O konferencji
W obliczu coraz szybszego tempa życia i dynamicznych zmian społecznych współczesne społeczeństwo coraz częściej styka się z kryzysami psychicznymi, dotykającymi dzieci, młodzież i dorosłych.
W ostatnich latach dwa główne czynniki – pandemia COVID-19 oraz wojna na Ukrainie – miały ogromny wpływ na naszą psychospołeczną kondycję. Te wydarzenia skonfrontowały nas nagle z nowymi, trudnymi sytuacjami i sprawiły, że wielu ludzi utraciło dotychczasowe umiejętności radzenia sobie z codziennymi trudnościami. Jest to odzwierciedlone w większej liczbie diagnozowanych przypadków zaburzeń lękowych i depresyjnych.
Celem konferencji „Kryzys psychiczny. Zrozumieć, wspierać, zapobiegać” jest wzbogacenie wiedzy pracowników z sektorów publicznych na temat kryzysu emocjonalnego. Nabyte podczas wydarzenia umiejętności pozwolą im skutecznie zapobiegać kryzysom, wykryć je na wczesnym etapie i efektywnie wspierać osoby przechodzące trudne chwile.
Poruszone zostaną m.in. tematy:
- znaczenie i konsekwencje kryzysu psychicznego;
- rozpoznawanie kryzysu psychicznego;
- pierwsza pomoc osobie doświadczającej kryzysu;
- sposoby zapobiegania wypaleniu zawodowemu;
- prewencja wtórnej traumatyzacji w konsekwencji pomagania osobom po traumie.
Konferencja jest bezpłatna.
Miejsce
Konferencja odbędzie się we wrocławskiej filii Uniwersytetu SWPS
ul. Ostrowskiego 30 B, sala 45 (aula)
LIMIT MIEJSC WYCZERPANY! Prowadzimy zapisy na listę rezerwową.
Prelegenci
Izabela Bancewicz-Mikulewicz
Specjalistka psychologii klinicznej, psychoterapeutka. Pracuje w Centrum Terapii MedMental. Współpracuje z Uniwersytetem SWPS – we wrocławskiej filii prowadzi zajęcia z psychopatologii dzieci i młodzieży oraz, na studiach podyplomowych, z diagnozy psychologicznej dziecka. Zajmuje się diagnozowaniem oraz psychoterapią dzieci i młodzieży, a także coachingiem rodzicielskim w nurcie systemowym.
Mirela Batog
Psycholożka, psychoterapeutka poznawczo-behawioralna. Od ponad sześciu lat pracuje jako psycholog interwencyjny we współpracy z wrocławską policją, wspierając osoby, które doświadczyły przemocy. W pracy wykorzystuje budowanie odporności psychicznej oraz pozytywne zmiany zachodzące w jednostce w wyniku zmagania się z ciężkimi przeżyciami (potraumatyczny rozwój). Jest nauczycielką akademicką we wrocławskiej filii Uniwersytetu SWPS, gdzie prowadzi zajęcia z podstaw pomocy psychologicznej.
Tomasz Grzyb
dr hab., prof. Uniwersytetu SWPS
Psycholog. Naukowo zajmuje się psychologią wpływu społecznego. Interesuje się metodologią badań psychologicznych, marketingiem i nowymi technologiami. Pracę naukową łączy z praktyką marketingową. Prowadzi szkolenia w dziedzinie psychologii społecznej, manipulacji i perswazji. Od 2013 r. kształci oficerów NATO i krajów stowarzyszonych w zakresie technik wpływu społecznego. Autor publikacji na temat psychologii wpływu społecznego i mechanizmów ludzkich zachowań w sytuacjach kryzysowych, redaktor wielu artykułów naukowych i popularnonaukowych. W 2014 r. otrzymał Certificate of Appreciation od Dowództwa Operacji Specjalnych NATO w Afganistanie. Na Uniwersytecie SWPS prowadzi zajęcia z metodologii badań psychologicznych i statystyki z wykorzystaniem komputerów oraz eksperymentalnych metod badań percepcji.
Andrzej Kiejna
prof. dr hab.
Psychiatra i epidemiolog w Dolnośląskim Centrum Zdrowia Psychicznego, absolwent Akademii Medycznej we Wrocławiu z międzynarodowym doświadczeniem klinicznym. Wieloletni kierownik Katedry Psychiatrii i Kliniki Psychiatrii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Członek World Mental Health Survey Initiative, honorowy członek Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego i Polskiego Towarzystwa Psychogeriatrycznego, założyciel i prezes Fundacji Ochrony Zdrowia Psychicznego (FOZP). Uczestniczył w wielu projektach naukowych (m.in.
