Rektor Uniwersytetu SWPS na Copernicus Festival w Krakowie. Rozmowa o traumie i wypaleniu

Jednym z gości tegorocznej edycji Copernicus Festival w Krakowie będzie prof. dr hab. Roman Cieślak – rektor Uniwersytetu SWPS, psycholog od lat zajmujący się sposobami radzenia sobie ze stresem i wypaleniem zawodowym oraz z traumatycznymi wydarzeniami. Serdecznie zapraszamy do wysłuchania inspirującej rozmowy!
„Umysł straumatyzowany”
Punktem wyjścia do rozmowy z prof. Romanem Cieślakiem będzie kwestia, w jaki sposób dbać o dobrostan psychiczny w czasach pandemii, wojen, kryzysów ekonomicznych i narastających napięć społecznych. Prowadzący spotkanie dr Jędrzej Grodniewicz, filozof z Uniwersytetu Jagiellońskiego, poszuka odpowiedzi na pytanie, czy da się dziś uniknąć lub choćby ograniczyć zjawiska, takie jak wypalenie zawodowe, czy choroby będące skutkiem długotrwałego stresu.
Profesor Roman Cieślak, wraz z zespołem Centrum Badań nad Stresem: StresLab działającym na USWPS od lat zajmuje się tworzeniem i oceną efektywności internetowych interwencji psychologicznych dotyczących np. radzenia sobie z depresją i stresem. Zespół współpracuje z Trauma, Health and Hazards Centre (THHC) na University of Colorado w Colorado Springs. Profesor Cieślak był współtwórcą przełomowych narzędzi do projektowania, udostępniania i ewaluacji usług psychologicznych działających na urządzeniach mobilnych – systemu Beviado oraz DESMoPsI (Designing, Evaluating, and Sharing Mobile Psychological Interventions).
Zapraszamy na festiwal Copernicus!
Spotkanie z prof. Romanem Cieślakiem pt. „Umysł straumatyzowany” stanowi część programu tegorocznej, jedenastej edycji festiwalu Copernicus. Od 20 do 25 maja 2025 r. w Muzeum Inżynierii i Techniki w Krakowie (ul. Wawrzyńca 15) spotkają się naukowcy, artyści i humaniści, by wspólnie rozmawiać o największych tajemnicach świata – od tych kosmicznych po te ukryte w ludzkim mózgu i kodzie genetycznym. Hasłem przewodnim edycji 2025 jest bowiem właśnie „tajemnica”. Wszystkie wydarzenia są darmowe!
W tym roku na festiwalu wystąpienia wygłosi wielu znakomitych gości – m.in. prof. Terry Sejnowski, informtyk z Instytutu Studiów Biologicznych Salka, pionier nauki o sztucznej inteligencji; prof. Stanislas Dehaene – jeden z najbardziej cenionych współczesnych neurobiologów, doradca francuskiego ministra edukacji, autor wielu książek popularnonaukowych, czytanych również w Polsce; prof. Zuzana Hofmanová – archeogenetyczka, liderka Grupy Historii Genetycznej w Instytucie Antropologii Ewolucyjnej Maxa Plancka.
Szczegółowy program całego festiwalu znajdziesz na stronie Copernicus Festival
Prowadzący spotkanie

Gość

Profesor psychologii, rektor Uniwersytetu SWPS, członek Prezydium Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich. Jako badacz projektuje i ocenia efektywność oddziaływań psychologicznych wykorzystujących nowe technologie, a mających na celu leczenie depresji, radzenie sobie ze stresem, traumą i wypaleniem zawodowym.
Zobacz inne aktualności



















































































