
Wydział Psychologii i Prawa
w Poznaniu
Poznański wydział Uniwersytetu SWPS prowadzi studia z zakresu psychologii i prawa. Dydaktycy kładą nacisk na nowoczesne podejście do kształcenia. Przygotowując programy studiów, korzystają z wyników najnowszych badań oraz doświadczeń przedstawicieli biznesu.

Aktualności
Dydaktyka
Umożliwiamy studentom rozwijanie pasji i zainteresowań naukowych.
Nowoczesne studia psychologiczne
Oferujemy nowoczesne studia psychologiczne z zakresu psychologii klinicznej dzieci i dorosłych, pracy i organizacji oraz wspierania rozwoju osobistego i zawodowego. Program studiów obejmujący bogaty zestaw zajęć fakultatywnych (wybieranych przez studentów) umożliwia przyszłym psychologom dostosowanie ścieżki kształcenia do indywidualnych zainteresowań i planów zawodowych.
Wybitni naukowcy i cenieni praktycy
Studenci psychologii współpracują z wybitnymi naukowcami, takimi jak: prof. John Nezlek – amerykański psycholog społeczny, prof. Jarosław Michałowski – superwizor terapii poznawczo-behawioralnej i badacz neuronalnych mechanizmów powstawania i leczenia, zaburzeń lękowych, prof. Alicja Grochowska – prowadząca badania nad psychologicznymi mechanizmami działania reklamy, prof. Agnieszka Golec de Zavala – prowadząca badania z zakresu psychologii uprzedzeń i dyskryminacji, oraz dr Konrad Piotrowski – badający zagadnienia wypalenia rodzicielskiego i perfekcjonizmu.
Wysokie oceny zewnętrzne
Na Wydziale Psychologii i Prawa w Poznaniu odbyła się wizytacja Polskiej Komisji Akredytacyjnej, która opiniuje jakość kształcenia wyższego na wszystkich uczelniach w kraju. Studia psychologiczne prowadzone na wydziale otrzymały ocenę pozytywną. Doceniono założenia programowe i organizacyjne, wsparcie naukowe, dydaktyczne i materialne, jakie otrzymują studenci, oraz aktywność badawczą kadry akademickiej.
Czytaj więcej
Według rankingu szkół wyższych miesięcznika „Perspektywy” Uniwersytet SWPS jest jedną z dwóch najlepszych uczelni w Polsce prowadzących studia na kierunku psychologia.
Czytaj więcej
Przygotowanie do działalności badawczej i pracy zawodowej
Polska Komisja Akredytacyjna potwierdziła, że program studiów psychologicznych I stopnia i jednolitych magisterskich spełnia kryteria oceny i zapewnia studentom odpowiednie przygotowanie do prowadzenia działalności badawczej i pracy zawodowej. Model kształcenia uwzględnia najlepsze wzorce nauczania psychologii, a jego realizacja umożliwia studentom uzyskanie wysokiego poziomu kwalifikacji, niezależnie od trybu studiowania: stacjonarnego czy niestacjonarnego.
Wydział wspiera studentów w udziale w programach wymiany międzynarodowej i krajowej. Pomaga im również w nawiązywaniu kontaktów ze środowiskiem akademickim i otoczeniem społecznym, co ułatwia przyszłym psychologom zdobywanie pierwszych doświadczeń zawodowych.
Zapoznaj się z:
Programy i charakterystyka studiów
Studia pierwszego stopnia:
Jednolite studia magisterskie:
Komplety sylabusów
Studia pierwszego stopnia:
Jednolite studia magisterskie:
Studia prawnicze o profilu praktycznym
Program naszych studiów prawniczych odbiega od klasycznych wzorców nauczania prawa. To, co nas wyróżnia, to przede wszystkim: przewaga zajęć warsztatowych, analiza przypadków, symulacje rozpraw sądowych, nauka argumentacji prawniczej, negocjacji i mediacji.
Nowoczesne założenia programowe i współpraca z tutorem, który pomaga studentom w wyborze odpowiedniej ścieżki kształcenia, umożliwiają praktyczne przygotowanie do zawodów prawniczych (adwokata, radcy prawnego, notariusza, komornika, sędziego i prokuratora), pracy w biznesie, administracji rządowej i samorządowej oraz w dyplomacji.
Najlepsi specjaliści prawa
Przyszli prawnicy uczą się m.in. od prof. Marka Piechowiaka – specjalisty w zakresie filozofii prawa oraz międzynarodowej i konstytucyjnej ochrony praw człowieka, prof. Teresy Gardockiej – znawczyni prawa karnego procesowego, oraz prof. Piotra Herbowskiego, który zajmuje się kryminalistyką.
