
Wydział Prawa
w Warszawie
Wydział skupia wybitnych profesorów należących do czołówki polskiego prawa, specjalistów cieszących się międzynarodowym uznaniem, praktyków z wieloletnim doświadczeniem. Prowadzi nowoczesne studia prawnicze o profilu praktycznym. Obecnie na wydziale kształci się prawie 750 studentów, a ponad 1300 absolwentów znakomicie radzi sobie na rynku pracy.

Co nas
wyróżnia
European Law Faculties Association (ELFA)
Należymy do Europejskiego Stowarzyszenia Wydziałów Prawa (European Law Faculties Association) – prestiżowego grona najlepszych wydziałów z Europy i innych kontynentów, dbających o najwyższy poziom kształcenia na studiach prawniczych. W tej międzynarodowej organizacji włączamy się w forum dyskusji, współpracy i wymiany doświadczeń w obszarach związanych z edukacją prawniczą.
Czytaj więcej
Wybitne postaci polskiego prawa
Na naszym wydziale pracują specjaliści prawa, sędziowie, adwokaci, radcy prawni i analitycy ds. bezpieczeństwa międzynarodowego z wieloletnim doświadczeniem zawodowym, m.in. profesorowie: Andrzej Szlęzak – senior partner w kancelarii prawnej Sołtysiński, Kawecki & Szlęzak, Lech Gardocki – były Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego w latach 1998–2010, oraz Bronisław Sitek – sekretarz Centralnej Komisji do Spraw Stopni i Tytułów oraz członek Rady Doskonałości Naukowej, były prezes Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa.
Wysokie pozycje w rankingach
Według rankingu „Perspektyw” z 2021 r. wraz z Uniwersytetem Warszawskim i Uniwersytetem Jagiellońskim w Krakowie otwieramy listę najlepszych uczelni w kraju prowadzących studia na kierunku prawo.
Renomę naszego wydziału potwierdzają także coroczne zestawienia dziennika „Rzeczpospolita”. W 2020 r. Wydział Prawa w Warszawie zajął 2. lokatę wśród niepublicznych ośrodków nauk prawnych. W kategorii „Jakość kształcenia” – 1. pozycję wśród wszystkich uczelni niepublicznych w Polsce.
Czytaj więcej
Najlepiej oceniana Studencka Poradnia Prawna w kraju
W ogólnopolskim rankingu „Rzeczpospolitej” i Fundacji Uniwersyteckich Poradni Prawnych zajęliśmy 1. miejsce ex aequo z poradniami z Uniwersytetu Warszawskiego oraz Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.
Czytaj więcej
Raport z badań satysfakcji studentów i studentek
Zachęcamy do zapoznania się z raportem z badań satysfakcji studentów i studentek Wydziału Prawa w Warszawie Uniwersytetu SWPS oraz ewaluacji zajęć przeprowadzonych w 2020 roku
Dydaktyka
Nasze studia prawnicze zostały nagrodzone przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego w konkursie na najlepsze programy kształcenia.
Dziekan Wydziału Prawa w Warszawie Adam Bodnar zawarł porozumienie o współpracy z Rzecznikiem Małych i Średnich Przedsiębiorców, a także z Sądem Arbitrażowym przy Krajowej Izbie Godpodarczej. Współprace realizowane będą w obszarze dydaktycznym oraz przy współorganizacji różnego rodzaju wydarzeń. Porozumienia obejmują również możliwość realizacji praktyk studenckich.
Praktyczne studia wyróżnione przez MNiSW
Prawo na Uniwersytecie SWPS to jedyne studia prawnicze w Polsce wyróżnione przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego w konkursie na najlepsze programy kształcenia. Doceniono nowoczesny model nauczania, praktyczny profil studiów, gotowość dostosowywania dydaktyki do potrzeb studenta, jakość oferowanych praktyk oraz skalę współpracy z pracodawcami. Wydział otrzymał 1 mln zł na realizację innowacyjnych założeń programowych i dalsze doskonalenie oferty dydaktycznej. Studia znalazły się wśród 13 nowatorskich programów o profilu praktycznym w kraju.
Czytaj więcej
Indywidualna praca z tutorem
Adepci prawa otrzymują wsparcie tutora, który pomaga w wyborze odpowiedniej ścieżki kształcenia, dostosowanej do indywidualnych zainteresowań, potrzeb i planów zawodowych studentów. Praktyczny program kształcenia, kontakt z najlepszymi prawnikami w kraju i praca z tutorem stanowią znakomite przygotowanie do egzaminów na aplikację.