EZOP – Polska, EDEN, EUNOMIA, DEMoBinc, EUPRIS i MHEEN). Autor lub współautor ponad 350 artykułów naukowych. Otrzymał nagrodę Ministra Zdrowia dla nauczycieli akademickich uczelni medycznych za całokształt dorobku oraz Medal Kraepelina-Alzheimera od Uniwersytetu Ludwika-Maxymiliana w Monachium za osiągnięcia naukowe i współpracę międzynarodową na polu psychiatrii. Od 2016 r. profesor na Wydziale Studiów Stosowanych Dolnośląskiej Szkoły Wyższej we Wrocławiu, a od 2019 r. również w Wyższej Szkole Bankowej w Toruniu.
Magdalena Kosowska
Studentka psychologii w katowickiej filii Uniwersytetu SWPS, wiceprzewodnicząca
Międzywydziałowego Koła Naukowego Badań Relacji Rówieśniczych i Bullyingu „OLWEUS”. Pod kierownictwem
dr Małgorzaty Wójcik realizuje badania jakościowe „Postrzeganie zjawiska prześladowania rówieśniczego przez opiekunów dzieci doświadczających prześladowania rówieśniczego w szkole” w ramach projektu
„Bullying and Parenting”. Członkini zespołu w projekcie „International Study of Teacher Responses to Peer Aggression”, koordynatorka projektu „BAPKids”. Współorganizatorka międzynarodowej konferencji dotyczącej przemocy rówieśniczej i bullyingu „Dni OLWEUSA”. Absolwentka studiów podyplomowych na kierunku coaching i mentoring w katowickiej filii Uniwersytetu SWPS. Trenerka
RESQL w szkołach podstawowych i średnich. Współzałożycielka i koordynatorka projektu „Klub bez Spiny” katowickiej filii Uniwersytetu SWPS i
Fundacji SPINA. Edukatorka pozytywnej dyscypliny w przedszkolu.
Karolina Matczak
Psycholog, psychoterapeuta dzieci i młodzieży, edukator, trener TUS, oligofrenopedagog. Absolwentka Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunkach: Psychologia oraz Pedagogika – Kształcenie Zintegrowane oraz Edukacja Przedszkolna. Ukończyła Szkołę Coachów, a także 4-letnią Szkołę Psychoterapii Dzieci i Młodzieży w Warszawie. Posiada 13-letnie doświadczenie w pracy z dziećmi. Odbyła praktykę zawodową w Klinice Hematologii, Onkologii i Transplantologii Dziecięcej UM w Lublinie oraz na oddziale Psychiatrii Dzieci i Młodzieży w Wojewódzkim Oddziale Specjalistycznym im. J. Gromkowskiego we Wrocławiu. Pracowała w masowych szkołach i przedszkolach, Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie i prywatnej praktyce gabinetowej. Członek założyciel Polskiego Towarzystwa Terapii Zabawą. Wykłada w Dolnośląskiej Szkole Wyższej. Stworzyła markę Niezłe Klocki. Obecnie pracuje w Centrum Terapii MedMental, gdzie prowadzi terapię, a także warsztaty rodzicielskie. Specjalizuje się w diagnozie i terapii dzieci – wydobywa ich potencjał, pracuje na zasobach, buduje poczucie własnej wartości i koherencji. Interesuje się wykorzystaniem kart metaforycznych, pracą z obrazem i bajkoterapią.
Agnieszka Mościcka-Teske
dr
Psycholog, psychoterapeutka, trenerka umiejętności psychologicznych i biegła sądowa, powoływana jako ekspert w sprawach o mobbing i molestowanie seksualne w miejscu pracy. Absolwentka Szkoły Trenerów i Psychoterapeutów Instytutu Terapii Gestalt w Krakowie (akredytacja EAP i EAGT). Zajmuje się stresem i sposobami radzenia sobie z nim, z uwzględnieniem czynników indywidualnych i środowiskowych chroniących przed negatywnymi skutkami stresu. Autorka artykułów naukowych o stresie zawodowym i mobbingu. Tworzy, współtworzy i realizuje programy edukacyjne i szkolenia dla biznesu oraz instytucji samorządowych z rozwijania umiejętności społecznych oraz sposobów radzenia sobie ze stresem zawodowym, agresją, mobbingiem, molestowaniem seksualnym i dyskryminacją w pracy. Zajmuje się wprowadzaniem procedur antymobbingowych i antydyskryminacyjnych. Współpracuje z Państwową Inspekcją Pracy. W poznańskiej filii Uniwersytetu SWPS prowadzi zajęcia z zakresu psychologii klinicznej, psychologii zdrowia i psychologii pracy.
