projekt naukowy
Perspektywa sprawcy i biorcy
konsekwencje psychologiczne


Okres realizacji projektu: 2012–2017
Większość interakcji społecznych polega na przyjmowaniu przez ich uczestników dwóch ról – sprawcy i biorcy. Zespół badawczy pod kierownictwem prof. Bogdana Wojciszke sprawdza, w jaki sposób przyjmowanie perspektywy sprawcy i biorcy wpływa na funkcjonowanie psychiczne i społeczne.
Różnice poznawcze i motywacyjne
Różnice poznawcze polegają na tym, że w perspektywie sprawcy rośnie rola sprawczych kategorii interpretacyjnych, a maleje rola kategorii wspólnotowych, zaś z punktu widzenia biorcy – odwrotnie.
Różnice motywacyjne polegają na tym, że w postrzeganiu sprawcy pojawia się ogólny syndrom ekspansji – rośnie tendencja do działania, traktowania przeszkód jako wyzwań, a nie zagrożeń, i upodobanie do wysoko wysiłkowych strategii życiowych (wydatkowanie intensywnego wysiłku w nadziei na duże zyski). Natomiast w perspektywie biorcy pojawia się ogólny syndrom rezygnacji i wycofania, rośnie też upodobanie do niskowysiłkowych strategii postępowania (mały wysiłek za cenę pogodzenia się z małymi zyskami).
Różnice w funkcjonowaniu społecznym polegają na tym, że w perspektywie sprawcy pojawia się syndrom ekspansji społecznej – wzrost skłonności do wpływania na innych, do ich reprezentowania i ochrony, ale także instrumentalnego traktowania oraz tendencja do legitymizacji społecznego status quo. Natomiast w perspektywie biorcy pojawia się jego przeciwieństwo, czyli syndrom rezygnacji społecznej.
Zawsze fascynowała mnie wieloznaczność ludzkich zachowań – gdzie jedna osoba widzi życzliwość, druga widzi złośliwość. Ludzie patrzą na to samo, a widzą coś zupełnie innego i odmiennie działają. W projekcie sprawdzamy, w jakim stopniu zależy to od tego, czy patrzy się na świat z perspektywy sprawcy czy biorcy tego, co się dzieje.
prof. dr hab. Bogdan Wojciszke
Zespół badawczy

prof. dr hab.
Bogdan Wojciszke
kierownik zespołu
psycholog, ekspert z zakresu dynamiki związków uczuciowych i psychologii władzy
biogram »

dr
Wiesław Baryła
główny wykonawca
psycholog społeczny


mgr
Olga Białobrzeska
główny wykonawca
psycholog społeczny

mgr
Konrad Bocian
główny wykonawca
psycholog społeczny

mgr
Aleksandra Szymków-Sudziarska
główny wykonawca
psycholog organizacji i zarządzania

Publikacje
- Abele, A. E., Wojciszke, B. (2013). Communal and Agentic Content in Social Cognition: A Dual Perspective Model. Under review.
- Abele, A. E., Bruckmuller, S., Wojciszke, B. (2013). You’re so kind – and I am Smart: Actor – Observer Differences in the Interpretation of On-going Behavior. Under review.
- Szymkow, A., Parzuchowski, M., Chandler, J., IJzerman, H., Wojciszke, B. (2013). Warmer hearts, warmer rooms: Focusing on communal traits increases estimates of ambient temperature. Social Psychology, 44, s. 167-176.
- Wojciszke, B., Bialobrzeska, O. (2013). Agency versus Communion as Predictors of Self-esteem: Searching for the Role of Culture and Self-construal. Under review.
Jednostka kordynująca
Dział Badań Naukowych i Projektów
Dyrektor: Piotr Matejek
tel. 22 517 99 21
e-mail: badania@swps.edu.pl
poniedziałek-piatek: 9.00-16.00
Lokalizacja
ul. Chodakowska 19/31, 03-815 Warszawa
pokoje 408, 409, 410