Design jako interdyscyplinarny projekt. „Grafika: portfolio IV”

O tym, że świat się zmienia, nie trzeba nikogo przekonywać. W odpowiedzi na tę zmianę pojęcie designu również poszerza swój zakres znaczeniowy. I nie może być inaczej z racji funkcji, do jakiej design w tej zmianie aspiruje. Nie bez powodu przekonujemy, że studiów graficznych nie sposób zamknąć w sztywnych ramach procedur wizualizacyjnych w obrębie techniki i technologii. Podczas spotkań z cyklu „Grafika: portfolio” szeroko będziemy mówić o roli projektanta komunikacji (wizualnej). Czerwcowe, czwarte i ostatnie spotkanie w cyklu, poświęcamy projektowaniu „od kuchni” i „od podszewki”, czyli prozie pracy projektantów. Będzie o zmaganiach z czasem, emocjami, inwencją, z oczekiwaniami klientów i innymi „ograniczeniami”, z którymi muszą się oni zmierzać. Usłyszymy, że znajomość narzędzi i opanowany warsztat to nie wszystko, żeby poradzić sobie na rynku, a jednocześnie postępować w zgodzie z własnymi przekonaniami. Zapraszamy do dyskusji.
Projekt gości w klubie Proza.
Spotkanie odbędzie się pod patronatem Strefy Designu Uniwersytetu SWPS.
O idei cyklu „Grafika: portfolio”
Studia projektowe przede wszystkim mają kształcić sprawnych projektantów, wyposażonych w wiedzę, umiejętności i kompetencje niezbędne dla rozwiązywania problemów i dostarczania użytecznych i pożądanych społecznie rozwiązań – projektowanie bowiem zawsze powinno być dla ludzi, z ludźmi i o ludziach. Deklaratywny obraz studiów graficznych i roli projektanta we współczesnej rzeczywistości społecznej jest prosty do zbudowania, ale trudny do udowodnienia i utrzymania; stąd też idea projektu „Grafika: portfolio”, w ramach którego chcemy wyjaśniać, uwrażliwiać i pokazywać, na czym polega rola projektanta komunikacji wizualnej za pośrednictwem dokonań projektowych naszych studentów.
„Grafika: portfolio” to projekt, którego celem jest również przedstawienie możliwości zastosowań graficznych i szerzej projektowych w obrębie komunikacji wizualnej. „Grafika: portfolio” to wreszcie możliwość zaprezentowania wrocławskiemu środowisku kreatywnemu naszych studentów, którzy mają coś do powiedzenia swoją twórczością. Chcemy tym samym rozwijać środowisko wrocławskiego sektora kreatywnego poprzez wymianę doświadczeń, dyskusję o dokonaniach projektowych i rzetelny feedback. „Grafika: portfolio” to spotkania, w ramach których studenci katedry grafiki będą prezentowali swoje dokonania projektowe w kilkunastominutowych wystąpieniach, po których odbywać się będzie krótka dyskusja z udziałem przedstawicieli sektora naukowego, artystycznego, miejskiego i rynkowego.
Każde spotkanie to seria ok. sześciu 20-minutowych prezentacji projektów studenckich, po których nastąpi dyskusja i sesja Q&A z udziałem przedstawicieli uczelni, rynku pracy i instytucji kultury.
Tematy wystąpień
Jak praca w korporacji zmieniła moje życie? O ogarnianiu małych i dużych projektów | Damian Sowa
Jak wygląda organizacja pracy w firmie programistycznej? Jak podchodzić do małych projektów? Dlaczego znajomość pracy projektowej może nam się przydać na co dzień? Czyli o podstawach organizacji pracy w 15 minut
Skąd biorą się pomysły | Filip Niżankowski
Wiedza, pasja i doświadczenia napędem designu - czyli o tym jak te pierwsze mają wpływ na to ostatnie. Skąd się biorą pomysły na rozwiązania. O kilku ciekawych projektach. Jak z niczego rodzi się coś ciekawego.
Projekt emocje | Zuzanna Ptak
Jak zaprojektować emocje, czyli jak kształt znaku marki wpływa na jej odbiór. Omówienie korelacji pomiędzy logo a tożsamością marki.
50 twarzy projektanta | Konrad Paradowski
Będzie mówione o tym jak empatia wpływa na pracę z klientem oraz jakie znaczenie ma w procesie projektowym. Opowiem o życiu projektanta – z czym tak naprawdę się zmaga.
Projektowanie – (nie tylko) tworzenie grafiki | Kacper Obrzut
Jak wykorzystać indywidualizm w interdyscyplinarnym zespole, czyli prezentacja (nie tylko) mojego dorobku projektowego. Omówienie prac oraz indywidualnego wpływu na zespół w trakcie projektowania.
O prelegentach
Damian Sowa – front-end developer oraz student grafiki.
Filip Niżankowski – zawodowo projektant, designer, obserwator, człowiek od poszukiwania i wdrażania rozwiązań. Prywatnie gotuje, majsterkuje i uważnie obserwuje rzeczywistość. Od 5 lat zapalony działkowiec. Wdraża w życie idee permakultury, zdrowego odżywiania i tworzenie rzeczy z niczego. Na świat patrzy poprzez pryzmat pytań "dlaczego jest tak jak jest?" i "jak można to usprawnić?".
Zuzanna Ptak – już dawno odpowiedziałam sobie na pytanie, co chcę w życiu robić i zaczęłam to robić. Obserwuję i projektuję. Nigdy nie rozstaję się z ołówkiem i szkicownikiem, bo nie wiadomo, kiedy trzeba będzie przelać pomysł na kartkę papieru.
Konrad Paradowski – student III roku grafiki na Uniwersytecie SWPS we Wrocławiu. Początkujący projektant, przesadny analityk. Zwraca uwagę na wszelkie detale, z pozoru nieistotne. Ciągle walczy z czasem. Projektuje strony internetowe, fotografuje, składa książki, organizuje szkolenia.
Kacper Obrzut – w życiu zawodowym jestem programistą. Zajmuję się szeroko pojętnym tworzeniem aplikacji oraz stron internetowych. Oprócz tego zajmuję się fotografią, kompozycją muzyki i podróżami. Wszystkie pasje łączy jeden, wspólny element: proces tworzenia. To właśnie fascynuje mnie najbardziej. Ciągłe obserwacje otaczającego świata nakłaniają mnie do ulepszania go. W życiu największą wartością jest dla mnie nauka, która pozwala mi poznawać narzędzia i wypracowywać harmonię, do której dążę. Moją największą wadą jest perfekcjonizm.
Termin i miejsce
13 czerwca 2019 r., godz. 18.00-21.00,
Klub PROZA
ul. Przejście Garncarskie 2
50-107 Wrocław
Kontakt
Iga Lewicka
Specjalista ds. Marketingu i PR
tel. 71 750 72 50 | tel. kom. +48 785 202 527
e-mail: [email protected]