Obejrzyj nagrania z konferencji „Przemoc wśród dzieci i przemoc wobec dzieci. Jak rozpoznać? Jak pomagać?” w Poznaniu
W dniach 26–27 maja 2022 r. w Poznaniu odbyła się konferencja „Przemoc wśród dzieci i przemoc wobec dzieci. Jak rozpoznać? Jak pomagać?” zorganizowana przez Wydział Psychologii i Prawa w Poznaniu Uniwersytetu SWPS oraz Centrum Badań nad Rozwojem Osobowości Uniwersytetu SWPS. To druga konferencja z cyklu Dziecko-Nastolatek-Dorosły poświęcona zjawisku przemocy, jakiej dzieci i młodzież doświadczają ze strony swoich rówieśników, jak również dorosłych. Zaproszeni specjaliści omówili obserwowane w środowisku formy przemocy stosowanej wobec dzieci i młodzieży, a także sposoby przeciwdziałania tym zjawiskom. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z treścią wystąpień ekspertów i ekspertek, którzy wzięli udział w wydarzeniu.
Dzień pierwszy: Przemoc wśród dzieci
Wystąpienia ekspertów pierwszego dnia konferencji (26 maja 2022 r.) dotyczyły analizy zjawiska przemocy rówieśniczej. Paneliści skoncentrowali się na ukazaniu przyczyn przemocy doświadczanej w szkole, a także cyberbullyingu. Omówiono wyniki najnowszych międzynarodowych badań dotyczących cyberprzemocy oraz dostępne programy przeciwdziałające przemocy rówieśniczej na poziomie indywidualnym, na poziomie szkoły oraz na poziomie województwa.
Wśród panelistów pierwszego dnia konferencji pojawili się: dr Małgorzata Wójcik, Jakub T. Mróz i Magdalena Kosowska z Uniwersytetu SWPS w Katowicach, dr hab. Jacek Pyżalski, prof. UAM z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, dr Anna Kubiak oraz dr Aleksandra Dopierała z Uniwersytetu SWPS w Poznaniu, a także Paulina Stochniałek, członkini Zarządu Województwa Wielkopolskiego.
Zobacz cały program konferencji oraz biogramy panelistów
26 maja 2022 r.: Przemoc wśród dzieci
Dzień drugi: Przemoc wobec dzieci
Tematyka wystąpień drugiego dnia konferencji dotyczyła przemocy, jakiej doświadczają dzieci ze strony dorosłych. Formy tej przemocy mogą być różne: to zarówno krzywdzenie fizyczne, psychiczne, zaniedbywanie, jak i wykorzystywanie seksualne. Wymienione formy przemocy często przenikają się. Eksperci przedstawili polskie przepisy dotyczące krzywdzenia dzieci na tle aktów prawa międzynarodowego, omówili sposoby pracy z małoletnimi ofiarami przemocy i zastanowili się nad tym, w jaki sposób zjawisko wypalenia rodzicielskiego może korelować z przemocą w rodzinie.
Wśród panelistów pierwszego dnia konferencji pojawili się: Jolanta Zmarzlik z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, dr Anna Natalia Schulz z Instytutu Nauk Prawnych PAN, dr hab. Agata Dębowska, prof. Uniwersytetu SWPS oraz dr Konrad Piotrowski z Uniwersytetu SWPS w Poznaniu, prof. dr hab. n. med. Agnieszka Słopień ze Szpitala Klinicznego im. Karola Jonschera w Poznaniu i dr Bartosz Piasecki ze Środowiskowego Centrum Zdrowia Psychicznego dla dzieci i młodzieży w Poznaniu.
Zobacz cały program konferencji oraz biogramy panelistów
27 maja 2022 r.: Przemoc wobec dzieci
Organizator
Patronat honorowy
Patronat
Konferencja była współfinansowana ze środków budżetowych Miasta Poznania oraz Samorządu Województwa Wielkopolskiego.