Środowiskowe
Centrum Zdrowia
Psychicznego
dla dzieci i młodzieży
Stany depresyjne, napady paniki, zaburzenia odżywiania, zachowania agresywne, myśli samobójcze… Dziecko w starciu z kryzysem psychicznym jest całkowicie bezbronne. Jeśli widzisz jakiekolwiek niepokojące symptomy, przyjdź do nas po specjalistyczną pomoc.
UA SOS - корисні посилання Skontaktuj się z nami
Kim
jesteśmy
Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego powstało dzięki projektowi współfinansowanemu z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014 - 2020. Strona projektu »
Centrum powstało z myślą o najmłodszych mieszkańcach Poznania, którzy potrzebują opieki psychiatryczno-psychologicznej. Naszą misją jest zapewnienie im kompleksowego leczenia i profesjonalnego wsparcia na każdym etapie procesu zdrowienia. Pomagamy dzieciom i młodzieży borykającym się z różnymi problemami psychicznymi. W ramach bezpłatnego wsparcia oferujemy indywidualną terapię poznawczo-behawioralną oraz terapię systemową, a także terapię pedagogiczną i terapię rodzinną.
Prowadzimy konsultacje psychiatryczne i udzielamy porad psychoedukacyjnych. Działamy nie tylko w siedzibie naszego Centrum, lecz także w środowisku pacjenta. Wspieramy rodzinę, opiekunów, nauczycieli i inne ważne dla dziecka osoby. Razem z fundacją AKME prowadzimy także oddział dzienny dla podopiecznych wymagających stałej opieki. Organizujemy tam terapie grupowe, warsztaty umiejętności społecznych oraz zajęcia socjoterapeutyczne.
Partnerami Środowiskowego Centrum Zdrowia Psychicznego dla dzieci i młodziezy w Poznaniu są Fundacja AKME oraz Uniwersytet SWPS.
Jak
pracujemy
Indywidualne podejście
Nie ma uniwersalnego przepisu na terapię. Każde dziecko niesie ze sobą inny bagaż problemów i potrzebuje indywidualnego podejścia. Nasza pomoc jest dostosowana do konkretnych potrzeb danego pacjenta. Jej zakres, formę oraz ramy czasowe określa zespół terapeutów podczas sesji diagnostycznych. Jeśli leczenie wymaga dodatkowych konsultacji czy opieki specjalistów spoza naszego Centrum, udzielamy informacji, gdzie taką pomoc można uzyskać.
Poznanie otoczenia
Skupiamy się nie tylko na samym pacjencie, lecz także na jego otoczeniu. Rozmawiamy z członkami rodziny oraz innymi osobami, które są dla niego ważne. Nasze działania opierają się na wzajemnym szacunku i partnerskiej współpracy. Łączy nas dialog.
Po zebraniu informacji i analizie sytuacji próbujemy określić główną przyczynę problemów, a także najlepszą drogę na poradzenie sobie z nimi. Zawsze skupiamy się na potrzebach i możliwościach dziecka i jego bliskich. Na tej podstawie ustalamy indywidualny plan zdrowienia.
Uważne słuchanie
Uważnie słuchamy naszych pacjentów. Rozmawiamy z dziećmi o sytuacji, w jakiej się znajdują, o ich codziennych zmaganiach, rozterkach, potrzebach i oczekiwaniach. Nie bagatelizujemy, nie oceniamy. Jesteśmy po to, aby pomóc młodym ludziom zrozumieć mechanizmy swojego zachowania i znaleźć w sobie siłę do przezwyciężenia trudności, z jakimi się zmagają. Wspólnie z nimi szukamy rozwiązań, które pomogą im wyjść z kryzysu.