Sławomir Prusakowski
Psycholog i trener biznesu, absolwent psychologii na Uniwersytecie Opolskim. Jego zainteresowania naukowe obejmują prokrastynację, wypalenie zawodowe, zaangażowanie w pracę, psychologię organizacji. Od 2003 r. pracuje jako edukator w różnych obszarach rozwoju. Prowadzi firmę Ab Initio, oferującą kursy i szkolenia. Posiada certyfikat trenera treningu interpersonalnego II stopnia Polskiego Towarzystwa Psychologicznego. Na Uniwersytecie SWPS prowadzi zajęcia z obszaru rozwoju kompetencji praktycznych: budowania relacji, komunikacji, pracy w zespołach i rozwoju osobistego psychologa. Kierownik praktyk na kierunku
społeczna psychologia organizacji.
Karolina Zalewska-Łunkiewicz
dr
Specjalistka w zakresie psychologii klinicznej, socjoterapeutka i certyfikowana psychoterapeutka pracująca w nurcie psychodynamicznym ze starszą młodzieżą i dorosłymi. Kierowniczka Zakładu Psychologii Klinicznej i Zdrowia na Katowickim Wydziale Uniwersytetu SWPS. Naukowo interesuje się uwarunkowaniami zdrowia psychicznego, adaptacji i funkcjonowania społecznego osób dorosłych i młodzieży doświadczających zaburzeń psychicznych oraz przeżywających sytuacje kryzysowe. Zajmuje się także psychologią płci – bada aspekty dotyczące ról płciowych oraz stereotypów płci w kontekście dobrostanu psychicznego jednostek i par. Powoływana jako biegły psycholog w sprawach karnych i cywilnych. Autorka i współautorka artykułów z zakresu psychologii klinicznej i społecznej płci.
Justyna Ziółkowska
dr hab., prof. Uniwersytetu SWPS
Specjalistka od badań jakościowych w psychologii klinicznej. Autorka i współautorka licznych artykułów naukowych, publikowanych m.in. w „Health: An Interdisciplinary Journal for the Social Study of Health, Illness and Medicine”, „Qualitative Health Research” oraz „Polish Psychological Bulletin”. Jej zainteresowania naukowe obejmują analizę dyskursu praktyk medycznych, choroby psychiczne, myśli i zachowania samobójcze.
Organizatorzy
Partnerzy
Patronat

Komitet naukowy
Ziółkowska, Justyna
Specjalizacja
Specjalistka od badań jakościowych w psychologii klinicznej
Tytuł
dr hab., prof. Uniwersytetu SWPS
Imię i nazwisko
Justyna Ziółkowska
Funkcja w Katedrze
{"funkcja-w-katedrze0":{"Funkcja":"","Nazwa w mianowniku":"Katedra Psychologii Klinicznej i Zdrowia we Wroc\u0142awiu","Nazwa odmieniona":""}}
Instytut
Instytut Psychologii
Stanowisko
profesor uczelni
Funkcja na Wydziale
{"funkcja-na-wydziale0":{"Funkcja":"","Nazwa w mianowniku":"Wydzia\u0142 Psychologii we Wroc\u0142awiu","Nazwa odmieniona":""}}
dr hab., prof. Uniwersytetu SWPS Justyna Ziółkowskaspecjalistka od badań jakościowych w psychologii klinicznej
Grzyb, Tomasz
Tytuł
dr hab., prof. Uniwersytetu SWPS
Imię i nazwisko
Tomasz Grzyb
Stanowisko
profesor uczelni
Funkcja w Katedrze
{"funkcja-w-katedrze0":{"Funkcja":"","Nazwa w mianowniku":"Katedra Psychologii Spo\u0142ecznej we Wroc\u0142awiu","Nazwa odmieniona":""}}
Funkcja w Instytucie
{"funkcja-w-instytucie0":{"Funkcja":"","Nazwa w mianowniku":"Instytut Psychologii","Nazwa odmieniona":""}}
Funkcja na Wydziale
{"funkcja-na-wydziale0":{"Funkcja":"dziekan","Nazwa w mianowniku":"Wydzia\u0142 Psychologii we Wroc\u0142awiu","Nazwa odmieniona":"Wydzia\u0142u Psychologii we Wroc\u0142awiu"}}
Funkcja w Centrum
{"funkcja-w-centrum0":{"Funkcja":"","Nazwa w mianowniku":"Centrum Bada\u0144 nad Zachowaniami Spo\u0142ecznymi","Nazwa odmieniona":""}}
Obszar zainteresowania
psychologia-spoleczna
dr hab., prof. Uniwersytetu SWPS Tomasz Grzybtrener uhonorowany Certificate of Appreciation NATO, specjalista w zakresie wpływu społecznego
Kontakt
Patrycja Sobczak, [email protected]