Głowa się rusza
program dla kandydatów na grafikę
Pomysłowość i oryginalność to podstawowe wartości w przemyśle kreatywnym, w którym usytuowane są studia graficzne. Szukamy osób potrafiących myśleć w niekonwencjonalny sposób, rozwiązywać problemy, czyniąc owe rozwiązania prostymi w użyciu. Nie szukamy artystów grafików, ale sprawnych, kompetentnych projektantów, którzy potrafią wykorzystać język wizualny do budowania efektywnej komunikacji. Dla laureata nagroda pieniężna stanowi równowartość czesnego za pierwszy rok studiów.

O programie
Zadanie kwalifikacyjne
Przygotuj plakat stanowiący wizualne hasło: „No more war!”, który podejmuje problematykę wojny i związanego z nią okrucieństwa. Przygotowaną pracę konkursową zapisz w formacie PDF o maksymalnej wielkości 25 MB. Pracę wyślij najpóźniej do 21 lipca 2023 r.
Kto może wziąć udział?
Konkurs adresowany jest do tegorocznych maturzystów, a także do studentów i absolwentów szkół wyższych oraz wszystkich osób legitymujących się świadectwem dojrzałości zainteresowanych studiami na kierunku grafika na Uniwersytecie SWPS.
– Konkurs jest skierowany przede wszystkim do osób, które potrafią myśleć w niekonwencjonalny sposób. W pierwszej kolejności stawiamy na pomysłowość realizacji, nie na technikę wykonania. W przemyśle kreatywnym liczy się umiejętność zaskakiwania odbiorcy – mówi dr hab. Mariusz Wszołek, prof. Uniwersytetu SWPS.
Nagroda główna
Osoba, która przygotuje najciekawszą pracę, otrzyma nagrodę pieniężną stanowiącą równowartość czesnego za pierwszy rok studiów w roku akademickim 2023/2024 na kierunku grafika na Wydziale Prawa i Komunikacji Uniwersytetu SWPS we Wrocławiu. Otrzyma indeks na unikalny kierunek studiów, w ramach którego poza twardymi kompetencjami projektowymi studenci i studentki zdobywają kompetencje w zakresie pracy projektowej, myślenia designem, pracy zespołowej, komunikacji społecznej i komunikacji wizualnej.
Zgłoszenia
Krok po kroku
Jeśli chcesz wziąć udział w konkursie, w terminie do 21 lipca 2023 r. musisz:
- zarejestrować się w formularzu rekrutacyjnym na studia na kierunku grafika prowadzonym na Wydziale Prawa i Komunikacji Społecznej we Wrocławiu Uniwersytetu SWPS;
- umieścić w formularzu rekrutacyjnym prawidłowo uzupełniony formularz zgłoszeniowy, będący załącznikiem do regulaminu wraz z akceptacją warunków regulaminu;
- umieścić pracę konkursową w formularzu rekrutacyjnym w zakładce „Konkursy i stypendia”.
Wyniki
Konkurs rozstrzygniemy do 27 lipca 2023 r. O wynikach poinformujemy cię za pośrednictwem poczty elektronicznej. Wyniki opublikujemy również na stronie internetowej kokursu.
Laureaci
Głowa się rusza 2023
-
Pierwsze miejsce – Magdalena Sałaciak
Pierwsze miejsce w konkursie zajęła Magdalena Sałaciak. Komisja doceniła twórcze nawiązanie do obrazów Andrzeja Wróblewskiego z cyklu „Rozstrzelania” – bardzo istotnych prac w historii polskiej sztuki, odnoszących się do odczuć wojennych. Wybór twórczy świadczy o badawczym podejściu autorki konkursowego dzieła, które powstało z połączenia wiedzy z historii sztuki i dobrego warsztatu plastycznego.
-
Wyróżnienie – Wiktoria Rapiejko
Komisja przyznała pierwsze wyróżnienie Wiktorii Rapiejko.
-
Wyróżnienie – Katerina Popławska
Komisja przyznała drugie wyróżnienie Katerinie Popławskiej.
Grafika
studia I stopnia we Wrocławiu
Grafika inna od wszystkich
W Katedrze Grafiki kształcimy przede wszystkim projektantantów komunikacji wizualnej. Wyposażając studentów w kompetencje społeczne, próbujemy wypracować wśród nich postawę kreatywną, dzięki której mogą samodzielnie odpowiadać na potrzeby rynku.
Jedyna takie studia projektowe
Kierunek grafika oferowany przez wrocławski wydział Uniwersytetu SWPS jest nowatorskim projektem ze względu na swoją specyfikę programową. Łączymy program nauczania z zakresu komunikacji społecznej i grafiki. Tym samym nasi absolwenci otrzymują wykształcenie zarówno w dziedzinie projektowania graficznego, jak i w wymiarze komunikacyjno-społecznym. Nie kształcimy artystów w tradycyjnym rozumieniu, ale sprawnych, kompetentnych projektantów w zakresie komunikacji wizualnej i designu.
– Konkurs jest skierowany przede wszystkim do osób, które potrafią myśleć w niekonwencjonalny sposób. W pierwszej kolejności stawiamy na pomysłowość realizacji, nie na technikę wykonania. W przemyśle kreatywnym liczy się umiejętność zaskakiwania odbiorcy – mówi dr hab. Mariusz Wszołek, prof. Uniwersytetu SWPS.
Technologie są zmienne
Dzisiejszy świat jest niczym w porównaniu z tym, co czeka nas w niedalekiej przyszłości (w pozytywnym, ale również negatywnym znaczeniu). Jedno jest pewne – uniwersalna wiedza z zakresu komunikacji społecznej i społeczeństwa, a także kompetencje pracy w zespole i komunikacji interkulturowej oraz umiejętność abstrakcyjnego myślenia są stałe. To właśnie one budują przewagę na współczesnym rynku.
Projektanci komunikacji wizualnej
Problem analfabetyzmu we współczesnym świecie wcale nie jest marginalny. Problem ten dotyka nie tylko kraje nierozwinięte, lecz także te, w których społeczeństwo jest ekonomicznie wyraźnie podzielone na biednych i bogatych. W tym kontekście projektanci komunikacji wizualnej są odpowiedzialni za efektywne posługiwanie się językiem wizualnym, by sprawnie przekazać informację bez używania tekstu.