Wsparcie najbliższych
Relacje dziecka z najbliższymi mają zasadniczy wpływ na skuteczność terapii. Dlatego rozmawiamy z rodzicami i opiekunami naszych pacjentów. Wyjaśniamy, co dzieje się z ich podopiecznymi, podpowiadamy, jak zachowywać się na co dzień i jak postępować w sytuacjach kryzysowych, aby cały czas wspierać proces zdrowienia dziecka. Prowadzimy także grupy wsparcia dla rodziców i nauczycieli.
Kogo
zapraszamy

Jesteś rodzicem...
Wiek dziecięcy i dorastanie to bardzo trudne okresy w życiu człowieka. Młodzi ludzie potrzebują wówczas dużo wyrozumiałości i wsparcia, a jednocześnie zamykają się w sobie i nie pozwalają nam do siebie dotrzeć. Ucieczki z domu, wagary, unikanie rówieśników, zaburzenia odżywiania, apatia, przygnębienie, chroniczne zmęczenie, huśtawki nastrojów, agresywne reakcje… tego rodzaju zachowania mogą być objawami kryzysu psychicznego. Jeśli niepokoi Cię stan Twojego dziecka i masz poczucie, że tracisz z nim kontakt, zgłoś się do nas.
Nasz placówka powstała także z myślą o rodzicach, którzy mają prawo nie rozumieć, co dzieje się z ich podopiecznymi, nie potrafią im pomóc i tracą wiarę we własne siły. Nie musisz mieć skierowania od lekarza, ani opinii diagnostycznej. Twoje spostrzeżenia i obawy dotyczące niepokojącego zachowania dziecka, są wystarczającym powodem, aby się do nas zgłosić.
Jeśli masz wątpliwości, czy Twoje dziecko faktycznie wymaga wsparcia specjalistów, zapraszamy do kontaktu telefonicznego z naszym konsultantem. Zachęcamy także do wypełnienia formularza, który pozwoli nam wstępnie określić, czy możemy zakwalifikować Was do naszego programu.

Jesteś nastolatkiem...
Jeśli czujesz, że rzeczywistość Cię przerasta, masz problemy z koncentracją, wszystko Cię denerwuje, unikasz bliskich i rówieśników, masz poczucie, że nikt Cię nie rozumie, czujesz się samotny i pokrzywdzony, jesteśmy tu po to, aby Ci pomóc. Z otwartością, serdecznością i zrozumieniem przyjmiemy to, co myślisz i czujesz. Słuchamy i wspieramy. Pomagamy znaleźć drogę wyjścia z trudnych sytuacji. Nie oceniamy, nie pouczamy, nie lekceważymy. Traktujemy młodzież, która do nas przychodzi, i ich problemy bardzo poważnie. Nie ma głupich tematów, nie ma błahych spraw.
Możesz zgłosić się do nas sam – na pewno nie pozostawimy Twojego zapytania bez odzewu. Pamiętaj jednak, że przed rozpoczęciem terapii konieczna będzie pisemna zgoda rodzica lub opiekuna prawnego na Twój udział w projekcie. Skontaktuj się z nami telefonicznie, a wyjaśnimy Ci, jak przebiega proces kwalifikacji.
W czym pomagamy
Pomagamy dzieciom i nastolatkom, które nie radzą sobie emocjonalnie z problemami dnia codziennego i doświadczają kryzysów psychicznych o różnym podłożu. Zobacz, z jakimi problemami możesz się do nas zwrócić:
UA SOS
wsparcie dla osób z Ukrainy
Після початку війни в Україні, багато цивільних громадян потрапили в кризову ситуацію через постійну загрозу їхньому життю та здоров’ю. Серед людей, які постраждали від війни є багато дітей, що потребують психологічної або гуманітарної допомоги. Біля цього тексту ви можете знайти матеріали, які зможуть допомогти вам та вашим дітям справлятися з наслідками кризових подій, пережитих під час війни. Більшість матеріалів є доступними українською та російською мовами.
