Cykl „SZTUKA USWPS”: Jan Berdyszak

W salach i korytarzach Uniwersytetu SWPS w Poznaniu można natknąć się na prace Jana Berdyszaka – artysty, który niemal przez całe życie badał relację obrazu z otoczeniem. Jego twórczość, obecna w uniwersyteckiej kolekcji, to przykład konsekwentnych eksperymentów z przestrzenią, formą i światłem.
Jan Berdyszak – eksperymenty z przestrzenią
Rzeźbiarz, malarz, grafik, scenograf i teoretyk sztuki. Urodzony w 1934 r. w Zaworach, niemal całe życie zawodowe związał z Poznaniem – zarówno jako twórca, jak i pedagog. Przez ponad pięć dekad konsekwentnie poszerzał granice obrazu i redefiniował jego relację z otoczeniem.




Obrazów Jana Berdyszaka nie ograniczają ramy płótna. Artysta niemal od początku swojej drogi twórczej eksperymentował z formą. Zamiast prostokątnych płócien proponował dwa koła ustawione jedno nad drugim. Zamiast zamalowanej powierzchni – otwory, przez które widać ścianę lub przestrzeń za obrazem. W późniejszych latach tworzył obiekty przypominające puste ramy, które eksponują nie dzieło, a jego otoczenie.
Jego twórczość – obecna również w kolekcji Uniwersytetu SWPS – zachęca do refleksji nad tym, gdzie właściwie zaczyna i kończy się obraz oraz co tak naprawdę widzimy.



Cykl „SZTUKA USWPS”. Spójrz inaczej!
Tworzymy przestrzeń dla sztuki i otwartej wymiany myśli. Poprzez działania artystyczne budujemy świadomość wolności nierozerwalnie związanej z odpowiedzialnością – za siebie i swoje otoczenie. Chcemy łączyć środowiska i inspirować do odważniejszego spojrzenia na świat. Dołącz do nas!
Dowiedz się więcej o projekcie
Zobacz inne aktualności


























































































