Razem na rzecz zdrowia psychicznego: Uniwersytet SWPS na 29. Pol’and’Rock Festival
W dniach 3–5 sierpnia, lotnisko Czaplinek-Broczyno tętniło życiem, a jego przestrzeń wypełniona była setkami tysięcy wspaniałych, barwnych osób. To efekt 29. edycji Pol'and'Rock Festival, znanego także jako najpiękniejszy festiwal świata. To niezwykłe wydarzenie, zorganizowane przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy, przyciągnęło tłumy festiwalowiczów, tworząc nie tylko święto muzyki, lecz również przestrzeń do poruszania istotnych tematów i otwartego dialogu. Byli również eksperci i ekspertki z Kliniki Terapii Poznawczo-Behawioralnej i Uniwersytetu SWPS, dzieląc się z uczestnikami wiedzą na temat skutecznych strategii radzenia sobie z codziennymi trudnościami, których wszyscy doświadczamy. Takie rozmowy są wciąż bardzo potrzebne, czego dowodem była ogromna frekwencja na oferowanych przez nas warsztatach i spotkaniach.
Jedność w Różnorodności: Duch Festiwalowej Wspólnoty
Pol'and'Rock jest wydarzeniem, gdzie spotykają się ludzie w różnym wieku, o różnych pasjach i przekonaniach. Mimo różnic, podczas festiwalu tworzą oni wspólnotę, w której mogą porozmawiać i wymienić się doświadczeniami. Różnorodność jest widoczna na każdym kroku, i to właśnie dzięki niej wydarzenie emanuje energią otwartości i akceptacji.
– To mój drugi raz na Pol'and'Rocku. Pierwszy raz byłam jeszcze przed pandemią, w Kostrzynie, ale po 4 latach wróciłam, aby ponownie poczuć tę cudowną atmosferę. Poznałam wiele nowych osób, zarówno takich, którzy byli na festiwalu po raz pierwszy, ale też takich, którzy kiedyś przyjeżdżali na Pol'and'Rock z rodzicami, a teraz zabierają tu własne dzieci – mówi Magda, uczestniczka festiwalu.
Równość, empatia i szacunek do drugiego człowieka, to wartości, które łączą festiwal i naszą uczelnię. Bycie częścią tego inspirującego wydarzenia to dla nas wyjątkowa okazja, by w praktyce pokazać, że razem tworzymy społeczność otwartą i gotową do pozytywnych zmian.
– Społeczność na Pol'and'Rock Festival jest jak jedna wielka rodzina. Niektórzy ludzie przyjeżdżają tutaj od pierwszej edycji i planują być na każdej następnej. To miejsce, gdzie horyzonty się rozszerzają, gdzie ludzie mają w sobie ciekawość świata i chęć rozwoju, by razem zmieniać świat na lepsze – mówi Paulina, uczestniczka festiwalu.
Nie tylko „dla Was”, a Z WAMI
Przez klika dni trwania festiwalu, Klinika Terapii Poznawczo-Behawioralnej w Warszawie i Uniwersytet SWPS przeprowadzili łącznie 33 godzinne warsztaty, które odbyły się w różnych miejscach festiwalowego terenu. Trzy z nich odbyły się na dużej scenie warsztatowej WOŚP, natomiast pozostałe znalazły swoje miejsce w strefie Akademii Sztuk Przepięknych (ASP).
Nasi eksperci dzielili się z uczestnikami wiedzą na temat skutecznych strategii radzenia sobie z codziennymi trudnościami, których wszyscy doświadczamy. W czasie spotkań skupiono się również na temacie uzależnień. Omawiano kwestie związane z utrzymaniem równowagi w życiu codziennym, wsparciem dla bliskich w trudnych momentach oraz przedstawiono, co mówią badania naukowe na temat szczęścia i miłości. Uczestnicy warsztatów zdobyli wiedzę na temat relacji między myślami, emocjami a zachowaniem, zrozumieli także różnice między naszym sposobem postrzegania siebie a tym, jak widzą nas inni.
Rozmawialiśmy o zapobieganiu depresji, wczesnym rozpoznawaniu jej objawów czy problemów związanych z zaburzeniami odżywiania. Mimo niezwykle zmiennej pogody, festiwalowicze licznie stawili się na każdym z warsztatów – w każdym z nich wzięło udział minimum 30 osób. Dzięki temu nasza wiedza i doświadczenie trafiły do przynajmniej 1000 uczestników!
