KSIĘGOZBIÓR ORIENTALISTYCZNY
Uniwersytetu SWPS
Dział orientalistyczny rozwija się pod opieką merytoryczną Centrum Cywilizacji Azji Wschodniej Uniwersytetu SWPS. Obecnie liczy około 18 tys. książek i czasopism obejmujących tematyką wszystkie dziedziny wiedzy o krajach Azji Wschodniej – historię, stosunki polityczne i gospodarcze, życie społeczne, kulturę, sztukę, etnografię, religię i filozofię, a także literaturę piękną, literaturoznawstwo oraz językoznawstwo. Czytelnicy znajdą tam również podręczniki do nauki języków orientalnych.
Najobszerniej reprezentowane w zbiorach orientalistycznych są problematyka chińska i japońska, stanowiące prawie 80% zbiorów. Pozostałe materiały dotyczą regionów Korei i Wietnamu, a także innych części Azji i obszaru Oceanii.
Książki, czasopisma, druki ulotne
Oprócz książek w dziale orientalistycznym znajdują się także kolekcje niektórych czasopism chińskich (z lat 1950-1980) i koreańskich (aktualne), druki ulotne, takie jak wycinki prasowe, foldery, informatory, mapy, przewodniki, oraz zbiory chińskich pieczątek i kalendarzy.
Unikatowe zbiory chińskie
Do unikatowych publikacji działu orientalistycznego należą: pełny zbiór 24 oficjalnych historii dynastycznych Chin, przedstawiających dzieje tego kraju od czasów legendarnych aż do końca istnienia Cesarstwa (1912 r.), pełne zbiory dzieł Suna Yat-sena (1866-1925), nazywanego Ojcem Republiki, jak też jego następcy Czanga Kaj-szeka (1887-1975), rządzącego aż do swej śmierci na Tajwanie. Dzieła Mao są zarówno w oryginale, jak i w przekładach (na polski, rosyjski, angielski). Czytelnicy znajdą tu również rzadkie publikacje chińskie z okresu II wojny światowej.
Cenne publikacje z końca XIX wieku
Księgozbiór orientalistyczny zawiera także niezwykle cenne pozycje wydane w ostatnich dekadach XIX i na początku XX wieku. Należą do nich wspomnienia i relacje z podróży po Dalekim Wschodzie, a także fundamentalne prace dotyczące filozofii, kultury oraz religii krajów tego obszaru, m.in.:
- Sinism: A study of the evolution of the Chinese world-view, H. G. Creel, Chicago1929
- Cesarstwo chińskie według współczesnych badań podróżnika O. M. Huc'a, Warszawa 1886
- Podróże Księży misjonarzy Huc i Gabet w Mongolii, w Tybecie i w Chinach, Cieszyn 1898
- Życie w Chinach (Wrażenia z podróży), C. F. Gordon Cumming, Warszawa 1899
- Podróż naokoło świata odbyta przez Hr. De Beavoir – Jawa, Syam, Kanton, Warszawa 1873
Filmoteka i płytoteka
Filmoteka działu orientalistycznego liczy około 250 filmów twórców z Azji, a także innych produkcji poruszających tematy związane z tym kontynentem. W zbiorach znajduje się m.in. komplet filmów Akiro Kurosawy, filmy Jasujiro Ozu, Kima Ki-duka, Wonga Kar-Waia, Zhanga Yimou.
Biblioteka rozpoczęła także tworzenie płytoteki azjatyckiej. Dotychczas zgromadzonych jest kilkadziesiąt płyt analogowych i CD z muzyką azjatycką, m.in. tzw. rewolucyjne opery pekińskie.
Publikacje w wielu językach
Około 7 tys. pozycji księgozbioru to publikacje w języku angielskim, około 3 tys. w języku rosyjskim, 2 tys. w polskim, 5 tys. w chińskim (również klasycznym) i innych językach orientalnych.
Do dyspozycji czytelników sa także podręczniki do nauki języków krajów azjatyckich, słowniki i zbiory wycinków prasowych.
Zbiory ogólnodostępne
Księgozbiór azjatycki służy nie tylko środowisku Uniwersytetu SWPS, lecz także studentom i badaczom problematyki Azji Wschodniej z innych ośrodków akademickich. Osoby spoza uczelni zainteresowane materiałami orientalistycznymi prosimy o kontakt.
Historia księgozbioru
W 2002 r. profesor Krzysztof Gawlikowski i pan Jerzy Abkowicz przekazali uczelni w depozyt około 3 tys. książek. Rok później uczelnia zakupiła liczący około 3 tys. pozycji cenny księgozbiór wybitnego sinologa – profesora Tadeusza Żbikowskiego. W następnych latach dział orientalistyczny powiększał się dzięki darowiznom ofiarodawców, przede wszystkim sinologów i badaczy Azji Wschodniej. Były to trudno dostępne (także na rynku antykwarycznym) publikacje, wydane głównie w latach 60. i 70. XX w. (niekiedy nawet w XIX w.), wartościowe pod względem naukowym i poznawczym. W większości książki w języku rosyjskim, ponieważ publikacje zachodnie były wówczas nie do zdobycia.
Kontakt
Uniwersytet SWPS
ul. Chodakowska 19/31, 03-815 Warszawa, pok. N102
- telefon: 22 517 96 32
- e-mail: biblioteka@swps.edu.pl
Godziny pracy
- wtorki, środy, piątki: 10.00 - 16.00