projekt naukowy
E-COMPARED
Europejskie badania porównawcze nad efektywnością
interwencji internetowej dla osób z depresją

1 760 110 PLN

Okres realizacji projektu: 2014–2017
W 2010 roku liczbę Europejczyków, która doświadczyła depresji oszacowano na około 30 milionów i liczba ta wciąż rośnie. Połowa osób, które wymagają terapii nie ma dostępu do specjalistycznej opieki zdrowotnej lub jest narażona na długie oczekiwanie na pomoc i wysokie koszty. Czy terapia z wykorzystaniem Internetu może okazać się skuteczna? I czy może zapewnić pacjentom leczenie, które przy zachowaniu wysokiej jakości, byłoby mniej kosztowne.
Projekt E-COMPARED (European Comparative Effectiveness Research on Internet-based Depression Treatment) jest realizowany w ramach 7 Programu Ramowego Unii Europejskiej (numer projektu 603098).
Założenia i cele projektu
Terapia przez Internet
Projekt zakładał przeprowadzenie badań, które mają na celu porównanie skuteczności leczenia oraz kosztów terapii depresji przy wykorzystaniu Internetu z leczeniem standardowym, przy uwzględnieniu różnic w systemach opieki zdrowotnej i infrastrukturze teleinformatycznej danego państwa.
E-COMPARED był realizowany jednocześnie w 11 krajach Europy (Holandia, Szwecja, Niemcy, Wielka Brytania, Hiszpania, Irlandia, Szwajcaria, Francja, Belgia, Portugalia i Polska), a członkowie zespołu to liderzy badań nad leczeniem w zakresie zdrowia psychicznego z wykorzystaniem Internetu, między innymi dzięki udziałowi w projektach 7 Programu Ramowego (ICT4Depression, ROAMER).
Badania w Polsce
W Polsce przeprowadzono randomizowane badanie kliniczne z udziałem 150 pacjentów. Zaplanowano cztery pomiary stanu zdrowia pacjentów: wyjściowy oraz kolejno po 3, 6 i 12 miesiącach. Poza depresją mierzone były m.in.: jakość życia związana ze zdrowiem, funkcjonowanie psychospołeczne oraz satysfakcja pacjenta i jego preferencje co do sposobu leczenia.
Strona internetowa projektu: www.e-compared.eu
Pracowaliśmy w interdyscyplinarnym zespole psychologów, psychiatrów, ludzi zajmujących się zdrowiem publicznym, ekonomią służby zdrowia, statystyką, specjalistów z obszaru zaawansowanych technologii informatycznych i komunikacyjnych. naszym celem była poprawa dostępności i jakości pomocy oferowanej ludziom, którzy cierpią na depresję. A tych w Polsce jest aż 3%. To projekt, który potencjalnie może zmienić sposób postępowania w terapii depresji.
dr hab. Roman Cieślak, prof. Uniwersytetu SWPS
Zespół badawczy
Konsorcjum
- VU University Amsterdam – Holandia
- Linköpings Universitet – Szwecja
- Friedrich-Alexander-Universität Erlange-Nürnberg – Niemcy
- London School of Hygiene and Tropical Medicine – Wielka Brytania
- Stichting GGZ inGeest – Holandia
- Universitat Jaume I De Castellon – Hiszpania
- Leuphana Universität Lünenberg – Niemcy
- University of Limerick – Irlandia
- Universtität Bern – Szwajcaria
- Universitat de València – Hiszpania
- SWPS Uniwersytet Humanistycznospołeczny – Polska
- Inesc Porto – Portugalia
- Gamian – Belgia
- Inserm – Francja
JEDNOSTKA KORDYNUJĄCA
Z RAMIENIA UNIWERSYTETU SWPS
Dział Badań Naukowych i Projektów
Dyrektor: Piotr Matejek
tel. 22 517 99 21
e-mail: badania@swps.edu.pl
poniedziałek-piatek: 9.00-16.00
Lokalizacja
ul. Chodakowska 19/31, 03-815 Warszawa
pokoje 408, 409, 410