Rozwój zawodowy w Studenckiej Poradni Prawnej
Nasi studenci zdobywają doświadczenie już w trakcie studiów, m.in. w Studenckiej Poradni Prawnej, gdzie udzielają porad prawnych osobom, których sytuacja materialna nie pozwala na skorzystanie z pomocy adwokata lub radcy prawnego. Młodzi adepci prawa pomagają interpretować sytuację prawną klienta na podstawie obowiązujących przepisów, analizować umowy oraz sporządzać projekty pism procesowych. Poradnia prowadzi działalność pro bono. Prace odbywają się pod nadzorem opiekunów – doktorów nauk prawnych, adwokatów i radców prawnych.
Czytaj więcej
Specjalistyczna Baza Prawnicza
Studenci mogą korzystać z profesjonalnych systemów informacji prawnej: LEX oraz Legalis. W celu rozbudowy zbiorów bibliotecznych nawiązaliśmy ścisłą współpracę z dwoma ważnymi wydawnictwami prawniczymi: Wolters Kluwer Polska oraz LexisNexis. Obecnie liczba pozycji książkowych zakupionych z myślą o studentach prawa wynosi 12 tys. egzemplarzy.
Seminaria doktorskie
Nasi wykładowcy opracowali specjalistyczny program seminariów doktorskich dla osób, które wiążą swoją karierę ze zdobyciem stopnia doktora nauk prawnych i chcą pogłębić wiedzę na poziomie studiów III stopnia.
Czytaj więcej
Organizacje studenckie
Uczenia
bez barier
Dokładamy wszelkich starań, aby zapewnić optymalne warunki do nauki osobom z niepełnosprawnościami.
Wsparcie dla osób z niepełnosprawnościami
Oferujemy szereg programów stypendialnych, w tym stypendium specjalne dla osób z niepełnosprawnościami. Zapewniamy pomoc asystentów oraz możliwość wypożyczenia specjalistycznego sprzętu. Dla studentów, którzy mają trudności z adaptacją i odnalezieniem się w nowym środowisku, organizujemy bezpłatne konsultacje psychologiczne.
Zachęcamy do kontaktu z wydziałowym koordynatorem ds. zdrowia i osób z niepełnosprawnościami, który udzieli informacji nt. dostępnych form pomocy i wsparcia.
Paulina Kuć
tel. 22 517 99 30
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Aktualności
Nauka i badania
Jesteśmy ważnym ośrodkiem nauk prawnych w Polsce.
W czołówce jednostek niepublicznych
Działalność naukowa pracowników wydziału została pozytywnie zaopiniowana przez MNiSW. W ocenie potencjału badawczo-rozwojowego przeprowadzonej w 2017 r. wydział uzyskał kategorię B, podtrzymując tym samym notę z 2013 r. W latach 2013–2016 otrzymał dofinansowanie Narodowego Centrum Nauki na kwotę ponad 2,2 mln zł, zajmując 7. miejsce pod względem wysokości przyznanych środków wśród wszystkich wydziałów prawa w Polsce.
Czytaj więcej
Projekty badawcze
Wydział prowadzi działalność badawczą w zakresie ochrony praw człowieka, kondycji zawodów prawniczych i wolności środków społecznego przekazu. Wśród realizowanych projektów można wymienić badanie polskich rodzin w Irlandii oraz analizę kwestii związanych z otwarciem i wykonaniem testamentu w prawie justyniańskim.
Baza projektów
Założenia do Ustawy 2.0
Konsorcjum stworzone przez Wydział Prawa wraz z Wyższą Szkołą Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie i Collegium Civitas znalazło się w gronie laureatów konkursu na opracowanie szczegółowych założeń do nowej ustawy o szkolnictwie wyższym. Zespołowi przewodniczy prof. Hubert Izdebski, dyrektor Instytutu Prawa Uniwersytetu SWPS.
Więcej informacji o projekcie
Periodyk „Law and Forensic Science”
„Law and Forensic Science” podejmuje bieżące tematy z zakresu szeroko rozumianego prawa oraz szybko rozwijającej się dziedziny medycyny sądowej. Pismo powstało z myślą o udostępnieniu wykładowcom akademickim, studentom, a także praktykującym prawnikom i lekarzom sądowym nowoczesnego periodyku naukowego o międzynarodowym zasięgu. Większość artykułów publikowana jest w języku angielskim, pozostałe są opatrzone angielskimi abstraktami.
Więcej informacji
Władze
wydziału

Dziekan Wydziału, przewodniczący Kolegium
prawnik, specjalista w zakresie prawa konstytucyjnego i praw człowieka, Rzecznik Praw Obywatelskich VII kadencji
Prodziekani