Якщо ви потребуєте психологічної допомоги, напишіть до нас на е-мейл, який знаходиться нижче:
https://bit.ly/swpsuakontakt
Po wybuchu wojny na Ukrainie wiele osób znalazło się w sytuacji kryzysowej. Znaczną część z nich stanowią dzieci i młodzież. Obok można znaleźć materiały, które mogą ułatwić radzenie sobie osobom niepełnoletnim i dorosłym w kryzysie oraz dać podstawowe wsparcie ich opiekunom. Większość materiałów jest dostępna w wersji rosyjsko- i ukraińskojęzycznej.
Osoby potrzebujące wsparcia psychologicznego w związku z wojną na Ukrainie zachęcamy do kontaktu:
https://bit.ly/swpsuakontakt
Корисні посилання | Przydatne materiały
Буклет самодопомоги в стресових ситуаціях з рекомендаціями від Всесвітньої Організації Охорони Здоров`я (Матеріали перекладені трьома мовами, англійською, українською та російською)
Broszura samopomocy World Health Organization (w kilku językach, w tym angielskim, rosyjskim i ukraińskim)
Ознайомитися з рекомендаціями можна за цим посиланням
Презентація, яка висвітлює проблематику дитячих переживань, пов`язаних з пережитим травматичним досвідом (презентація перекладена на англійську, українську та російську мови)
Prezentacja o tym, jak dziecko doświadcza wydarzeń traumatycznych (w kilku językach, w tym angielskim, rosyjskim i ukraińskim)
З презентацією можна ознайомитись тут
Збірка коротких матеріалів, які описують наші реакції на кризові події, ці матеріали допоможуть вам зрозуміти коли потрібно звертатися за допомогою до фахівця з психічного здоров`я, якщо ви пережили кризову або травматичну подію (Буклети перекладені англійською та російською мовами)
Zestaw broszur o tym, jak reagujemy na kryzysowe wydarzenia i kiedy nasza reakcja wymaga pomocy eksperta (w kilku językach, w tym angielskim i rosyjskim)
З матеріалами можна ознайомитись тут
Додаток, який допоможе вам впоратися з тривогою, пов`язаною з війною (додаток доступний українською та російською мовами)
Aplikacja w różnych językach (m.in. ukraińskim i rosyjskim) do radzenia sobie z lękiem związanym z wojną
Перейдіть за посиланням та відкрийте додаток
Коротке відео про те, як ми можемо реагувати на травматичні події та які методики психологічної підтримки можуть бути ефективними в роботі з людьми, які пережили травматичні події.
Filmy edukacyjne o tym, jak reagujemy na traumę i jak można sobie z nią spróbować radzić (w języku angielskim z ukraińskimi napisami)
Запрошуємо вас до перегляду фільму про наші реакції на травматичні події та про можливості отримання психологічної допомоги в стресових ситуаціях (фільм можна переглянути російською мовою)
Film o reagowaniu na sytuacje traumatyczne i możliwościach uzyskania pomocy psychologicznej w związku z nimi (w języku rosyjskim):
Буклет інформаційний щодо опису правил розмови з людьми, які пережили травматичні події (Переклад Iwona Michałowska-Gabrych)
Broszura informująca o zasadach kontaktu z osobami w sytuacjach kryzysowych lub po traumatycznych przeżyciach (tłum. Iwona Michałowska-Gabrych)
Як потрібно розмовляти з людьми, які пережили травматичні події
Збірка коротких матеріалів, які описують наші реакції на кризові події, ці матеріали допоможуть вам зрозуміти коли потрібно звертатися за допомогою до фахівця з психічного здоров`я, якщо ви пережили кризову або травматичну подію, ( Переклад Yevgeniy Rekunenko)
Zestaw broszur o tym, jak reagujemy na kryzysowe wydarzenia i kiedy nasza reakcja wymaga pomocy eksperta, uzyskany ze strony www.pknds.de (tłum. Yevgeniy Rekunenko)
Соціальні взаємодії з іншими людьми 1
Соціальні взаємодії з іншими людьми 2
Коли трапляється щось жахливе
Nasz
zespół
Zatrudniamy terapeutów specjalizujących się w tarapii poznawczo-behwaioralnej i terapii systemowej.