W SWPSowej strefie można było nie tylko schować się przed nadchodzącą ulewą, ale także zagrać w „STRESmisję” – grę planszową, pomagającą w budowaniu odporności na stres, związany z różnymi sytuacjami życia codziennego. W ciągu trzech dni, w grze aktywnie uczestniczyło blisko 150 osób, a także niezliczona ilość obserwatorów. Ponadto, było to miejsce wielu inspirujących rozmów. Poruszano szerokie spektrum tematów, obejmujące zarówno sferę warsztatową, jak i ogólnie kwestie związane z zdrowiem psychicznym. Goście festiwalowi dzielili się swoimi doświadczeniami, pytaniami i refleksjami, tworząc komfortową przestrzeń, z której aż nie chciało się wychodzić. Bardzo często zainteresowanych było więcej niż miejsca, co było dla nas olbrzymią motywacją do działania.
Bycie świadomie otwartym na różnorodność, nowość i odmienność jest praktykowaniem neurouważności w życiu codziennym. Nie wyobrażam sobie lepszego miejsca do wcielania jej w życie niż na Najpiękniejszym Festiwalu Świata. To tutaj, na Pol'and'Rock Festival, możemy spotkać się razem w swojej różnorodności. Wśród takich ludzi warsztaty same się prowadzą. Można poćwiczyć mięśnie rąk trzymając przez godzinę megafon, lub tańczący na wietrze flipchart. To niezwykle wzruszające, kiedy namiot trzeszczy w szwach, a ty wiesz, że każdy uczestnik jest obecny tu i teraz – bo po prostu chce być częścią tego wyjątkowego wydarzenia. Dziękuję wszystkim festiwalowiczom na za zaangażowanie, dzielenie się swoimi doświadczeniami i pozytywną energię. Razem możemy więcej!
Wspólna misja
Mamy świadomość, jak istotne są zagadnienia, o których mówimy, oraz jak długo były one niesłusznie bagatelizowane. Jako uczelnia czynnie działamy na rzecz poprawy zdrowia psychicznego, nie tylko podczas festiwalu, ale przez cały rok. W ramach działalności Kliniki Terapii Poznawczo-Behawioralnej Uniwersytetu SWPS w Warszawie oraz Środowiskowego Centrum Zdrowia Psychicznego w Poznaniu cały czas pomagamy osobom borykającym się z różnymi problemami psychicznymi. Od wielu lat w ramach projektu Strefa Psyche edukujemy i prowadzimy kampanie na rzecz zdrowia psychicznego destygmatyzujące problemy psychiczne.
Podczas wydarzenia można było dowiedzieć się więcej na temat naszego systemu RESQL, który służy do przeciwdziałania przemocy rówieśniczej. Obecnie system ten funkcjonuje w ponad 100 szkołach, a Fundacja WOŚP zakupiła licencje dla kolejnych 50 placówek. Efektem wspólnych działań był również nasz warsztat na 29. Pol’and’Rock Festival.
Przez wiele lat byliśmy zaangażowani w prowadzenie badań dotyczących problemów, z jakimi borykają się uczniowie. Współpracowaliśmy z dziećmi, młodzieżą i nauczycielami, aby lepiej zrozumieć ich potrzeby. Zidentyfikowaliśmy przeszkody, które sprawiają, że uczniowie rzadko zgłaszają agresywne zachowania swoich rówieśników. Dzięki zaangażowaniu wielu osób, powstał system RESQL, dostosowany do realnych potrzeb młodzieży.
Uczestnictwo Uniwersytetu SWPS na festiwalu było kolejną okazją do przedstawienia uczelni oraz jej misji i wartości. Spotkania z naszymi studentami i absolwentami, dumnymi i szczęśliwymi, że ich uczelnia dołożyła swoją cegiełkę do najpiękniejszego festiwalu świata, były czymś naprawdę wyjątkowym i wartym każdego wysiłku.
Przed nami cały rok oczekiwania, aby w następne wakacje podzielić się z Wami kolejną porcją wiedzy i ponownie zobaczyć, jak opuszczacie festiwalowe pole – nie tylko z uśmiechami na twarzach i wiankami na głowach, ale także z praktycznymi umiejętnościami, jak pomóc sobie i swoim bliskim. Do zobaczenia!
Śledźcie nasze działania na bieżąco! Zachęcamy do subskrypcji Strefy Psyche i obserwowania nas na Facebooku, Instagramie i Youtubie, gdzie stale dzielimy się wiedzą i działamy na rzecz zdrowia psychicznego.