w rodzinie i odkrywania radości z czytania już we wczesnym dzieciństwie. To jeden z największych projektów bookstartowych w Europie.
W ramach tej inicjatywy dzieci w różnym wieku otrzymują wyprawki czytelnicze od Instytutu Książki. Do dzieci i rodziców trafiło w ten sposób już ponad 5,5 mln książek. Przedszkolak, który przyjdzie do biblioteki uczestniczącej w programie, otrzyma w prezencie książkę oraz Kartę Małego Czytelnika, a za każdym razem, gdy wypożyczy pozycję z księgozbioru dziecięcego, dostanie naklejkę.
W tym roku po raz pierwszy tytuły, które trafią do przedszkolaków, wyłoniono w konkursie.
Umysł ścisły i artystyczna dusza

Przygody małej dziewczynki i konia
Książka naszej doktorantki opowiada o dziewczynce, którą odwiedza koń, a następnie spędzają wspólnie cały dzień: idą do przedszkola, bawią się na placu zabaw, uczą się jeździć na rowerze czy razem gotują. Są to doświadczenia bliskie wielu dzieciom w wieku 4–6 lat. Przygody, które przeżywają koń i główna bohaterka, pokazują wartości takie jak przyjaźń, współpraca, akceptacja i różnorodność.
Kanwą tej historii była bajka, którą wymyśliłam dla moich dzieci, kiedy były w wieku przedszkolnym. Codziennie przychodził do nich koń i razem z nim przeżywały różne przygody. Wtedy bardzo im się to podobało! Jednocześnie mogłam do tych historii przemycać każdy temat, który chciałam.
Książkę zilustruje sama autorka.

Pisanie jednocześnie artykułu naukowego i książki dla przedszkolaków jest dziwnym doświadczeniem. Oba te działania łączy to, że staram się pisać prostym językiem i unikać oceniających przymiotników.
Pełna kopyt twórczość
Konie zajmują szczególne miejsce w projektach Marty Kopyt. Na potrzeby pracy dyplomowej wymyśliła performans z udziałem sztucznego konia i nagrała krótki film, w którym bierze on udział w wyścigach konnych na torze Służewiec.
Od wielu lat mieszka z nami w domu koń. Jest to sztuczny koń naturalnej wielkości, którego używałam przy swoim dyplomie na ASP w 2011 r. Koń od tego czasu mieszka z nami, czasami w salonie, czasami na balkonie. Nie jest poręcznym sprzętem, ale jakoś już trudno byłoby mojej rodzinie się z nim rozstać.
Książka „Rita i koń” nie będzie debiutem literackim Marty. Nasza doktorantka jest także autorką publikacji: „Punkt Wyjścia. Wytwornik Geometryczny”, „Legendy Wiślane”, „Gdzie dzisiaj śpimy?” (niedawno ukazał się też audiobook) oraz „Trio i Kulo”. Jej najnowsza książka to zbiór zagadek „PoRachunki w Łazienkach”, w którym znajdziesz 18 zagadek matematycznych w oryginalnej formie pocztówek do wyrywania z książki. Projekt powstał na zamówienie Muzeum Łazienki Królewskie i stanowi kontynuację „PoRachunków Warszawskich” z 2013 r.
Cieszymy się z sukcesu naszej wszechstronnie uzdolnionej doktorantki i życzymy jej powodzenia na każdym polu – naukowym, artystycznym i literackim.
Zobacz inne aktualności























































































