Połączyło nas zainteresowanie problematyką gender studies, jednak rozwijamy się nieustannie na polu interdyscyplinarnych studiów kulturowych (studia postkolonialne, studia nad migracjami, studia nad osobami niepełnosprawnymi, queer studies i animal studies) oraz psychologii. Kierunek naszego rozwoju wyznacza przekonanie o społecznej odpowiedzialności nauki. Chcemy wiedzieć, by działać i działać, by zmieniać. Działalność naukowa jest dla nas przede wszystkim okazją do spotkania z Innym, Inną. Dlatego, choć wszystkich nas łączy aktywistyczny zapał i pragnienie dialogu, to czasem nie zgadzamy się ze sobą i lubimy się spierać!
Historia
Naszą oficjalną działalność rozpoczęliśmy w czerwcu 2017 roku warsztatami antydyskryminacyjnymi poprowadzonymi przez dr Sandrę Frydrysiak, wykładowczynię gender studies na Uniwersytecie SWPS i współzałożycielkę naszego koła. Obecnie rozwijamy kolejne projekty o charakterze naukowym i społecznikowskim.
W naszym kole naukowym działają studenci, studentki zarówno kulturoznawstwa, jak i psychologii, absolwentki Uniwersytetu SWPS, doktoranci i doktorantki oraz osoby niezwiązane z uczelnią, ale dzielące z nami zainteresowania naukowe.
Cele MyGender
- upowszechnianie i ochrona wolności i praw człowieka oraz swobód obywatelskich, a także prowadzenie działań wspomagających rozwój demokracji;
- przeciwdziałanie dyskryminacji z powodu pochodzenia, rasy, wieku, tożsamości psychoseksualnej, położenia ekonomicznego, religii i przekonań;
- działalność naukowa zorientowana na pobudzanie społecznej wrażliwości i propagująca postawy obywatelskiego zaangażowania;
- działalność na rzecz rozwijania kontaktów i współpracy między jednostkami, wspólnotami, społeczeństwami, narodami;
- umożliwienie wymiany doświadczeń i zainteresowań;
- integracja społeczności akademickiej w zakresie działań antydyskryminacyjnych.
Zarząd koła

Khuê Luong
przewodnicząca koła
studentka pierwszego roku psychologii w języku angielskim, w przyszłości chce specjalizowac się w psychologii sądowej

Szymon Chmielewski
wiceprzewodniczący
student skandynawistyki, interesuje się zagadnieniami z obszaru gender studies

dr
Sandra Frydrysiak
opiekun merytoryczny koła
kulturoznawczyni i trenerka antydyskryminacyjna pracująca naukowo w obszarach new media studies, dance studies oraz gender studies
Planowane projekty
Warsztaty antydyskryminacyjne dla społeczności studenckiej i akademickiej Uniwersytetu SWPS
Przeprowadziliśmy już takie warsztaty dla członków i członkiń naszego koła. Są one doskonałą okazją do kulturowej autorefleksji. Seksizm, rasizm, ksenofobia, czy homofobia są obecne również w przestrzeni edukacji, która powinna szczególnie uwrażliwiać na kwestie respektowania zasad tolerancji, integracji międzykulturowej oraz prawa do odmienności.
Warsztat antydyskryminacyjny te zadania spełnia, jak również rozwija szacunek dla różnorodności innych, buduje postawy otwartości i uznania równości wszystkich.
Open Mic – take the stage for your story
Wydarzenie towarzyszące międzynarodowej konferencji naukowej ILGA-Europe Annual Conference 2017 (1-4 listopada), organizowanej przez ILGA-Europe oraz Kampanię Przeciw Homofobii. Głównym celem projektu jest stworzenie przestrzeni do ekspresji dla osób nieheteronormatywnych.
„Open Mic…” będzie miało formę konkursu: osoby zainteresowane opowiedzą na scenie swoją historię, a publiczność poprzez głosowanie wybierze zwycięzcę, zwyciężczynię. Gościem specjalnym imprezy będzie Meloe Gennal – poeta spokenwordowy, prawnik działający na rzecz osób transpłciowych.
Cykl debat „Uniwersytet z różnych perspektyw”
Będzie to próba uwzględnienia głosu osób dyskryminowanych w dyskusji o roli uczelni wyższych oraz ich społecznej odpowiedzialności. W debatach wezmą udział zarówno akademicy, akademiczki, jak i studenci, studentki. Każda z dyskusji będzie próbą spojrzenia na uniwersytet z innej perspektywy: kobiet, osób niepełnosprawnych, nieheteronormatywnych, niepochodzących z Polski.
Poddamy pojęcie „uniwersytetu” kulturowej analizie, uwrażliwimy uczestników i uczestniczki debat na problemy, z jakimi borykają się osoby dyskryminowane na uczelni, a także zastanowimy się nad tym, jak sprawić, by społeczność uniwersytecka była bardziej inkluzywna.
Lokalizacja i kontakt
Uniwersytet SWPS
ul. Chodakowska 19/31, 03-815 Warszawa
Jak do nas dołączyć?
Wszystkich zainteresowanych działalnością naszego koła i tematyki przez nas poruszanej serdecznie zapraszamy na spotkania, o których będziemy systematycznie i na bieżąco informować.