Uczestnicy i uczestniczki z całej Europy chwalą Letnią Szkołę Praworządności Uniwersytetu SWPS

Na przełomie sierpnia i września w budynku Wydziału Psychologii w Sopocie Uniwersytetu SWPS odbyło się Summer School on the Rule of Law, czyli Letnia Szkoła Praworządności organizowana przez Uniwersytet SWPS i Uniwersytet w Oslo przy wsparciu Mechanizmu Finansowego EOG i Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2014–2021. W wydarzeniu połączonym z obchodami 42. rocznicy podpisania porozumień sierpniowych wzięło udział prawie 30 wykładowców, a także 40 uczestników i uczestniczek z całej Europy.
Bogaty program, niezwykłe miejsce i czas
Szkoła letnia Uniwersytetu SWPS skupiała się na zagadnieniach związanych z praworządnością. Rdzeń programu stanowiła seria wykładów eksperckich, które dotyczyły m.in. kwestii jakości kształcenia prawniczego, pomocy prawnej, ochrony praworządności, standardów uczciwego procesu, współczesnych zagrożeń dla niezawisłości sędziowskiej oraz publicznej świadomości na temat praworządności.
Podobnych programów letnich nie spotyka się zbyt wiele, a tymczasem okazało się, że pomysł letniej szkoły na temat praworządności był strzałem w dziesiątkę. Z rozmów z uczestnikami wiem, że jest olbrzymie zainteresowanie udziałem w kolejnych edycjach. Wszyscy bez wyjątku wyjechali szczęśliwi i bardzo zadowoleni z udziału w szkole letniej.






Zajęcia odbywały się w Sopocie od 26 sierpnia 2022 r. do 3 września 2022 r. Czas i miejsce były szczególne, gdyż właśnie na przełomie sierpnia i września, w 1980 r., podpisywano porozumienia sierpniowe, co przyczyniło się do przemian demokratycznych w Europie Środkowo-Wschodniej i zaowocowało m.in. powstaniem „Solidarności”. 31 sierpnia 2022 r. – w 42. rocznicę podpisania Porozumienia Gdańskiego przez Lecha Wałęsę – uczestnicy szkoły letniej mogli wziąć udział w ceremonii składania wieńców pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców 1970, zwiedzić z przewodniczką wystawę stałą w Europejskim Centrum Solidarności oraz wysłuchać wykładu i debaty o współczesnym rozumieniu etosu Solidarności. Rocznica podpisania Porozumienia Gdańskiego jest zawsze hucznie obchodzona w Trójmieście. W dorocznych uroczystościach uczestniczy wiele ważnych osobistości z Polski i Europy.






Termin został tak dobrany, aby móc połączyć udział w szkole letniej z uroczystościami związanymi z rocznicą porozumień sierpniowych oraz konferencją z tej okazji w Europejskim Centrum Solidarności. Dla wielu uczestników zaszczytem było złożenie wieńca pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców. Wszystkim nam towarzyszyły duże emocje i wzruszenie.
W ramach urozmaicenia dla uczestników szkoły letniej przewidziano też inne atrakcje, m.in. wieczorny seans filmu „Sędziowie pod presją” czy spotkanie z adwokatami reprezentującymi dysydentów politycznych w PRL-u. Na zakończenie szkoły odbył się panel dyskusyjny i wręczenie dyplomów wszystkim, którzy wzięli w niej udział.
Podnoszenie kwalifikacji w międzynarodowym środowisku
Wydarzenie miało charakter międzynarodowy. O ważnym temacie praworządności nauczało grono niemal 30 ekspertów – nie tylko z Polski, lecz również z Francji, Wielkiej Brytanii, Norwegii, Francji i Węgier.









Uczestnicy mieli niezwykłą sposobność spotkania ekspertów z różnych krajów i z różnym doświadczeniem zawodowo-naukowym. Wspaniali profesorowie zgodzili się przyjechać choćby na 1,5-godzinny wykład lub poprowadzić warsztaty jednego popołudnia. Niezwykle szanowani eksperci zapewne nie wzięliby udziału, gdyby nie zaangażowanie i osobiste zaproszenia od pana prof. Adama Bodnara.
Program był adresowany m.in. do doktorantów prawa lub socjologii, młodych naukowców, prawników (sędziów, prokuratorów, adwokatów) oraz funkcjonariuszy organizacji międzynarodowych (UE, Rady Europy, OBWE, Rady Państw Bałtyckich). W wydarzeniu wzięło udział 40 uczestników z 12 krajów, przede wszystkim z Europy Środkowo-Wschodniej. Większość z nich pochodziła z Polski (17 osób) i Ukrainy (8 osób), ale przybyli też słuchacze z Niemiec (2 os.), Gruzji (2 os.), Armenii (2 os.), a także po jednej osobie z Rosji, Francji, Mołdawii, Rumunii, Bośni i Hercegowiny, Litwy oraz Albanii.

Entuzjastyczny odbiór
Wszyscy uczestnicy dopisali i proszę sobie wyobrazić, że 40 osób w piękne, słoneczne dni nad morzem, w pięknym Sopocie, przez 10 dni sumiennie uczestniczyło w zajęciach, które odbywały się od dziesiątej rano do osiemnastej. W anonimowych ankietach ocenie podlegali nie tylko wszyscy prowadzący zajęcia, ale także kwestie organizacyjne i logistyczne. Muszę powiedzieć, że z dumą przeglądałem ankiety, bo w przytłaczającej większości były to oceny dobre i bardzo dobre – i to w każdym aspekcie projektu.
Całkowicie za darmo
Udział w wydarzeniu był bezpłatny – włącznie z wyżywieniem, akomodacją i biletami wstępu do Europejskiego Centrum Solidarności. Szkoła letnia została sfinansowana z funduszy norweskich i EOG.

Organizatorzy

Interesuje cię prawo? Pomyśl o studiach na Uniwersytecie SWPS!
W naszej ofercie studiów są m.in. jednolite studia magisterskie z prawa (w Poznaniu, w Warszawie lub we Wrocławiu), ale również m.in. studia I stopnia z prawa w biznesie, studia doktoranckie z nauk prawnych, a także liczne kierunki podyplomowe, w tym legal design thinking, prawo medyczne i farmaceutyczne czy prawa zwierząt. Zobacz wszystkie kierunki związane z prawem
Studiując prawo na naszej uczelni, pogłębisz swoją wiedzę o prawie i zdobędziesz praktyczne umiejętności. Nie będziesz uczyć się przepisów na pamięć, a zajmiesz się ich analizą, pisaniem tekstów prawnych, przeprowadzaniem rozumowań prawniczych i rozwojem umiejętności interpersonalnych. Studenci prawa w Warszawie mogą działać w najlepszej studenckiej poradni prawnej w Polsce, udzielając porad prawnych osobom, których nie stać na pomoc adwokata lub radcy prawnego. Pracując od razu na żywej tkance, zyskasz najlepsze kwalifikacje do przyszłego zawodu.
Zobacz inne aktualności













































































