Jak polubić samego siebie

Dlaczego niektórym z nas tak trudno uwierzyć w siebie? Co może być przyczyną kompleksów? I skąd to destrukcyjne poczucie winy, które pojawia się w najmniej pożądanych momentach? O problemach z samooceną i ich skutecznym zwalczaniu porozmawiamy podczas 7. spotkania z cyklu Współcześni romantycy, które poprowadzi psycholog Zofia Szynal.
Współcześni romantycy to cykl wykładów organizowany przez Muzeum Pana Tadeusza oraz Uniwersytet SWPS. Każde spotkanie, poświęcone odrębnemu tematowi, jest inspirowane słowami z dzieł Adama Mickiewicza. Motto majowego wykładu brzmi: „Skąd męka. Cierpi człowiek, bo służy sam sobie za kata”. Wstęp wolny, obowiązują zapisy e-mailowe.
spotkanie
maj
13 2017
Wrocław
Wykład
Trudna sztuka lubienia siebie
Stereotypowy bohater romantyczny to egocentryk, którego uczucia silnie dominują nad rozumem. Werter, Gustaw-Konrad czy Jacek Soplica skutecznie się unieszczęśliwiają. Czytając romantyczne utwory, nie zawsze utożsamiamy się z ich bohaterami. Czasami wydają nam się nierealni, zbyt wrażliwi, całkowicie abstrakcyjni. Jednak czy naprawdę tak nam do nich daleko?
Bardzo często źródłem naszego nieszczęścia, podobnie jak nieszczęścia romantycznych bohaterów, są uczucia. Tak jak Werter bywamy bezsilni wobec własnych emocji. Nie sytuacja sama w sobie przysparza nam cierpienia, ale to, co sobie o niej pomyślimy. Jak pisał Gustaw Flaubert: Właściwie moje życie nie składa się z faktów, moje życie jest moją myślą. Warto więc być dla siebie łaskawym…
Przyczyną wielu problemów z samooceną i pewnością siebie jest zniekształcone myślenie. Myśli automatyczne, nieadaptacyjne schematy i zniekształcenia poznawcze pośredniczą w utrwalaniu negatywnych emocji i wpływają na zachowanie.
Uczestnicy wykładu dowiedzą się, dlaczego niektórym z nas tak trudno uwierzyć w siebie, co może być przyczyną kompleksów, skąd bierze się destrukcyjne poczucie winy, czym są porównania „w górę” i dlaczego lepiej ich unikać. Poznają również kilka prostych zasad, których przestrzeganie pomaga w zdrowym myśleniu o sobie samym i otaczającym nas świecie.
Prelegentka
Zofia Szynal – psycholog (absolwentka Uniwersytetu SWPS we Wrocławiu), specjalizuje się w seksuologii i diagnozie psychologicznej. Wiedzę z zakresu psychoterapii zdobywa w czteroletniej Szkole Psychoterapii Poznawczo-Behawioralnej. Przyjmuje pacjentów w Centrum Psychoterapii Poznawczo-Behawioralnej, udziela wsparcia psychologicznego podopiecznym Stowarzyszenia „Nadzieja”. Prowadzi również warsztaty psychoedukacyjne dla uczniów szkół średnich w ramach współpracy ze Strefą Młodzieży SWPS.
O cyklu
Spotkania organizowane przez Muzeum Pana Tadeusza i Uniwersytet SWPS mają formę wykładów bądź warsztatów prowadzonych przez specjalistów, psychologów i trenerów, wykładowców Uniwersytetu SWPS.
Sztuka jest narzędziem poznawania siebie i świata. Muzeum to nie tylko miejsce, w którym prezentowane są historyczne eksponaty, jest ono również przestrzenią dialogu, inspiracji i rozwoju. Punktem odniesienia dla cyklu Współcześni romantycy jest szeroko rozumiana postawa romantyczna i stereotypy z nią związane. Romantyczny bohater bywa buntownikiem, cierpiętnikiem, melancholikiem, samotnikiem, szaleńcem, ale także bojownikiem, szpiegiem i przywódcą.
Czy w naszych pragmatycznych, cyfrowych czasach jest miejsce na romantyzm? Czy romantyk to tylko miłośnik kolacji przy świecach i długich spacerów? A może zbanalizowaliśmy ten termin i pozbawiliśmy go należnych mu znaczeń? Cykl Współcześni romantycy to próba odpowiedzi na te pytania.
Organizatorzy
Kontakt
Maria Marszałek
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Tel.: 721 052 109 / 71 75 50 625
Partnerzy medialni
- Akademickie Radio LUZ
- Portal TuWroclaw.com
- Portal Psychologia-spoleczna.pl
Termin i miejsce
13 maja 2017 r., godz. 16.00–18.00
Muzeum Pana Tadeusza, Dziedziniec
Kamienica pod Złotym Słońcem
Rynek 6, 50-106 Wrocław