Innowacje społeczne dziś i jutro – relacja z konferencji
Badacze i praktycy specjalizujący się w zagadnieniu jakości życia wzięli udział w międzynarodowej konferencji naukowej „Innowacje Społeczne. Wyzwania – Rozwiązania – Praktyki”, która odbyła się w dniach 11-12 maja na Wydziale Nauk Społecznych w Warszawie Uniwersytetu SWPS. W programie wydarzenia znalazły się między innymi debata dotycząca paradygmatu jakości życia, przegląd inicjatyw pozytywnie wpływających na dobrostan seniorów oraz prezentacja projektów studenckich.
Jakość życia po cyfrowej rewolucji
Pierwszy dzień konferencji upłynął pod znakiem eksperckich dyskusji wokół paradygmatu jakości życia (Quality of Life) prowadzonych w międzynarodowym gronie.
Debatę poprzedził wykład Karli McKenny z Global Legal Entity Identifier Foundation (GLEIF) – organizacji, która zajmuje się dostarczaniem otwartych i rzetelnych danych pozwalających na identyfikację podmiotów prawnych z całego świata. Tematem prelekcji były identyfikatory podmiotów prawnych (LEI) oraz weryfikowalne kody LEI (vLEI), które pozwalają na automatyczne uwierzytelnianie i weryfikację tożsamości cyfrowej organizacji przy jednoczesnym zachowaniu prywatności danych i poufności.
Wstępem do właściwych rozmów była prezentacja wyników badań naukowych prowadzonych w obszarze jakości życia oraz wniosków z poprzedniej edycji konferencji, która odbyła się w 2021 r.
Pierwszy panel dyskusyjny, prowadzony przez dr Katarzynę Wojtkiewicz, kierowniczkę Katedry Zarządzania, poświęcony był wpływowi cyfryzacji na jakość życia. Zaproszeni eksperci, prof. Wolfgang Koenig z Uniwersytetu Goethego we Frankfurcie nad Menem, David Campos z fundacji Global Legal Entity Identifier Foundation (GLEIF), dr Michał Nowakowski ze Śląskiego Centrum Inżynierii Prawa, Technologii i Kompetencji Cyfrowych i prof. Adam Szpaderski, kierownik Centrum Badań nad Ekonomiką Miejsc Pamięci Uniwersytetu SWPS, prowadzili ożywioną rozmowę na temat sztucznej inteligencji, rozwiązań metaverse oraz możliwości odseparowania siebie i dzieci od technologii. Dość szybko dyskusja przeszła z poziomu praktycznych aspektów korzystania z nowych rozwiązań technologicznych i ich następstw (czy wpływ wirtualnej rzeczywistości na organizm człowieka można porównać do jetlagu?) do pogłębionych rozważań etyczno-filozoficznych na temat przyszłości świata.
Uczestnicy drugiego panelu, C. David DeBenedetti, członek rady dyrektorów American Chamber of Commerce in Poland i wykładowca na kierunku Zarządzanie i Przywództwo, dr Jowita Radzińska, ekspertka ds. badań opinii i rynku z Wydziału Nauk Humanistycznych w Warszawie oraz Katarzyna Klimek, przedsiębiorczyni i założycielka fundacji Moje Dobre Życie, zastanawiali się nad tym, czy i jak można zmierzyć dobrostan. Ostatecznie zgodzili się co do tego, że na poczucie zadowolenia z różnych wymiarów życia wpływa bardzo wiele subiektywnych czynników. Rozmowę moderowała dziekan Wydziału Nauk Społecznych w Warszawie, prof. Katarzyna Januszkiewicz.
Innowacje społeczne w praktyce
Drugi dzień konferencji poświęcony był przede wszystkim praktycznemu wymiarowi innowacji społecznych. Prof. Bolesław Rok z Akademii Leona Koźmińskiego w swoim wykładzie inaugurującym postawił tezę, że przyszłość świata zależy od tego, czy przedsiębiorcy wezmą za nią odpowiedzialność - nie tylko minimalizując negatywne skutki swojej działalności, ale także podejmując działania zmierzające do osiągnięcia neutralności klimatycznej i odbudowy ekosystemów oraz podniesienia bezpieczeństwa i jakości życia. W wyborze dostawców kluczowy będzie czynnik ESG (ang. Environmental, Social and Corporate Governance), związany z ochroną środowiska naturalnego, odpowiedzialnością społeczną i ładem korporacyjnym.
