Badaczka z Uniwersytetu SWPS w międzynarodowym gronie ekspertów ds. wpływu społecznego
160 uczestników, w tym 31 prelegentów, z 17 krajów europejskich wzięło udział w międzynarodowej konferencji naukowej poświęconej wpływowi społecznemu uniwersytetów „ENLIGHT Impact”. Polskę reprezentowała dr Marta Wróblewska z Wydziału Nauk Humanistycznych w Warszawie Uniwersytetu SWPS. Spotkanie odbyło się w ostatnich dniach marca na Uniwersytecie Kraju Basków w Bilbao.
Wpływ społeczny, czyli jak uczelnie zmieniają świat
Pojęcie wpływu społecznego uniwersytetów możemy rozumieć jako związek między prowadzonymi przez nie badaniami i działaniami (zarówno edukacyjnymi, jak i związanymi z zaangażowaniem społecznym) a ich otoczeniem. Pytanie o wpływ danej uczelni jest w zasadzie pytaniem o to, w jaki sposób zmienia ona świat. I w środowisku akademickim słyszymy je coraz częściej.
O tym, jak uniwersytety mogą realnie wpływać na swoje bliższe i dalsze otoczenie, dyskutowali uczestnicy konferencji „ENLIGHT Impact”. W hiszpańskim Bilbao spotkali się międzynarodowi eksperci zajmujący się politykami publicznymi, zarządzaniem w obszarze nauki, finansowaniem badań oraz badaniami szkolnictwa wyższego. Jedyną prelegentką z Polski była dr Marta Wróblewska z Wydziału Nauk Humanistycznych w Warszawie Uniwersytetu SWPS, która naukowo zajmuje się tematem ewaluacji wpływu.
Wpływ społeczny (czyli z angielskiego impact) jest coraz ważniejszą częścią działalności akademików. Można powiedzieć, że do modelu Humboldtowskiego uniwersytetu, opartego na jedności badań i nauczania, dochodzi jeszcze trzecia gałąź aktywności: interakcje z otoczeniem społecznym, animowanie debat, tworzenie rozwiązań dla obywateli. Ten obszar jest również coraz częściej ewaluowany – w Polsce był jednym z elementów ostatniej ewaluacji jakości działalności naukowej (odpowiadającym za 20% oceny). Na Uniwersytecie SWPS trwają właśnie prace nad nową strategią. Myślę, że otoczenie społeczne i wpływ społeczny zostaną w niej mocno dowartościowane.
Konferencja „ENLIGHT Impact” była pierwszym tego typu wydarzeniem zorganizowanym przez europejską sieć uniwersytetów ENLIGHT.
Dr Marta Wróblewska – keynote speaker konferencji „ENLIGHT Impact”
Dr Marta Wróblewska została zaproszona do udziału w konferencji jako specjalistka w zakresie ewaluacji wpływu społecznego. Temat ten zgłębia od ośmiu lat, ze szczególnym naciskiem na perspektywę porównawczą systemów ewaluacji. Jest autorką wielu publikacji na temat wpływu społecznego oraz jedynego podręcznika dla badaczek i badaczy, opublikowanego w formie bezpłatnego e-booka (mozna go pobrać tutaj).
Podczas konferencji dr Wróblewska omówiła wyniki prowadzonych przez siebie badań dotyczących specyfiki ewaluacji wpływu społecznego w Polsce, Norwegii i Wielkiej Brytanii.
Zajmuję się analizą dyskursu naukowego, czyli badam, jak my, naukowcy, się komunikujemy. To, w jaki sposób mówimy i piszemy o własnej pracy oraz o pracy innych, odzwierciedla i współtworzy nasze wartości. Przez ostatnie lata badałam nowy typ akademickiego tekstu, tzw. impact case study, czyli opis wpływu. To dokumenty opisujące i tworzące nową akademicką wartość – wpływ społeczny. Przyglądałam się, jak piszą te dokumenty Brytyjczycy, później Norwegowie i wreszcie Polacy. A ponieważ na całym świecie wprowadzane są rozmaite ewaluacje wpływu społecznego, wyniki moich badań zataczają coraz szersze kręgi.
Uniwersytety Europejskie – ponadnarodowe sieci przyszłością szkolnictwa wyższego
ENLIGHT to europejska sieć uniwersytetów, która poprzez transformację szkolnictwa wyższego w regionie chce działać na rzecz godnej jakość życia wszystkich członków społeczeństwa, promować zrównoważony rozwój i stawiać czoła globalnym wyzwaniom. Zrzesza dziewięć uczelni z dziewięciu krajów (Belgii, Estonii, Francji, Hiszpanii, Holandii, Irlandii, Niemiec, Słowacji i Szwecji), które połączyły siły, by wspólnie pracować nad rozwiązaniem problemów o zasięgu ogólnoświatowym, związanych m.in. ze zmianami klimatycznymi, rewolucją cyfrową czy zdrowiem i dobrostanem starzejących się społeczeństw.
Sieć ENLIGHT jest jednym z 44 Uniwersytetów Europejskich, czyli ponadnarodowych sojuszy instytucji szkolnictwa wyższego z całej Unii Europejskiej, które współpracują w zakresie kształcenia studentów i wspólnie prowadzą badania naukowe. Ta kooperacja ma na celu m.in.:
- pogłębienie współpracy międzynarodowej łączącej nie tylko różnorodne dyscypliny naukowe, ale też różne kultury
- promocję tożsamości i wartości europejskich
- zwiększenie konkurencyjności europejskiego szkolnictwa wyższego
Uniwersytety Europejskie skupiają obecnie 340 uczelni zlokalizowanych w stolicach oraz peryferyjnych regionach 31 krajów, obejmujących wszystkie państwa członkowskie UE oraz Islandię, Norwegię, Serbię i Turcję. Docelowo ma powstać 60 tego typu ponadnarodowych kampusów, które będą zrzeszały ponad 500 instytucji szkolnictwa wyższego.
Władze Uniwersytetu SWPS dostrzegają korzyści wiążące się z tego typu współpracą. Nasza uczelnia, jako pierwsza niepubliczna uczelnia z Polski, została zaproszona do dołączenia Uniwersytetów Europejskich i od października zeszłego roku jest partnerem stowarzyszonym sieci European Reform University Alliance (ERUA).
Przeczytaj więcej na temat partnerstwa z ERUA
Dołącz do nas i zmieniaj świat!
Uniwersytet SWPS od początku swojego istnienia stawia sobie za cel szukanie rozwiązań, które realnie poprawiają jakość życia i odpowiadają na konkretne potrzeby ludzi. W tym celu współpracujemy z lokalnymi samorządami, przedsiębiorcami, instytucjami kultury i organizacjami non-profit. Tego, jak istotna jest uważność na drugiego człowieka i zaangażowanie społeczne, uczymy naszych studentów.