
Chatbotjako zautomatyzowane narzędzie wsparcia psychoterapii i pomocy psychologicznej oraz promocji zdrowia psychicznego

psycholog, bada neuronalne korelaty doświadczeń emocjonalnych oraz relacje między emocjami i procesami poznawczymi
Chatbot, nad którym pracuje zespół pod kierownictwem prof. Jarosława Michałowskiego, w dowolnym miejscu i o dowolnej porze za pośrednictwem popularnych komunikatorów internetowych dostarczy podstawowego wsparcia psychologicznego. Narzędzie będzie mogło wzmocnić proces terapeutyczny, a także dać wsparcie terapeutyczne poza terapią. Algorytmy chatbota pozwolą na tekstową rozmowę z człowiekiem przy zastosowaniu najbardziej skutecznych technik terapii behawioralno-poznawczej, co z kolei umożliwi identyfikację i skorygowanie zniekształconych schematów myślowych powodujących złe samopoczucie psychiczne.
Projekt jest finansowany w ramach programu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego pod nazwą „Regionalna Inicjatywa Doskonałości” w latach 2019-2022, nr projektu 012/RID/2018/19 z 18.12.2018 r., kwota dofinansowania 11 985 347 zł. Główna strona projektu »
Założenia
Celem projektu jest stworzenie chatbota wspierającego proces terapeutyczny lub dostarczającego podstawowego wsparcia terapeutycznego poza terapią. Jego działanie będzie miało na celu modyfikację zniekształceń poznawczych przy zastosowaniu dialogu sokratejskiego. Jest to skuteczna i uniwersalna technika wywodząca się z terapii behawioralno-poznawczej. Innowacją stanie się jej automatyzacja i zastosowanie chatbota, czyli oprogramowania komunikującego się z człowiekiem tekstowo, skutecznie imitującego naturalny ludzki język i stosowanego w obrębie powszechnie używanych komunikatorów internetowych. Takie środowisko jest bardzo dobrzez rokujące w kontekście skutecznego wsparcia procesu terapii oraz niesienia podstawowej pomocy psychologicznej.
Liczymy, że narzędzie to umożliwi skorzystanie z podstawowej, profesjonalnej pomocy psychologicznej szczególnie tym osobom, które doświadczają najsilniejszych oporów przed jej uzyskaniem.

Metodologia
Zbiory danych uczących dla modeli językowych zawartych w bocie zostały opracowane przez psychoterapeutów poznawczo-behawioralnych przy użyciu autorskiej metodologii. Chatbot będzie wykorzystywał kombinację metod uczenia maszynowego i algorytmów regułowych.
Ważnym elementem projektu jest weryfikacja skuteczności chatbota, dlatego zostaną przeprowadzone badania walidacji pragmatyki, doświadczeń użytkownika i wydajności interwencji. Finalnym produktem będzie badanie przeprowadzone we współpracy ze Środowiskowym Centrum Zdrowia Psychicznego w Poznaniu.
Zespół badawczy




Użyteczność wyników
Oczekiwanym rezultatem projektu w wymiarze społecznym powinno być znaczne zwiększenie dostępności podstawowej formy profesjonalnej pomocy psychologicznej. Stać się tak może dzięki redukcji barier finansowych, społecznych i instytucjonalnych. Ponadto efekty projektu mogą posłużyć jako baza do budowy innych produktów o poszerzonej funkcjonalności, przeznaczonych dla użytkowników indywidualnych a także dla klinik terapeutycznych, gdzie przydadzą sie szczególnie jako narżędzie wsparcia efektywności terapii. Ułatwią one systematyzację pracy własnej pacjenta i monitorowanie efektów jego pracy z terapeutą.
Ponadto, osiągnięcia projektu w dziedzinie NLP i sztucznej inteligencji mogą stanowić silne podstawy do dalszego rozwoju chatbotów komunikujących się w języku polskim i językach pokrewnych.