Raport z badań satysfakcji studentów i studentek
Zachęcamy do zapoznania się z raportem z badań satysfakcji studentów i studentek Wydziału Psychologii i Prawa w Poznaniu Uniwersytetu SWPS oraz ewaluacji zajęć przeprowadzonych w 2020 roku.
Jakość kształcenia
Zapoznaj się z informacjami dotyczącymi funkcjonowania Wewnętrznego Systemu Zarządzania Jakością Kształcenia (WSZJK)
Organizacje studenckie
- Badawcze Koło Naukowe Uniwersytetu SWPS
- Koło Nauk Penalnych
- Koło Naukowe Prawa Prywatnego Sapere Aude
- Koło Naukowe Psychologii Biznesu „Grow”
- Koło Naukowe Psychologii Dziecka
- Koło Naukowe Psychologii Społecznej Uniwersytetu SWPS w Poznaniu
- Koło Naukowe Psychoterapii i Treningu
- Koło Naukowe Seksuologii
- Koło Naukowe TU I TERAZ
- Koło Psychologii Emocji i Motywacji
- Organizacja Studencka Consilium
- Prawniczy Klub Filmowy
- Teatr Studencki SWPS Uniwersytetu Humanistycznospołecznego
Dokumenty
regulujące proces kształcenia
Tutaj zamieszczamy dokumenty związane ze studiowaniem na naszym wydziale, takie jak: zasady studiowania i dyplomowania, regulamin odbywania praktyk zawodowych czy wyniki ewaluacji zajęć.
Uczelnia
bez barier
Dokładamy wszelkich starań, aby zapewnić optymalne warunki do nauki osobom z niepełnosprawnościami.
Wsparcie dla osób z niepełnosprawnościami
Oferujemy szereg programów stypendialnych, w tym stypendium specjalne dla osób z niepełnosprawnościami. Zapewniamy pomoc asystentów oraz możliwość wypożyczenia specjalistycznego sprzętu. Dla studentów, którzy mają trudności z adaptacją i odnalezieniem się w nowym środowisku, organizujemy bezpłatne konsultacje psychologiczne.
Zachęcamy do kontaktu z wydziałowym koordynatorem ds. zdrowia i osób z niepełnosprawnościami, który udzieli informacji nt. dostępnych form pomocy i wsparcia.
Magdalena Boroń
tel. 61 27 11 200
e-mail: [email protected]
Nauka i badania
Prowadzimy projekty badawcze w dziedzinach psychologii i prawa.
Działalność naukowa
Łączymy nowoczesną dydaktykę z badaniami naukowymi spełniającymi wysokie standardy. Realizujemy granty z funduszy Narodowego Centrum Nauki, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, Fundacji na rzecz Nauki Polskiej oraz Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, a także wiele projektów finansowanych w ramach środków wydziałowych.
Granty Narodowego Centrum Nauki
Dzięki wyróżnieniom w konkursach NCN otrzymaliśmy kilkumilionowe granty na realizację zaawansowanych badań. Wśród wielu projektów badawczych zrealizowanych w ostatnich latach można wymienić badania, (1) nad związkiem cech osobowości z jakością życia (kierownik: prof. Anna Zalewska), (2) nad wpływem traumatycznych przeżyć na poczucie sensu życia (kierownik: dr Mariusz Zięba), (3) nad relacją między prokrastynacją i umiejętnościami kontroli zachowania (kierownik: prof. Jarosław Michałowski), (4) nad motywacją do wegetarianizmu i postrzeganiem wegetarian (prof. John Nezlek), oraz (5) nad narcyzmem grupowym i jego wpływem na zachowania agresywne i dyskryminujące (prof. Agnieszka Golec de Zavala).
Jednostki współpracujące
Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego
Przy naszym Wydziale funkcjonuje Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego dla dla Dzieci i Młodzieży dla Miasta Poznania. Centrum działa dzięki projektowi współfinansowanemu z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020.
Centrum powstało z myślą o najmłodszych mieszkańcach Poznania, którzy potrzebują opieki psychiatryczno-psychologicznej. W ramach bezpłatnego wsparcia ośrodek oferuje indywidualną terapię poznawczo-behawioralną, terapię systemową, a także terapię pedagogiczną i terapię rodzinną oraz konsultacje psychiatryczne i porady psychoedukacyje.
Odwiedź na stronę Centrum
Władze
wydziału

Dziekan Wydziału, przewodniczący Kolegium
psycholog, bada neuronalne korelaty doświadczeń emocjonalnych oraz relacje między emocjami i procesami poznawczymi
Prodziekani i pełnomocnicy






Komisje
wydziałowe