Profesor Karolina Safarzyńska o tajemnym świecie ekonomii w „Głosach Humanistyki”
Profesor Karolina Safarzyńska: „Kiedy poznałam ekonomię złożoności, okazało się, że istnieje cały tajemny świat, który odrzuca założenia ekonomii klasycznej”.
Zapraszamy do wysłuchania kolejnego odcinka podcastu z serii „Głosy Humanistyki”, w którym prof. Safarzyńska opowiada o nowym, niezwykle ciekawym podejściu do ekonomii!
Z wizytą u superbohaterki ekonomii
W ścisłym centrum Warszawy, w otoczeniu zabytkowych kamienic ulicy Długiej, wznosi się imponujący budynek Uniwersytetu Warszawskiego. To tutaj, na Wydziale Nauk Ekonomicznych, zespół „Głosów Humanistyki” miał przyjemność nagrać czwarty odcinek podcastu. Tym razem naszą gościnią była wybitna ekonomistka, która wprowadzi słuchaczki i słuchaczy w świat nowej, wciąż nieznanej ekonomii – prof. Karolina Safarzyńska.
Mieliśmy wyjątkową okazję zajrzeć do oficjalnego gabinetu, w którym powstają największe idee profesorki. Nagranie zrealizowaliśmy natomiast w niewielkiej sali konferencyjnej, ulokowanej z dala od uczelnianego zgiełku. Tam, przy owalnym drewnianym stole, odbyliśmy inspirującą rozmowę o ekonomii, satysfakcji i naukowej samotności.
Czy prof. Karolina Safarzyńska jest superbohaterką, której szukamy?
Ekonomistka odkrywająca nowe horyzonty
Doktor habilitowana Karolina Safarzyńska, profesor Uniwersytetu Warszawskiego, to naukowczyni z bogatym dorobkiem i szerokimi doświadczeniami. Jej ścieżka akademicka obejmuje współpracę z renomowanymi instytucjami na całym świecie, włączając w to Uniwersytet Ekonomiczny w Wiedniu oraz Institute for Environmental Studies (IVM) na Wolnym Uniwersytecie w Amsterdamie (VU). Bohaterka czwartego odcinka „Głosów Humanistyki” odbyła wizyty badawcze w Santa Fe Institute, Ostrom Workshop na Uniwersytecie Indiany czy Institute of New Economic Thinking (INET) na Uniwersytecie Oksfordzkim.
Profesor Safarzyńska jest jedną z nielicznych badaczek w Polsce, które poświęcają się nowej ekonomii, eksplorując jej ewolucyjne, ekologiczne i społeczne aspekty. Interesuje się ekonomią instytucjonalną i behawioralną oraz problematyką środowiska i gospodarki, fascynują ją kwestie związane ze zmianami technologicznymi, zrównoważonym rozwojem oraz nierównościami społecznymi. W pracy naukowej koncentruje się na obszarach ekonomii złożoności i modelach makroekonomicznych.
W nowej ekonomii, w przeciwieństwie do tej klasycznej, mogę zastanowić się nad tym, co tak naprawdę ma znaczenie.
Profesor Safarzyńska jest laureatką wielu grantów i stypendiów. W 2022 r. została uhonorowana Nagrodą Narodowego Centrum Nauki, a także umieszczona na liście 100 kobiet 2022 roku magazynu „Forbes Women”.
Wolny czas profesor Safarzyńskiej wypełniają nie tylko spotkania z ludźmi i ciekawe rozmowy, lecz także lektura książek, które stanowią dla niej jedno z wielu źródeł wiedzy i inspiracji.
Nowe spojrzenie na ekonomię
Podczas rozmowy z profesor Karoliną Safarzyńską zgłębialiśmy różnorodne aspekty nowej ekonomii i jej implikacje społeczne.
Omówiliśmy m.in.:
- złożoność ekonomiczną i ewolucyjną,
- rolę instytucji w kształtowaniu gospodarki,
- wpływ zmian technologicznych na społeczeństwo i środowisko,
- dążenie do zrównoważonego rozwoju i redukcji nierówności społecznych.
Dlaczego praca naukowa nie satysfakcjonuje?
Profesorka przedstawiła nam swoje przemyślenia na temat wyzwań, które stoją przed badaczkami i badaczami. Poruszyła też kwestię frustracji związanej z pracą naukową.
W podcaście znajdziesz odpowiedzi na następujące pytania:
- Czy ekonomia złożoności to osamotniona dziedzina?
- Czym nowa ekonomia różni się od starej?
- Czy misją ekonomii jest naprawa świata?
- Czy naukowiec może się przyznać do bezsilności?
- Dlaczego nadal nie korzystamy z nowej ekonomii?
Koncepcje i spostrzeżenia, którymi podzieliła się z nami profesor Safarzyńska, ukazują jej wyjątkowy sposób myślenia i podejście do nauki. Ekonomia złożoności, o której mówiła, proponuje całkiem odmienne spojrzenie na ekonomię niż klasycznie nauczane. Nowa ekonomia przyczynia się do rozwoju nauki i umożliwia pełniejsze zrozumienie świata. Motywuje kolejne pokolenia badaczek i badaczy do poszukiwania innowacyjnych sposobów myślenia oraz zmiany podejścia do ekonomicznych wyzwań współczesności. Profesor Safarzyńska uznaje naukę za proces kolektywny. Z pasją eksplorując niezbadane obszary ekonomii złożoności, inspiruje wszystkich, którzy szukają nowych metod poznawania świata.
Ludzie nie interesują się ekonomią, bo nie wydaje im się ona nauką o człowieku.
Jeśli chcesz poznać więcej inspirujących postaci humanistyki i nauk społecznych, śledź media społecznościowe „Głosów Humanistyki” i bądź na bieżąco z kolejnymi odcinkami!