O konferencji
Problematyka osób opuszczających zakłady karne stanowi wyzwanie zarówno dla służb społecznych, jak i dla badaczek oraz badaczy resocjalizacji. Jak możemy pomóc osobom skazanym w powrocie do życia społecznego i zawodowego? Kluczowe dla skutecznej resocjalizacji są wspólne działania, wymiana doświadczeń między specjalistkami i specjalistami różnych dziedzin oraz skoordynowana współpraca wielu instytucji.
Celem konferencji jest wypracowanie efektywnych metod wsparcia osób skazanych i ich rodzin w dostępie do pomocy prawnej i przygotowaniach do opuszczenia zakładu karnego. Przedyskutujemy obecną sytuację i omówimy konkretne formy pomocy oferowane więźniom pod koniec odbywania kary i po wyjściu na wolność. Uwzględnimy teorię, praktykę i aktualne wyniki badań naukowych.
Formuła konferencji
Konferencja odbędzie się w formule hybrydowej: w warszawskiej siedzibie Uniwersytetu SWPS oraz online. Udział jest bezpłatny. Obowiązuje rejestracja przez formularz.
Prelegentki i prelegenci
Katarzyna Bielerzewska-Halasz
Pedagog resocjalizacji, absolwentka psychologii społecznej w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej. Mediator w sprawach karnych i wieloletni kurator społeczny. Pracowała w Ośrodku Pomocy Społecznej, współkoordynowała program EQUAL i aktywnie działała pozarządowo w obszarze bezdomności i wykluczenia społecznego. Współtworzyła standardy placówek dla osób bezdomnych w Polsce, a następnie uczestniczyła we wdrażaniu ich w trzech województwach. Przez kilka lat była również zaangażowana w przeciwdziałanie przemocy domowej. Jest prekursorką w readaptacji społeczno-zawodowej i współtwórczynią Centrów Integracji Społecznej. Od lat działa na rzecz reintegracji osób opuszczających więzienia.
Ewa Dawidziuk
dr
Prawnik. Naukowo zajmuje się prawem karnym wykonawczym i funkcjonowaniem miejsc pozbawienia wolności. Od 2007 r. pracowniczka Biura Rzecznika Praw Obywatelskich, w tym od 2015 r. dyrektor Zespołu ds. Wykonywania Kar. W latach 2016–2020 koordynator i członek Zespołu Ekspertów ds. Alimentów. Autorka publikacji z zakresu prawa karnego wykonawczego. Prowadzi badania dotyczące osób w stanie paliatywnym przebywających w jednostkach penitencjarnych.
Béranger Dominici
Współpracuje z European Prison Litigation Network – siecią organizacji pozarządowych, której celem jest wzmocnienie ochrony sądowej więźniów na terenie całej Europy.
Sylwester Kurowski
Pedagog resocjalizacji, współpracuje z
PASSH Londyn, absolwent Szkoły Liderów
PAWF. Prezes Fundacji Ypsilon Art i założyciel czasopisma literacko-artystycznego „Ypsilon”. Dziennikarz, organizator wydarzeń artystycznych, instruktor sportów walki. Prowadził badania nad resocjalizacją i projekty artystyczno-społeczne o charakterze profilaktycznym. Współtworzył Centrum Readaptacji Społecznej i mapę wsparcia dla byłych więźniów.
Jerzy Lachowski
Profesor uczelni w Katedrze Prawa Karnego na Wydziale Prawa i Administracji
UMK, czynny zawodowo adwokat w Kujawsko-Pomorskiej Izbie Adwokackiej w Toruniu. Autor i współautor ponad 190 opracowań naukowych (monografie, komentarze, podręczniki, artykuły, glosy) z zakresu prawa karnego materialnego, prawa karnego wykonawczego i prawa wykroczeń. Jego zainteresowania badawcze obejmują zasady odpowiedzialności karnej, w tym problematykę winy i strony podmiotowej czynu zabronionego, a także środki związane z poddaniem sprawcy próbie, zasady ogólne postępowania wykonawczego, wykonywania kary pozbawienia wolności oraz zasady odpowiedzialności za wykroczenia. Członek Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Karnego, wiceprezes Towarzystwa Naukowego Prawa Karnego w Warszawie, członek Polskiego Towarzystwa Penitencjarnego w Kaliszu oraz
Association Internationale de Droit Penal w Paryżu.
Maria Niełaczna
dr
Prawnik, kryminolog. Adiunkt w
IPSiR UW, opiekun Kliniki 42. Prowadzi badania nad karierami kryminalnymi, zbrodniami zabójstwa, społecznym klimatem więzienia, karami skrajnie długoterminowymi oraz prawami człowieka.
Irena Szykuła
Kurator zawodowy Sądu Okręgowego w Białymstoku, przedstawicielka kuratorów z Okręgu Białostockiego.
Barbara Wilamowska
Prawnik i socjolog, stały wykładowca Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury. Wieloletni koordynator Ministra Sprawiedliwości ds. Krajowego Programu Przeciwdziałania Narkomanii. Sekretarz zespołu legislacyjnego ds. nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, uchwalonej w 2011 r. Wieloletni przedstawiciel Ministerstwa Sprawiedliwości w sprawie Konferencji Dyrektorów Administracji Więziennej (
CDAP). Związana z ideą dozoru elektronicznego od 2003 r. W latach 2011–2017 koordynator Kuratorskiej Służby Sądowej ds. systemu dozoru elektronicznego. Od 2022 r. zastępca dyrektora Biura Dozoru Elektronicznego. Społecznie zaangażowana w prace nad poprawą systemowego odziaływania w zakresie readaptacji osób pozbawionych wolności jako prezes Małopolskiego Stowarzyszenia Probacja. Autorka wielu publikacji, dotyczących m.in. ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii oraz Kodeksu karnego wykonawczego.
Agata Ziółkowska
Adiunkt w Katedrze Prawa Karnego na Wydziale Prawa i Administracji
UMK w Toruniu. Autorka oraz współautorka ponad 50 publikacji naukowych, w tym komentarzy, monografii, artykułów i glos. Specjalizuje się w prawie karnym powszechnym i wojskowym, wojskowych przepisach dyscyplinarnych oraz ustawie o środkach przymusu bezpośredniego i broni palnej. Jej zainteresowania badawcze obejmują m.in. kary i środki karne, zasady i dyrektywy ich wymiaru, ochronę praw pracowniczych, wojskowe formy reakcji dyscyplinarnej, a także środki przymusu bezpośredniego, broń palną i wybrane zagadnienia części szczególnej Kodeksu karnego. W ramach współpracy z Wojskowym Centrum Edukacji Obywatelskiej w Warszawie prowadzi wykłady i szkolenia dla żołnierzy na temat zagadnień materialno-procesowych związanych z wojskowymi przepisami dyscyplinarnymi.
Organizatorzy
- Katedra Kryminologii i Polityki Kryminalnej IPSiR UW
Miejsce
Warszawa, ul. Chodakowska 19/31
Uniwersytet SWPS, sale: S304 i S305
Dominika Stanisławska, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.