Profesor Marek Piechowiak sędzią ad hoc Europejskiego Trybunału Praw Człowieka
Profesor Marek Piechowiak z USWPS został wpisany na listę sędziów ad hoc Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. To wyjątkowe wyróżnienie – na liście sędziów ad hoc z ramienia Polski znalazły się zaledwie cztery osoby. Gratulujemy!
Profesor z USWPS otrzymał zaszczytną funkcję
Profesor Marek Piechowiak, pracujący na Wydziale Psychologii i Prawa w Poznaniu Uniwersytetu SWPS, znalazł się na prestiżowej liście sędziów ad hoc Europejskiego Trybunału Praw Człowieka (ETPC). Listę kandydatów na sędziego ad hoc – zawierającą nazwiska czterech polskich ekspertów – opracował Zespół ds. wyłonienia kandydatów na urząd sędziego ETPC. Ministerstwo Spraw Zagranicznych przesłało ją do Strasburga 31 października 2024 r.
To nobilitacja oraz dowód uznania dla profesjonalizmu naszego naukowca. Jesteśmy dumni, że Uniwersytet SWPS może pochwalić się swoim reprezentantem w tak ważnym gremium.
Umieszczenie mojego nazwiska na liście osób uznanych przez rząd Rzeczypospolitej Polskiej za posiadające kwalifikacje do pełnienia funkcji sędziego ad hoc Europejskiego Trybunału Praw Człowieka uważam za zaszczyt i wyraz zaufania. Dumie towarzyszy poczucie ogromnej odpowiedzialności.
Rola sędziego ad hoc w Europejskim Trybunale Praw Człowieka
Europejski Trybunał Praw Człowieka to sąd międzynarodowy z siedzibą w Strasburgu. Trybunał rozstrzyga sprawy dotyczące naruszeń praw zawartych w Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności (zwanej popularnie Europejską konwencją praw człowieka) oraz jej protokołach dodatkowych. Rozpatruje skargi 46 państw członkowskich Rady Europy, które ratyfikowały Konwencję. Od 1959 r. odgrywa kluczową rolę w ochronie praw człowieka w Europie.
Sędzia ad hoc jest wyznaczany przez Trybunał do rozpatrywania konkretnej sprawy, gdy regularny sędzia z danego państwa nie może uczestniczyć w postępowaniu, np. z powodu konfliktu interesów lub choroby. W tym przypadku profesor Piechowiak będzie zastępować dr Annę Adamską-Gallant.
Chociaż kandydatów na sędziów ad hoc zgłaszają państwa będące stronami Konwencji, po wyborze sędziowie muszą pozostawać niezależni – nie reprezentują stanowiska kraju, z którego pochodzą, i nie mogą od niego przyjmować instrukcji.
Wybitny znawca praw człowieka
Profesor Piechowiak to ceniony prawnik i filozof prawa, uznawany za autorytet w dziedzinie ochrony praw człowieka – zarówno konstytucyjnej, jak i międzynarodowej. Pracował m.in. w Poznańskim Centrum Praw Człowieka Instytutu Nauk Prawnych PAN. Jako pierwszy w Polsce pełnił urząd Rzecznika Praw Dziecka. Wykładał gościnnie na wielu zagranicznych uniwersytetach – w Nijmegen, Utrechcie, Mediolanie i Cagliari. Jest autorem ponad 120 publikacji naukowych.
Posiadając tak wszechstronną wiedzę i bogate doświadczenie, niewątpliwie wniesie cenny wkład w pracę Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.
Zapoznaj się z pełnym biogramem prof. dr. hab. Marka Piechowiaka