Health & Coping Research Group
Centrum badań nad zdrowiem i radzeniem sobie
Zespół Health & Coping Research Group prowadzi badania w obszarze psychologii zdrowia ze szczególnym uwzględnieniem sposobów radzenia sobie w sytuacjach przewlekłego stresu.

Nasza
działalność
Cele badawcze
Głównym celem Health & Coping Research Group jest rozwój wiedzy w obszarze psychologii zdrowia, ze szczególnym uwzględnieniem korelatów radzenia sobie w sytuacji przewlekłego stresu, a w tym kontekście – uwarunkowań decyzji o zmianie zachowań zdrowotnych, zarówno tych związanych z dotychczasowymi nawykami i stylem życia, jak i tych związanych z wdrożeniem profilaktyki. Centrum realizuje trzy programy badawcze:
- Stress and Coping in Dyads Program: badania diadyczne w obszarze stresu i radzenia sobie ze stresem. Liderka: dr hab. Aleksandra Kroemeke, prof. Uniwersytetu SWPS
- Chronic Stress Program: badania nad stresem i radzeniem sobie w warunkach naturalnych. Liderka: dr hab. Ewa Gruszczyńska, prof. Uniwersytetu SWPS
- Health Behavior Program: badania nad motywacją do zmiany zachowań zdrowotnych. Liderka: dr hab. Jolanta Życińska, prof. Uniwersytetu SWPS
Nasz
zespół

Kierowniczka Centrum
psycholog, zajmuje się kliniczną psychologią zdrowia



Współpracownicy i doktoranci
doktorantka, Stress and Coping in Dyads Program
doktorantka, Chronic Stress Program
Projekty
naukowe
Centrum realizuje projekty naukowe dotyczące psychologii zdrowia.
PROSPECT: Udzielanie wsparcia społecznego a zdrowie: warunki i dynamika temporalna.
Badanie prowadzone we współpracy z MSB Medical School Berlin (kierujące po stronie niemieckiej: prof. Lisa Marie Warner i prof. Simone Grimm) i finansowane przez Narodowe Centrum Nauki i Deutsche Forschungsgemeinschaft, 2020/39/G/HS6/02216.
Kierujące projektem: prof. Ewa Gruszczyńska i prof. Aleksandra Kroemeke.
Badamy warunki, w których udzielanie wsparcia jest korzystne z perspektywy osoby wspierającej oraz testujemy dynamicznie zmieniające się efekty zdrowotne udzielania wsparcia przez osoby z populacji ogólnej w tzw. diadach symetrycznych.
Proces przywracania znaczenia w chorobie nowotworowej: rola elastyczności psychologicznej. Badania intensywne podłużne i eksperymentalne.
Badanie finansowane przez Narodowe Centrum Nauki, 2020/39/B/HS6/01927.
Kierująca projektem: prof. Aleksandra Kroemeke.
Weryfikujemy nowy model teoretyczny zbudowany poprzez rozszerzenie integracyjnego modelu tworzenia znaczeń (integrative meaning-making model of coping) o model elastyczności psychologicznej wywodzący się z ACT.
Poczucie stygmatu HIV/AIDS i jego mechanizmy u osób zakażonych wirusem HIV: rola stresu mniejszościowego i wsparcia społecznego w dwu perspektywach temporalnych.
Badanie prowadzone w konsorcjum z Uniwersytetem Warszawskim (kierujący projektem w Uniwersytecie Warszawskim: dr hab. Marcin Rzeszutek) i finansowane przez Narodowe Centrum Nauki, 2019/35/B/HS6/00141.
Kierująca projektem: prof. Ewa Gruszczyńska.
Interesujemy się tzw. nagromadzeniem stygmatu u osób zakażonych wirusem HIV i jego mechanizmami.
MEDFAKE: Budowanie zaufania do szczepień ochronnych z wykorzystaniem najnowszych narzędzi komunikacji i wpływu społecznego.
Badanie prowadzone w konsorcjum z Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego (Lider), Warszawskim Uniwersytetem Medycznym i Akademią Leona Koźmińskiego i finansowane przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, GOSPOSTRATEG-II/0007/2020.
Kierująca projektem: prof. Jolanta Życińska.
Pracujemy nad:
- wypracowaniem formy oddziaływań w relacji lekarza i położnej (ekspertów) z kobietą w pierwszej niepowikłanej ciąży w celu zwiększenia jej zaangażowania w podejmowanie świadomej decyzji o szczepieniu dziecka,
- opracowaniem założeń i narzędzi kampanii edukacyjnej kierowanej do rodziców odmawiających szczepień swoich dzieci oraz wprowadzającej temat wykrywania medycznego fake newsa do debaty publicznej.
SAFEST: A novel project examining the social transmission of vaccination beliefs and attitudes.
Badanie prowadzone jest we współpracy z University of Cyprus (kierujący: Angelos P. Kassianos) i finansowane przez European Regional Development Fund oraz Republic of Cyprus (Research and Innovation Foundation).
Kierująca projektem: prof. Ewa Gruszczyńska.
Koncentrujemy się na wykryciu czynników specyficznych i uniwersalnych dotyczących gotowości do zaszczepienia się przeciwko koronawirusowi SARS CoV-2. Badanie prowadzone jest w sześciu krajach Europy.
Trajektorie zmagania się z chorobą: wielopoziomowa analiza w diadzie chory–partner.
Badanie finansowane przez Narodowe Centrum Nauki, 2013/10/E/HS6/00189.
Kierująca projektem: prof. Aleksandra Kroemeke.
Testujemy dwukierunkowe dynamiczne zależności procesu radzenia sobie z chorobą (tj. w relacji zasobów osobowych i społecznych, działań podejmowanych w chorobie oraz miar dobrostanu) w diadach chory-opiekun w podejściu intensywnych badań podłużnych, w okolicznościach transplantacji komórek krwiotwórczych.
Publikacje
naukowe