Profesor Adam Szpaderski współautorem strategii rozwoju Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych
Pragniemy poinformować, że prof. Adam Szpaderski, kierownik Centrum Badań nad Ekonomiką Miejsc Pamięci Uniwersytetu SWPS, wraz z zespołem badawczym napisał strategię rozwoju Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych na lata 2024-2030. Stanowi ona doskonały przykład wykorzystania wiedzy wypracowanej przez działające na naszej uczelni centrum oraz bogatego doświadczenia muzealników i specjalistów z dziedziny zarządzania.
Jestem bardzo dumny z powstania tej strategii, gdyż jest ona efektem zastosowania wiedzy naukowej wypracowanej w Centrum Badań nad Ekonomiką Miejsc Pamięci Uniwersytetu SWPS oraz wieloaspektowej współpracy z menedżerami sektora muzeów martyrologicznych. Nowoczesne muzeum, żeby przetrwać i realizować swoją misję społeczną – musi reagować na niestabilność, nieprzewidywalność i złożoność uwarunkowań współczesnego świata. Skodyfikowaliśmy szereg zasad i rozwiązań, które pozwolą Centralnemu Muzeum Jeńców Wojennych (CMJW) nawigować przez złożony i niepewny świat współczesnych uwarunkowań zewnętrznych w kierunku wzmocnienia pozycji Muzeum na arenie krajowej i międzynarodowej.
Strategia rozwoju Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych
Autorami strategii obok prof. Adama Szpaderskiego są dyrektor Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych dr Violetta Rezler-Wasielewska oraz Bartosz Bartyzel, rzecznik prasowy i kierownik Biura Prasowego Muzeum Auschwitz.
Głównym zadaniem strategii jest wzmocnienie pozycji Muzeum na arenie krajowej i międzynarodowej poprzez realizację, w okresie 2024-2030, następujących dziewięciu celów operacyjnych:
- upowszechnianie wiedzy,
- podnoszenie standardów obsługi,
- wzmocnienie roli przewodniej,
- sieciowanie darczyńców,
- wzmocnienie prestiżu,
- wzmocnienie rozpoznawalności,
- rozwijanie działalności badawczej,
- umiędzynarodowienie działalności publikacyjnej oraz przekazu.
Każdemu z tych celów został przypisany konkretny program działania.
Strategia została przyjęta do realizacji uchwałą Rady Muzeum z dnia 10 czerwca 2024 r.
Strategia rozwoju Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych opiera się na modelu dyferencjacji (koncentracja na zróżnicowaniu), który obejmuje dwa główne obszary: zarządzanie i wizerunek. W zakresie zarządzania Muzeum koncentruje się na efektywnym wykorzystaniu swoich zasobów i kompetencji, by zmaksymalizować unikalny potencjał Miejsca Pamięci. Natomiast w aspekcie wizerunku kluczowe jest komunikowanie wyjątkowych cech Miejsca Pamięci. Realizując koncepcję dyferencjacji, Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych skupia się na szczegółowym przedstawieniu specyficznych aspektów historii jenieckiej, które nie są w pełni eksplorowane przez inne instytucje. Dzięki takiemu podejściu instytucja może nie tylko wzmocnić swoją pozycję branżową, lecz także zbudować silniejszą relację ze swoimi obecnymi i przyszłymi odbiorcami, oferując im głębsze i bardziej angażujące doświadczenia obcowania z historią Miejsca Pamięci, którym się opiekuje.
Współpraca USWPS z Centralnym Muzeum Jeńców Wojennych
Uniwersytet SWPS od 2018 r. prowadzi formalną współpracę z Centralnym Muzeum Jeńców Wojennych, której przedmiotem jest rozwój badań nad zestawami najlepszych praktyk i mierników efektywności w zakresie ekonomicznych, finansowych i zarządczych aspektów powstawania, zachowania, upamiętniania i funkcjonowania miejsc pamięci. Współpraca prowadzona jest w ramach działalności Centrum Badań nad Ekonomiką Miejsc Pamięci USWPS.
O Centralnym Muzeum Jeńców Wojennych
Centralne Muzeum Jeńców Wojennych (CMJW) stara się przybliżać zwiedzającym losy polskich jeńców wojennych w niemieckich i radzieckich obozach jenieckich, a także żołnierzy internowanych w Rumunii, na Węgrzech i Szwajcarii. Muzeum prowadzi działalność dokumentacyjną, naukową, edukacyjną, wystawienniczą i wydawniczą. Dokumentuje nazistowskie zbrodnie wojenne i pielęgnuje pamięć o ich ofiarach.
Zbiory muzealne należą do najcenniejszych tego rodzaju w Polsce. Składa się na nie kilkadziesiąt tysięcy pozycji, m.in. rzeczy używane lub wytworzone przez jeńców wojennych w czasie pobytu w niewoli, przedmioty należące do administracji i służby wartowniczej obozów jenieckich, dokumenty, mikrofilmy, zdjęcia i mapy. Większość przedmiotów pochodzi z okresu II wojny światowej, ale w zbiorach znajdują się też obiekty z czasów I wojny światowej. Muzeum ma dwie siedziby: w Łambinowicach i Opolu.
Odwiedź stronę Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych
Centrum Badań nad Ekonomiką Miejsc Pamięci jako platforma wymiany doświadczeń
Prof. Adam Szpaderski stale prowadzi badania naukowe w zakresie ekonomicznych, finansowych, zarządczych i edukacyjnych prawidłowości powstawania, zachowywania, upamiętniania i funkcjonowania miejsc pamięci na świecie. Zapotrzebowanie na specjalistyczną wiedzę i wskazówki w zakresie dobrych praktyk rośnie wraz ze wzrostem świadomości znaczenia tego typu dziedzictwa i jego roli w edukacji kolejnych pokoleń. Przekazywanie wiedzy jest jednym z głównych zadań Centrum Badań nad Ekonomiką Miejsc Pamięci powołanego przez naszą uczelnię.
Ekspert w dziedzinie zarządzania pamięcią
Profesor Adam Szpaderski specjalizuje się w zarządzaniu strategicznym, prakseologii, modelach zarządzania miejscami pamięci, zastosowaniach nowych technologii jako medium transferu wartości dla odbiorów, zarządzaniu edukacją o Auschwitz, Holokauście i ludobójstwach oraz parametryzacji efektywności instytucji sektora dziedzictwa kulturowego.
Jest pełnomocnikiem dziekana i przewodniczącym komisji ds. umiędzynarodowienia oferty dydaktycznej Wydziału Nauk Społecznych w Warszawie USWPS, kierownikiem Centrum Badań nad Ekonomiką Miejsc Pamięci, jak również głównym konsultantem Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu w dziedzinie strategii i zarządzania edukacją, przewodniczącym Rady Muzeum Gross-Rosen w Rogoźnicy, doradcą ds. strategii edukacyjnej Muzeum Stutthof w Sztutowie, głównym konsultantem ds. strategii i zarządzania edukacją Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych, przewodniczącym Rady Konsorcjum – Sieć „Liga Pamięci Jenieckiej”, kierownikiem i wykonawcą wdrożeniowych projektów badawczych, członkiem towarzystw naukowych zajmujących się ekonomią, zarządzaniem i kulturą oraz laureatem wielu nagród, w tym Medalu „Opiekun Miejsc Pamięci Narodowej”, Medalu 75 Lat Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau i Medalu Muzeum Więzienia Pawiak.