psychoterapeuta Czytaj więcej
dr Bartosz Piasecki
Jestem psychologiem, doktorem nauk o zdrowiu oraz certyfikowanym terapeutą poznawczo-behawioralnym. Mam wieloletnie doświadczenie w pracy klinicznej, naukowej i dydaktycznej. W swojej pracy terapeutycznej koncentruję się przede wszystkim na identyfikowaniu indywidualnych potrzeb pacjenta i mechanizmów, które uniemożliwiają ich zaspokajanie. Pomaga mi w tym terapia schematu, której stałem się wielkim orędownikiem i od kilku lat z powodzeniem wykorzystuję.
Prywatnie jestem miłośnikiem koszykówki, jazdy na rowerze i wielu innych aktywności sportowych, a także dobrych książek, seriali i filmów (od dziecka uwielbiam sci-fi/fantasy) oraz brytyjskiego humoru w prawie każdej postaci.
Nasi pacjenci
Kto może się do nas zgłaszać?
Pomagamy dzieciom i młodzieży w wieku do 18 roku życia. Nasi pacjenci muszą spełniać dwa warunki:
-
mieszkać w Poznaniu
Miejscem zamieszkania dziecka pozostającego pod władzą rodzicielską jest miejsce zamieszkania rodziców albo tego z rodziców, któremu wyłącznie przysługuje władza rodzicielska lub któremu zostało powierzone wykonywanie władzy rodzicielskiej. Jeżeli jednak władza rodzicielska przysługuje na równi obojgu rodzicom mającym osobne miejsce zamieszkania, miejsce zamieszkania dziecka jest u tego z rodziców, u którego dziecko stale przebywa. Jeżeli dziecko nie przebywa stale u żadnego z rodziców, jego miejsce zamieszkania określa sąd opiekuńczy.
-
zmagać się z zaburzeniami psychicznymi, którymi się zajmujemy
Osoby, które zgłaszają się do Centrum, zapraszamy na wstępne spotkania konsultacyjno-diagnostyczne. Podczas rozmowy psycholog określa, czy nasi specjaliści są w stanie odpowiedzieć na problemy pacjenta, a tym samym czy dana osoba może zostać zakwalifikowana do dalszego leczenia w naszej poradni.
-
po zakwalifikowaniu do projektu dziecko nie może uczestniczyć w psychoterapii poza Środowiskowym Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży
Zgłoszenie
Krok po kroku
Proces kwalifikacji do projektu:
- Zgłoszenie chęci uczestnictwa w projekcie poprzez formularz zgłoszeniowy zamieszczony na stronie internetowej, kontakt telefoniczy, mailowy lub osobisty w siedzibie Środowiskowego Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży.
- Ustalenie terminu spotkania oraz przesłanie dokumentów (Kwestionariusz Rodzica, Regulamin Projektu, dokumenty dot. RODO), które należy uzupełnić i przesłać przed pierwszym spotkaniem. W celu potwierdzenia miejsca zamieszkania prosimy też o przesłanie lub dostarczenie przed spotkaniem pierwszej strony zeznania podatkowego PIT za 2019 rok lub Urzędowego Poświadczenie Odbioru (UPO).
- Spotkanie diagnostyczne z Psychologiem–konsultantem w siedzibie Centrum oraz w środowisku dziecka.
- Decyzję o przyjęciu do programu podejmuje Koordynator usług zdrowotnych we współpracy z zespołem terapeutycznym oraz po ewentualnej konsultacji psychiatrycznej dziecka.
- Ponowny kontakt z uczestnikiem projektu w celu ustalenia terminu spotkania z Psychoterapeutą.
- Praca psychoterapeutyczna i środowiskowa z pacjentem.
Dokumenty do pobrania:
Formularz zgłoszeniowy