Usłyszane niewidziane
Natalia Frankowska z Wydziału Zamiejscowego w Sopocie zbada, czy odbiór tego co słyszymy zależy od kierunku, z którego pochodzi komunikat. Badaczka zakłada, że ludzki słuch jest szczególnie wyczulony na bodźce zagrażające, gdy dochodzą one ze źródeł znajdujących się poza kontrolą wzroku. W serii eksperymentów planuje wykazać, że komunikat słyszany zza pleców oceniamy i interpretujemy bardziej negatywnie.
Promotorem pracy doktorskiej Natalii Frankowskiej jest prof. Bogdan Wojciszke. Na realizację badań do rozprawy „Ucieleśnione poznanie: lokalizacja przestrzenna źródła dźwięku wpływa na emocjonalną ocenę treści komunikatu” otrzymała z NCN ponad 72 tys. zł. Dzięki wygranej w konkursie wyjedzie na staż na Uniwersytet Kalifornijski w San Diego, gdzie pod kierunkiem prof. Piotra Winkielmana będzie rozwijać swój projekt naukowy.
Promocja zdrowia
Z kolei Karolina Horodyska z wrocławskiego wydziału Uniwersytetu SWPS sprawdzi, od czego zależy efektywność programów prozdrowotnych i działań politycznych mających na celu promocję aktywności fizycznej i zdrowej diety.
Grant w wysokości ponad 74 tys. zł umożliwi jej wyjazd na zagraniczny staż w Priority Research Centre for Health Behavior na Uniwersytecie w Newcastle. Tam pod okiem prof. Johna Wiggersa przeprowadzi badania jakościowe i zbierze dane na temat czynników ułatwiających oraz czynników utrudniających implementację i transfer jednego z największych australijskich programów prewencji nadwagi i otyłości wśród dzieci.
Karolina Horodyska przygotowuje rozprawę doktorską zatytułowaną „Warunki skutecznego promowania zdrowej diety i aktywności fizycznej: dobre praktyki w interwencjach psychospołecznych i programach politycznych, ich implementacja oraz percepcja środowiska fizycznego promującego zdrowie”. Promotorem pracy jest prof. Aleksandra Łuszczyńska.