W części referatowej naukowczynie i naukowcy zaprezentowali wyniki swoich badań oraz projekty pozytywnie wpływające na wybrane grupy społeczne. Agnieszka Sokolnicka z PCG Polska Sp. z o.o., przedstawiła rozwiązania dla seniorów powstałe w ramach Generatora Innowacji. Sieci Wsparcia 2, którym dokładnie można się było przyjrzeć w sesji plakatowej. O „Muzeum Pamięci” i wpływie sztuki na osoby dotknięte chorobami otępiennymi opowiedziała Marzena Wójcicka z Fundacji Wyspy Pamięci. Karolina Osterczuk z Uniwersytetu SWPS zaprezentowała założenia swojej rozprawy doktorskiej, w tym wymiary współdziałania i mechanizm budowania relacji w ramach tworzonych innowacji społecznych. Dr inż. Joanna Kołodziejczyk z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie przybliżyła działanie systemu SYSABA, wykorzystywanego przez ośrodki terapii behawioralnej pracujące z osobami dotkniętymi zaburzeniami rozwojowymi. Alan Golec z Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie podzielił się wnioskami z analizy wykorzystania autonomicznych środków produkcji w kontekście bezrobocia technologicznego. Na zakończenie sesji dr inż. arch. Anna Rynkowska-Sachse z Sopockiej Akademii Nauk Stosowanych opowiedziała o niskobudżetowych rozwiązaniach architektonicznych w Azji i Afryce, które angażują w budowę lokalną społeczność, pozytywnie wpływając na jej rozwój.
W części poświęconej projektom studenckim, uczestniczki i uczestnicy projektu Leadership Lab, koordynowanego przez dr Włodzimierza Świątka, przedstawili opracowane przez siebie praktyczne rozwiązania poprawiające jakość życia różnych grup społecznych. Wśród omawianych pomysłów znalazły się aplikacja do zwalczania mobbingu, koncert charytatywny zorganizowany przez Koło Naukowe Praw Człowieka oraz rekomendacje wdrożeniowe usprawniające proces wypożyczania książek z perspektywy użytkownika.
Podczas panelu poświęconego innowacjom społecznym skierowanym do seniorów eksperci dyskutowali na temat konieczności aktywizacji osób powyżej 65. roku życia. W spotkaniu wzięli udział dr Magdalena Rosochacka-Gmitrzak z Uniwersytetu Warszawskiego, członkini zarządu Towarzystwa Inicjatyw Twórczych “ę”, Grzegorz Wolff, zastępca dyrektora Urzędu Pracy m.st. Warszawy oraz Agnieszka Sokolnicka. Dyskusję moderowała Alicja Kotłowska z Wydziału Nauk Społecznych w Warszawie Uniwersytetu SWPS.
Istotną częścią konferencji była prezentacja projektów biznesowych o pozytywnym wpływie społecznym. Dr Edyta Bonk z Wydziału Psychologii w Sopocie oraz Katarzyna Barcińska, dyrektorka projektów rozwojowych na Uniwersytecie SWPS opowiedziały o STRESmisji - psychoedukacyjnej grze planszowej, która uczy technik radzenia sobie ze stresem. Dr Anna Gorgolewska przedstawiła działanie aplikacji usprawniającej komunikację TUSER, przeznaczonej dla nauczycieli i uczniów ze specjalnymi potrzebami, a dr Dorota Kabała ze School of Form zaprezentowała narzędzie do uprawiania sportu dla osób z wrodzoną wadą lub po amputacji dłoni, My Hand. Z kolei Anna Brzezińska, dyrektorka Ośrodka Pomocy Społecznej Praga Południe, omówiła projekt „W drodze na szczyt” – innowacyjne narzędzie dla doradców zawodowych.
Równocześnie w sali obok Andrzej Górz ze Stowarzyszenia Kulturotwórczego Miastodwa, dr Damian Norwiński z Ośrodka Pomocy Społecznej Praga Południe, Anna Orzech z agencji Laska Nebeska oraz Anna Żórawska z fundacji Kultura bez Barier próbowali wypracować model współpracy międzysektorowej służącej rozwijaniu i wprowadzaniu innowacji społecznych.
Konferencję Innowacje społeczne. Wyzwania – Rozwiązania – Praktyki podsumował Tomasz Szymański-Sztaba, wicedyrektor zarządzający spółki SWPS Innowacje, zajmującej się szeroko rozumianym rozwojem biznesu oraz podnoszeniem jakości funkcjonowania instytucji publicznych.